Bayındır Köyü Kaş Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bayındır Köyü Kaş Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaş Bayındır Köyü - Bayındır Köyü Hakkında - Bayındır Köyü Tanıtımı - Bayındır Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: RECEP ÇITAK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0.242.8314453

  Cep Telefonu:
  0.535.4477795

  Bayındır, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Oğuzların Üçok Koluna Bağlı Bayındır boyunun, Akkoyunlular Aşiretinden gelmektedir.Bu Türk aşireti Anadoluda AKKOYUNLU DEVLETİNİ(1340-1514)kurdular. Akkoyunlu Devleti ile Osmanlı devleti arasında yapılan Otlukbeli savaşında (1473)Akkoyunluların yenilmesi, Ünlü Padişahları Uzun Hasanın da vefat etmesiyle (1478) Taht kavgaları Akkoyunlu devletini oldukça zayıflatmış İken,yine bir Türkboyu olanSafavi devleti şeyhi Şah ismail tarafından yıkılmıştır.(Bkz Osmanlı Tarihi)Devletleri yıkılan türkmenler Osmanlı devletine sığındılar. Karacadağ Platosundan kalkarak;Kahramanmaraş yaylalarına,birsüre sonrada Çukurovaya inmişler. Konya;Gündoğmuş,Akseki,Korkuteli derken elmalıya gelmişler.Elmalı yaylalarında birkısmı kalmış,diğerleri (göçe kona) izmir civarlarına kadar gitmişler.Bugünkü İZMİR in BAYINDIR İLÇESİ bu aşirettendir.Elmalıda ise ikiye ayrılarak bügünkü Elmalı ve Kaş bayındır köylerini kurmuşlar.Bugünkü Anadoluda Bayındır adlı yerleşim bölgelerinde Oturanlar bu soydan gelmedir.Oğuzlar herzaman yurt tuttukları yerlere kandi adlarını vermişlerdir.(Salur,eymür,Bayındır,Iğdır,Yüreil,Yı va(yuva)Bayat gibi).Anadaoluda ve Azerbeycana bulunan bayınır adlı yerleşim yerleri,bu soydan gelmedir. Günümüzde Bayındır adlı yerleşim yeri olarak 36 köy ve bir ilçe bulunmaktadır.Oğuzların tarihi;Yenisey Kitabeleri.Akkoyunlular tarihi;Ebu Bekr-i Tihraninin Kitab-ı Diyarbekriyeye)

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi;köyde keşkek yemeği.etli kızartma yemeği.kölle,çörek(bazlama).katmer(gözleme).terbiy eli çorba.pişi.arapaşı vb yemekler yapılır.

  Coğrafya

  Kaş bayındır yayla ve sahil olmak üzere ikiye ayrılır.

  Yaylası Antalya iline 150 km, Kaş ilçesine 70 km uzaklıktadır.sahili antalya'ya 150 km kaş ilçesine sınırdır

  Köyün yaylası Akdağ'ın eteklerindedir. Suyu bol, yeşillik bir köydür. Sahili denize sıfır Kaş ilçesine sınırdır. Köyün önemli büyük çakıl plajı ve gemilerin fırtınalarda sığındığı liman ağzı koyu vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 626
  1997 - 656

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve turizme dayalıdır. Yaylasında kaliteli elma yetiştiriciliği vardır. Ayrıca erik,armut kiraz, şeftali vb meyve ve çeşitli sebzeler de yatiştirilmektedir.Sahillinde ise odun kömürü yapılır, bunun yanı sıra zeytin,badem ve keçi boynuzu da yetiştirilen ürünler arasındadır.Balıkçılık ve seracılık önemli ölçüde katkı sağlar.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıyok ve yaylasında sağlık evi vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Yayla Bayındır köyünde düğün salonu, futbol sahası, 2 adet kahvehane, 2 adet market, 2 adet camii, mobilya ile uğraşan 3 adet imalathane vardır.Ayrıca son orman yangınlarından sonra köye olağan üstü durumlarda kullanılmak üzere helikopter pisti yapılmıştır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayındır Köyü Kaş Forum Tarih
Bayındır Köyü Merkez Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Bayındır Köyü Yunus Muftu İlköğretim Okulu Bilgileri Mamak Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Kasım 2011
Bayındır Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Bayındır Köyü Hakkında Bilgi Pazaryolu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Bayındır Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş