Batı Astrolojisi Yanılıyor mu?

'Burçlar Alemi - Astroloji' forumunda Dine tarafından 10 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Batı Astrolojisi Yanılıyor mu? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Okuyucularımızdan gelen sorular genellikle hint astrolojisiyle batı astrolojisi arasındaki farklar üzerine yoğunlaşıyor. İki astroloji arasındaki en temel fark iki sistemin farklı burçlar kuşağıyla çalışmasıdır. ​


  İnsanların Dünya’dan gökyüzüne bakıp Dünya’nın bulunduğu noktayı referans alarak Güneş Ay ve planetlerin göreceli olarak Dünya’nın etrafında hayali bir burçlar kuşağında dönmesinin oluşturduğu matematiksel ilişkileri incelemelerine astroloji denir. Yıldız haritası ise burçlar kuşağında dönen planetlerin ve burçların dünyaya olan izdüşümlerinden oluşan ve bize yorum yapmada yardımcı olan bir tablodur. Burçlar kuşağına ise zodyak adı verilir.


  İşte hint astrolojisi gökyüzüne baktığımızda planetlerin burçlar kuşağında bulunduğu gerçek yerleri yorumun temeli kabul eder. Yani bir bakıma gerçek zodyağı esas alır. Buna astroloji terminolojisinde sideral zodyak denir.


  Batı astrolojisine göre çıkarılmış bir yıldız haritasındaki planetlerin yerleri ise astronomik açıdan gökyüzünü incelediğimizde gezegenlerin gerçekte oldukları yerler değildir. Batı astrolojisi tropikal zodyak dediğimiz burçlar kuşağını kullanır yani buna göre ilkbaharın başlangıcı kabul edilen 21 Mart günü Güneşin 0° dereceyle koç burcuna girdiği varsayılır ama aslında o tarihte Güneş bugün için yaklaşık 6° ile balık burcundadır.


  Kısaca iki astroloji sisteminde günümüzde yaklaşık 24° lik bir fark vardır. M.S. 285 yılında Güneş 21 Martta gerçekten sıfır dereceyle koç burcuna girmiş bu yüzden sideral zodyağı kullanan hint astrolojisi ile günümüzde batı astrolojisi adıyla anılan tropikal zodyak kullanan o zamanki sistemler arasında çakışma oluşmuş ama her 72 yılda bir oluşan 1° lik bir sapma sonucu günümüzde birbirinden çok farklı iki sistem meydana gelmiştir. İki zodyak arasındaki bu derece farkına ayanamş (ayanamsa) denir.


  Hint astrolojisiyle haritasını çıkarmak isteyen okuyucularımız sanırım yeteri kadar ipucunu bu yazıyla elde ettiler. Batı astrolojisine göre çizilen yıldız haritalarındaki yükselen burcumuzun derecesi de dahil olmak üzere planet derecelerinden doğduğumuz anın ayanamş değerini çıkartırsak hint astrolojisine göre yıldız haritamizi da çıkarmış oluruz. Doğduğumuz anın ayanamş değeri efemerislerden (ephemerides) bulunabilir.


  Bizim buradaki amacımız hint astrolojisinden yana taraf tutmak ya da batı astrolojisini hatalı göstermek değildir. Sadece astroloji konusunda araştırma yapmak isteyen okuyucularımızı bilgilendirmek istiyoruz. Batı astrolojisiyle belli bir referansdan yola çıkarak yani belli bir zodyak sistemini temel kabul ederek çok değerli yorumlara ulaşılabildiğini de biliyoruz .  Metin Özenbaş
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Batı Astrolojisi Yanılıyor Forum Tarih
Gün batımı kısa güzel sözler Güzel Sözler-Mesajlar 7 Nisan 2014
İsmet Paşa Batı Cephesine Atandıktan Sonra Yapılan Savaşlar Nelerdir? Tarihi Bilgiler 16 Şubat 2014
Kurtuluş Savaşı Batı Cephesinde Kimlerle Savaştık Kısaca Tarihi Bilgiler 28 Ocak 2014
Kurtuluş Savaşı Batı Cephesi Savaşları ve Komutanları Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 5 Ocak 2014
Batı Tarzı Hikayecilik Edebiyatımızda Ne Zaman Başladı Masallar-Hikayeler-Destanlar 10 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş