Battaniyelerinize Ponpon Yapın (Açıklamalı)

'El Örgü Örnekleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Battaniyelerinize Ponpon Yapın (Açıklamalı) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Bu işlem için gerekli malzemeler; çeşitli allıkta yün örnekleri, makas ve kartondan ibaret. Önce onları kullanarak istediğiniz ponpon boyutunda daireler çizin. Çizdiğiniz bu dairenin içerisine ondan daha küçük bir ir daha çizin. İç içe geçen bu dairenin tam ortasını makas-boşaltın. Böylelikle bir halka elde edeceksiniz.

  Aynı işlemi tekrarlayarak bir halka daha hazırlayın. İki halkayı üst üste koyarak etrafını yünle birkaç kat sarın. Sıkı bir ponpon için dört-beş kat; seyrek bir ponpon için ise en fazla iki kat yün sarmak yeterli olacaktır. Şimdi işlemin son aşamasına yaklaşıyoruz.

  Makasla iplikleri sardığınız tekerleğin dış kısmından yünleri ikiye kesmek, işlemi bitirecek son adım olacak. Kesme işlemini başarıyla sonlandırdıktan sonra kartonların arasından ip geçirerek kesik yünleri sıkıca bağladığınızda sevimli bir ponpon elde etmiş olacaksınız.

  Bu ponponların yerine, basıl bir işlemle yine battaniyenize renk katacak bir önerimiz daha var: Renkli yünlerinizi bir iğneye geçirin. Bu işlem için iğneyi battaniyenin önden arkaya doğru batırmanız gerekiyor. Ön yüzünden arkaya batırdığınız iğnenin ipini uzun tutarak tekrar battaniyenin ön yüzüne doğru iğnenizi geçirin.

  Bu işlemi birkaç kez aynı noktadan gerçekleştirdiğinizde battaniyenizin yüzeyinde
  renkli bir iplik demeti hazırlamış olacaksınız. Yün parçalarını boyalarınız, battaniyenizi ise tuvaliniz olarak görün. Bu sayede içinizdeki renk coşkusu bakın nasıl ortaya çıkacak
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Battaniyelerinize Ponpon Yapın Forum Tarih
Ponpondan Meksikalı Yapılışı - Artık Materyal Etkinlikleri Okul Öncesi Eğitim 16 Aralık 2011
Kışlık Ponponlu Bebek Hırkası Modeli (Anlatımlı) El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 19 Ekim 2011
Ponpon Yastık Yapımı Hobiler Ve Videolar 10 Kasım 2010
2011 Ponponlu Atkı Modelleri -Ponponlu Atkılar Bayan Giyimi & Bayan Modası 8 Kasım 2010
Örgü Anlatımlı Ponpon Karyola Süsü El Örgü Örnekleri 22 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş