basketbol ısınma hareketleri

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 27 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. basketbol ısınma hareketleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  basketbol ısınma hareketleri

  Basketbolda Isınma Hareketleri Nasıldır?

  Basketbol gerçekten harika bir spordur. Hem sağlık açısından hemde ek özellik olarak boy uzatması küçük çocukların ilgisini oldukça çekiyor. Tabi gençlerin spor yapması gerçekten güzel bir durum. Günümüzde bir çok genç futbol, basketbol, voleybol vs. sporlar ile oldukça ilgili durumdalar. Basketbolda ısınma hareketleri ise aşağıdaki gibidir. Topla yapılan sporlarda genelde dikkat edilmesi gereken noktalardır.

  - Öncelikle kollarımızı açıp ortalama olarak 45 saniye öne doğru oval bir şekilde hareket ettiriniz daha sonra ise arkaya doğru oval şekilde 45 saniye hareket ettiriniz.

  - Ellerimizi bacaklarımıza yapıştırıp bu şekilde sollarımızı paralel şekilde açıp başımızın üstünde birleştiriyoruz. Daha sonraki aşamada oluşan bu hareketi yaklaşık 30 40 saniyede yapsak yeterli olmaktadır.

  - Ellerimizi belimizi koyarak 30 saniye boyunca oval bir şekilde öne doğru hareket ettiriniz daha sonra ise tekrar 30 saniye arkaya doğru oval bir şekilde hareket ettiriniz.

  - Daha sonra ise bacağımızı arka kısma doğru kaldırıp tek elimiz ile tutup diğer elimiz ile de uzatıyoruz. Bu hareketi 15 er saniye de her iki bacağa da uygulamamız yeterli olacaktır.

  - Tekrar ellerimizi başımızın üstünde birleştirerek dik duruyoruz ve sağa doğru 20 saniye yavaş bir şekilde hareket ettiriyoruz aynı şekilde sola doğru bu hareketi uyguluyoruz. Başlıca temek olarak bu hareketleri uygulayabilirsiniz sağlığınız açısından da etkileyici hareketlerdir.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sağlıklı spor yapabilmek için uymamız gereken bazı kurallar olduğunu unutmamak gerekir.
  Bu kurallardan belki de en önemlisi antrenman veya maçlardan önce vücudumuzdaki adalelerin spor yapacak hale getirilmesi yani ısıtılmasıdır. İyi ısınmamış bir sporcu gerçek performansını sergilemekte gecikecek ve karşılaşmanın başlarında kötü bir grafik çizecektir. Bununla birlikte bir sporcunun başına gelebilecek en kötü olaya davetiye çıkarmış olacaktır. "SAKATLIK" ...
  Antrenmanlardan veya maçlardan sonra yorulan ve yıpranan adaleleri dinlendirmekte en az ısınmak kadar önemlidir.
  Kan dolaşımının sağlıklı olması için hareketlerin kesinlikle gösterilen sırayla yapılması gerekmektedir. Kaslarınızın iyice gerildiğini hissedin ama yüklenme yapmayın. Hareketleri yaparken tavsiye edilen sürelere uyun. Her spor dalında değişik adale grupları çalıştığından ısınma ve soğuma hareketleri de farklıdır. Basketbol oyuncuları için tavsiye edilen hareketler 30 ve 31. sayfalardaki şekillerle gösterilmektedir.
  Bu kitapçık Cihat Levent tarafından; Meydan-Larousse Ansiklopedisi, Türkiye Basketbol Federasyonu Basketbol Terimleri Sözlüğü ve Bob Anderson' un Stretching kitabından faydalanılarak hazırlanmıştır.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Aralık 2010

Yükleniyor...
Benzer Konular - basketbol ısınma hareketleri Forum Tarih
Basketbolda serbest atış nedir nasıl yapılır kısaca Basketbol 2 Ekim 2016
Basketbol Sahasının Ölçüleri ve Çizgileri Basketbol 13 Şubat 2014
Basketbol Kuralları Nelerdir Kısaca Basketbol 11 Şubat 2014
Basketbol Oyun Kuralları Madde Madde Basketbol 8 Şubat 2014
Basketbol Oyunu Kuralları Nelerdir Kısaca Basketbol 27 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş