Batı'ya Yön Veren Metinler Kitabı - Alev Alatlı

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda SeLeN tarafından 8 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Batı'ya Yön Veren Metinler Kitabı - Alev Alatlı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Moderniteye Doğru Kaotik Modern Dünya Kitap Özet - Alev Alatlı Kitapları - Batı'ya Yön Veren Metinler Kitap Tanıtım - Kitap Fiyatı
  Kitap Özet

  Batı'ya Yön Veren Metinlerin dördüncü ve (şimdilik!) son cildi, On Dokuzuncu yüzyıl boyunca liberallerin "bırakınız yapsınlar" sloganında özetlenen politikalarına meydan okuyan bir muhafazakârla başlamaktadır. Ortodoks Hıristiyanlar, Avusturya şansölyesi Prens Metternich, Fransız düşünür Alexis de Tocqueville, İngiliz hukukçu James Fitzjames Stephen gibi ünlü muhafazakârların yanında yer alır.

  Papa Pius IX, liberallerin tüm çalışmalarını kınarken, Kardinal Newman, liberalizmi, Protestanlığın içini boşaltarak Katolikliğe benzetmekle suçlar. Sosyalistler, liberallere işçi sınıfını istismar ettikleri gerekçesiyle karşıdır, liberal anayasaların kâğıt üzerinde demokratik olmakla birlikte, kapitalist burjuvaziye denetim üstünlüğü veren ortamı yarattığını ileri sürerler.

  Ne var ki, Yirminci yüzyıl, hiçbirisinin öngöremediği kadar güçlü bir yeni akımla sarsılacaktır: Müsamahasız ırkçılık ve emperyalizm. İngiliz kökenli bir Alman olan Houston Stewart Chamberlain "Ari" diye adlandırdığı muhayyel bir ırkın erdemlerini vazetmekte, İngiliz bilim adamı Kari Pearson, soydaşlarının mükemmeliyetlerini sürdürebilmeleri için Darwin'den mülhem seçici üremeyi desteklemektedir.

  Kitap Ön Yüzü

  [​IMG]


  Kitap Künyesi

  Batı'ya Yön Veren Metinler 4 - Moderniteye Doğru Kaotik Modern Dünya (1800-1970) - Alev Alatlı
  · İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı
  · Basım Tarihi : 11 - 2010
  · ISBN : 9786054448043
  · Sayfa Sayısı : 443
  · Etiket Fiyatı : 25.00 TL
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş