Batıl İnançlar

'Diğer Dinler İnançlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Batıl İnançlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Batıl İnanç Nedir
  batıl İnançların Zararları
  Batıl İnançlar nasıl oluşmuştur

  İlk çağlardan beri her toplumdan insanlar gerçeklik payı olmayan, korkuları, çaresizlikleri, eski gelenekleri gereği genellikle doğa üstü olan olaylara inanırlar. Bu inançlar batıl inançlar olarak isimlendirilir.

  Batıl inançların özünde yatan; topluma, bireylere bazı bilinmesi gereken şeyleri öğretmeyi korkutarak sağlamaktır. Aşağıdaki çoğu batıl inançlarda bunu görebilirsiniz. Örneğin Hıristiyanlıkta olan siyah kedi, süpürge, 13. Cuma gibi batıl inançlar Avrupa�nın paganizmi unutturma çabalarından kaynaklanmaktadır. Örneğin Anadolu�da yaygın olan batıl inançlarda ise yine öğretiler söz konusu olabilmektedir. Elektriğin yaygın olmadığı dönemlerde geceleri yapılan tırnak bakımı karanlık neticesinde hoş olmayan sonuçlar doğurabiliyordu. Dolayısı ile geceleri tırnak kesmenin hoş olmadığı farklı bir yöntemle bireylere anlatılıyor. Örneğin bıçak hediye edilmesi konusundaki batıl inanç eskiden krallıkların birbirleriyle savaşmadan önce birbirlerine bıçak göndermeleriyle ilgili olabilir. Bu savaşın sebebi bile sayılabiliyormuş.

  Ev içerisinde şemsiye açmanın tehlikeli olduğu ortada, küçük bir mekanda açılan şemsiye mekanda bulunanlara istemeden zarar verebilir. Batıl inançların ortaya çıkmasındaki en büyük etken korkutularak bazı şeylerin öğretilmesinin yada şartlı davranılmasının daha kolay olmasıdır. Mezarlıklardaki ağaçlar toprakta oluşan azotu kullanır, havayı temizler, toprağın kaymamasını sağlar vs. İnsanlara böyle söylediğinizde sizi dinlemezler gidip o ağaçları yinede ihtiyaçları için kesebilirler. Mezarlıkların ağaçlara ihtiyacı vardır. İnsanlara mezarlıktan ağaç kesmenin çarpılmayla sonuçlanacağını anlatmak onları bu eylemden daha kolay uzak tutmaktadır çünkü dinin korkutucu ve caydırıcı etkisi büyüktür. Öyle ya da böyle insanlar garip şeylerde şansı veya şansızlığı bulmuşlar ve bazı olay ya da objelerin kötü ya da iyi kaderi getirdiğine inanmışlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Batıl İnançlar Forum Tarih
Çevremizde Duyduğumuz Batıl İnançlar Hangileridir Diğer Dinler İnançlar 5 Haziran 2013
Çevremizde bulunan batıl inançlar nelerdir? Diğer Dinler İnançlar 15 Mart 2013
Türk Toplumundaki Batıl İnançlar Nelerdir Diğer Dinler İnançlar 12 Mart 2012
Dinimizde Yeri Olmayıpta Yapılmakta Olan Batıl İnançlar Diğer Dinler İnançlar 5 Aralık 2011
Batıl İnançlara Bazı Örnekler Diğer Dinler İnançlar 17 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş