Batman'ın Yöresel Giysileri

'G.Anadolu Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Batman'ın Yöresel Giysileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BATMAN’IN YÖRESEL GİYSİLERİ

  KADIN GİYSİLERİ


  1. BAŞA GİYİLENLER : Kofi Temezzi ve tülbent

  2. SIRTA GİYİLENLER : Fistan, şalvar, ( İç donu ) Kuşak ve yelek

  3. AYAĞA GİYİLENLER : Yün çorap ve kundura

  4. TAKILAR : Dizili altın[​IMG] gümüş gerdanlık

  5. SÜSLER : Sürme ve hızma

  6. SAÇ ŞEKİLLERİ : Örgülü saç[​IMG]  KADIN GİYSİLERİ


  1.BAŞA GİYİLENLER  1.1.KOFİ ( PÜSKÜLLÜ ) : Kadınların başına giydikleri[​IMG] yan tarafları örgülü siyah saçaklı[​IMG] saçaklar yanlardan sarkık ve serbest biçimdeki kadın başlığı[​IMG] kadın boynuna olduğundan biraz daha uzun göstermesi bakımından önemlidir. Kofinin

  ön yüzeyi sarı altınlarla süslenir.  1.2.TÜLBENT ( TERHİ – ÇARİK ) : Beyaz renkli[​IMG] etrafı çeşitli renklerle[​IMG] boncuk oyalı[​IMG] ( yaşlı[​IMG] dul ve yaslı kadın tülbendi sadedir. )  2.SIRTA GİYİLENLER  2.1.FİSTAN ( KIRAS ) : Siyah zemin üzerine[​IMG] parlak desenli[​IMG] işlemeli[​IMG] kadife kumaş[​IMG] belde küçük pililidir. Bol kollu[​IMG] büzgüllü[​IMG] manşetlidir. Ensede üç düğmeli ve sıfır yakalıdır.  2.2.ŞALVAR ( DERPİ ) : Basma renkli[​IMG] paçaları lastiklidir.  2.3.YELEK : Kırmızı renkli[​IMG] süvet kumaştan yapılmış[​IMG] kenarları sarı işlemelidir.  2.4.KUŞAK : İpek kumaştan yapılmış[​IMG] selemontte denilir. Sarı renklidir.  3.AYAĞA GİYİLENLER  3.1.ÇORAP ( GORE ) : Yünden örme[​IMG] düz veya işlemelidir.  3.2. KUNDURA : Siyah renkli olup[​IMG] poçiksizdir  ERKEK GİYSİLERİ  1. BAŞA GİYİLENLER: Siyah püskülü agal.  2. SIRTA GİYİLENLER : Gömlek[​IMG]yelek kuşak ve şalvar  3. AYAĞA GİYİLENLER : Yün çorap ve kundura  4. TAKILAR : Köstet ve pazubent  1.BAŞA GİYİLENLER  1.1 AGAL: Düz siyah veya siyah beyaz karışımlı ve püsküllüdür. Yün kumaştan yapılmıştır.  2. SIRTA GİYİLENLER  2.1.GÖMLEK : Hakim yaka önden üç düğmeli veya boydan da düğmeli olabilir.

  Sarı kırmızı renkler hakimdir. Celok veya kurtek adı da verilir. Kolları uzun ve bileği manşetlidir.  2.2. YELEK : Siyah ve gri kumaştan yapılır. Geniş yakalıdır. Sırtı astarlı ve tokalıdır. En az beş düğmeli ve iki ceplidir.  2.3. KUŞAK : İpek kumaştan yapılır. Renkli ve geniştir.  2.4. ŞALVAR : Siyah veya gri renkli kumaştan yapılır. Ağı boldur. Bele uçkurla bağlanır. Paça dizden aşağı dardır.  3. AYAĞA GİYİLENLER  3.1 ÇORAP ( GORE ) : Yünden örme[​IMG] düz veya işlemelidir.  3.2. KUNDURA : Siyah renkli olup[​IMG] poçiksizdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Batman'ın Yöresel Giysileri Forum Tarih
Batman'ın Yöresel Yemekleri Nelerdir Batman Tanıtımı 2 Ocak 2014
Batman'ın İngilizce Tanıtımı Batman Tanıtımı 2 Ocak 2014
Batman'ın Coğrafyası G.Anadolu Bölgesi 9 Şubat 2010
Batman'ın Tarihçesi G.Anadolu Bölgesi 19 Ekim 2009
İç anadolu bölgesinin yöresel yemekleri kısaca İç Anadolu Bölgesi 11 Temmuz 2014

Bu Sayfayı Paylaş