Batmanlılara tiyatroyu sevdirdiler

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda *B*U tarafından 11 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. *B*U

  *B*U Üye

  Batmanlılara tiyatroyu sevdirdiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]Oyunlarını Kürtçe oynayan ve zorluklara rağmen tiyatroyu Batmanlılara sevdiren Teatra Arsen Paladof Tiyatro Grubu, “Amacımız çekim merkezi olmak ve sorunları, yaşananları tiyatro ile halka ulaştırmak” diyor. Batman’da 2000 yılından bu yana tiyatro çalışmalarını sürdüren Teatra Arsen Paladof Tiyatro Grubu üyeleri tiyatroyu halka kabul ettirtmenin çok zor olduğunu belirterek, birçok zorlukla karşılaştıklarını söyledi. Batman Bahar Kültür ve Sanat Merkezi (BKSM) bünyesinde çalışmaları yürüten Teatra Arsen Paladof Tiyatro Grubu 2000 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyor. 8 yıldır grubun içinde yer alan Abdullah Tarhan, Koçber Tiyatro Grubu’nu 2000 yılında kurduklarını belirtti. Tiyatroda yer alanların birçoğunun göçzede olduğunu ifade eden Tarhan, tiyatroyu ilk kurduklarında birçok zorlukla karşı karşıya geldiklerini belirtti. 2000 yıllarında Batman halkının henüz tiyatro ile tanışmadığını ifade eden Tarhan, “Bizimle dalga geçenler oluyordu. Ayıp olarak bakılıyordu. Ancak biz yine de bu konuda mücadele etmeye kararlıydık. En azından amacımızı biliyorduk. Batman açısından ileriki süreçlerde önemli bir farkındandık yaratacağının bilincindeydik. Birçok kez tiyatro kıyafetlerimizi giyip en karabalık yer olan düğünlere gidiyorduk ve kovuluyorduk. Gelişen süreçle birlikte yavaş yavaş kendimizi kabullendirmeye başladık ve karar alarak haftada iki kez halka açık tiyatro yapmaya başladık” dedi.

  ‘Kürtçe dışında dil kullanmadık’

  Halkın tiyatroyu tanımasıyla birlikte ilginin de arttığını kaydeden Tarhan, şunları söyledi: “80 yaşındakiler dahi sırf oyunlarımızı izleyebilmek için BKSM’ye geliyordu. Oyunlarımız Kürtçeydi ve halkın yaşadığı acıları oyunlarımızda yansıtmaya çalıştık. İnsanlar kendilerini oyunlarımızın içinde gördü bu nedenle sürekli gelmeye başladılar. Bazen güldürdük bazen ağlattık ve bazen de düşündürttük”.

  Tiyatroya ilginin artması üzerine gençlerin içine düştüğü sorunları oyunlarına konu edindiklerini söyleyen Tarhan, “Lümpenleşmiş, kendi özünden, dilinden uzaklaşmış bir genç kitlesi ile karşı karşıyaydık. Tüm bu yaşananları konu alarak oynadık. Amacımız çekim merkezi olmak ve sorunları yaşananları tiyatro ile halka ulaştırmak. Ve ardından oyunlarımızı evlere, mahallelere, sokaklara kadar taşıdık. Ve git gide oyunlarımızı daha da profesyonel oynadık. Batman dışına çıkarak faklı illere gitmeye başladık. Festival programlarına katıldık. Oyunlarımızın hepsi Kürtçedir. Ve bunu sürdürüyoruz. Grubu ilk kurduğumuzda Kürtçe dili dışında oyun oynamamaya karar vermiştik”.

  ‘Arsen Paladof büyük ilham verdi’

  BKSM’de ve tiyatro grubunda yer alan Ramazan İlten ise Koma Koçber ismini 2003 yılında Teatra Arsen Paladof olarak değiştirdiklerini söyledi. Arsen Paladof ile 2003 yılında Batman’da yapılan festivalde tanıştıklarını kaydeden İlten, Paladof’un çok iyi Kürtçe bildiğini söyledi. Paladof’un tiyatro ile ilgili verdiği eğitimlere de katıldığını kaydeden İlten, “Ben tiyatronun zeminini ondan aldım. Arsen Paladof dünyada isim yapmış biriydi. Üniversitelerde tiyatro söyleşilerine katılmış biridir. Biz onun eğitimini aldık. Bizim için çok değerli bir hocaydı. Bende tiyatroya karşı bir heyecan yarattı, büyük bir ilham verdi” şeklinde konuştu.

  Ünlü yönetmen Arsen Paladof hayatını kaybettikten sonra tiyatrolarının ismini değiştirip Teatra Arsen Paladof yaptıklarını söyleyen İlten, “Bu ismin bir ağırlığı da vardır. Biz ona layık olabilecek miyiz. Bize büyük bir emeği oldu Arsen hocanın. Kürt tiyatrosu açısından büyük bir kayıptır bizim için. Eğer yaşasaydı büyük bir katkısı olacaktı” dedi. Çiçek Tekdemir de, Kürt tiyatrosunu halka taşımaya devam edeceklerini ifade etti.

  MEKİYE GÖRENÇ/ DİHA/BATMAN
   

Bu Sayfayı Paylaş