Basit İcatlar, Basit İcatlarla İlgili Resimler, Basit İcatlar Örnekler, Basit İcatlar

'Bilim & Teknoloji' forumunda Eylül tarafından 24 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Basit İcatlar, Basit İcatlarla İlgili Resimler, Basit İcatlar Örnekler, Basit İcatlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Basit İcatlar Basit İcatlar İle İlgili Resimler Basit İcatlar Örnekler Basit İcatlar Hakkında Basit İcatlar Bilgi Evde Yapılacak İcatlar Evde Yapılabilecek İcatlar Basit İcat Evde Yapılabilecek İcatlar Nelerdir?


  [​IMG]  [​IMG]
   

 2. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

 3. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Basit Bir Termos Yapımı:

  Temelde termos; Havanın iletkenliğini asgari düzeye indirme amaçlanmış bir yapıya sahiptir. Hava ile temasını hangi yüzeyde olursa olsun engellenen madde konumundaki sıcaklığını daha uzun süre muhafaza eder. Benzer özelliğe örnek çift camlarda (ısıcam) da faydalanarak kullanmaktayız.

  Yukardaki anlatımdan yola çıkarak bizde kendimize bir basit termos yapabiliriz:

  Bunun için;
  1 adet poliüretan köpük (Sıvı tüp 500 ml)
  2 adet kola pet şisesi ( Biri 1,5 lt biride ufak su ebatında)
  bant
  1 çift ameliyat eldiveni
  1 adet maket bıçağı
  1 adet 8 lik inşaat çivisi


  [​IMG]

  yukardaki resimdeki yeşil pet şişenin kapak kısmı ile ile alt kısmını düzgün bir şekilde kesip çıkarıyoruz kapak kısmı artık işimize yaramıyacak onun yerini içene yerleştireceğimiz ufak pet şişe alıcak.


  Şimdi ufak su şisesini kestiğimiz yeşil pet şisenin içine sokup kapak kısmı dışarı gelecek bir şekilde bantlarla tutturuyoruz...

  Daha sonra yeşil pet pette polüritan köpüğün taşmasını sağlıyacak delikler açıyoruz burda dikkat edilecek husus fazla buyuk deilk ve çok sayıda açmamak .

  Şimdi yeşil pet şiş örneğimizin alt kısmı ana gövdeye içine tekrar geçirerek bantlarla tutturalım.
  Bunları yaptıktan sonra , poliüretan köpüğü 5 dakka kadar çalkalayıp ucuna tetikli borusunu takalım. Ve önemli husus bu köpükler sıkılırken normal spreylerin tersine baş aşağı tutulmalıdır. .

  Şimdi yaptığımız yeşil pet şişeyi kapak kısmı alta gelecek bir şekilde dengede sabitleyip şişenin alt tarafı bölelikle üst tarafta kalmasını sağlıyalım ve bu üst tarafta kalan yerden köpüğün hortumunu sokabileceğimiz bir delik açalım. köpüğün hortumunu bu delikten içeri sokarak sıkmaya başlayındoldukca cubuğu geri cekerek içinin olduğu gibi köpük doldurup ve üstüne açtığımız ufak deliklerden dışarı fışkırana dek uygulayın. Burda dikkat edilecek diğer husu ameliyat eldivenlerini takmanız. Çünkü tene değen bu köpük zararlı madde içerdiğinden tahriş eder. Buyuzden ameliyat eldiveni kullanın ve dökülüp damlaması kuvvetle muhetemel köpük artıkları için bu işlemi bir musaşba yada gazete kağının üstünde yapmanızı öneririm.

  Köpük havadaki nemle birlikte şişmeye başlıyacaktır. İlk sıkıldığı konumdandaha fazla yer kaplamaya başlar taşmalar olabilir. Köpüğün bir özelliği budur. kendi hacminden 3-4 kat büyüklükte alanı şişerek kaplıcayacaktır bu yüzden fazla sıkmamaya itina gösterin.

  Artan taşan köpükleri silmeyin bırakın kurusun kuruduktan sonra ayırmak daha kolaydır.

  Tüm bunları gerçekleştirdiğimizde yeşil pet şisenin içine s oktuğumuz ufak su şişesi artık köpükle kaplanmış dış hava şartlarının iletimine engel izalasyon sağlanmış olucaktır. Tam kuruma için 1 gün beklenebilir. Kuruma süresi havadaki nemle orantılıdır. İster yeşil pet şişeyi dikkatli bir şekilde köpüğün kuruduğundan emin olduktan sonra keserek çıkartabilir ve üzerini kaplıyabirsiniz. bu sizie kalmış tavsiyem hiç dokunmadan deliklerden cıkıp kuruyan köpükleri temizleyip yseşil pet şişenin üzerini kaplamanız daha uygun olur.
   

 4. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

 5. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

 6. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  BASIT BIR ELEKTRIK MOTORU YAPIMI

  1-Motoru yerlestirmek için düz bir zemin
  2-Ince uzun bir demir
  3-Iletken tel
  4-Devreyi açip , kapamak için anahtar
  5-Miknatis ( yuvarlak seklinde)
  6-Ortasi esit , delik , iki plastik seritler
  Deneyin yapilisi ;
  Uzun ince demirin üzerine iletken teli yuvarlak miknatisin ortasinda düzgün bir sekilde dönecek sekilde saralim. Sarma isi bittikten sonra , motorun yerlestirilecegi zemini ha-zirlayalim. Düzgün zeminin üzerine , ortasi esit sekilde , delik , iki plastik seriti ince demirin uzunlugunda yerlestirelim. Çünkü üzerine iletken tel sarili akim makarasi bu iki serit arasinda dönecektir. Seritler yerlestirildikten sonra ; yuvarlak seklindeki miknatisi, bu iki serit arasina yapistiralim. Akim makarasinin iletken tel sarili kisminin tamaminin miknatisin orta kisminda kalmasina dikkat edelim. Uzun ince demirin üzerine sardigimiz iletken telin uçlarini demirin bir ucuna getirip havaya kaldiralim ( bunlar motorun topaçlari görevini görecekler). Bu topaçlara dönme esnasinda devamli degmesi için iki tane tel uzatip , bu telleride miknatisin üzerine yapistiralim. Bu tellere adaptörden gelen kablolari baglayalim çünkü bu tellere akim makarasina elektrigi saglayacaklar. Devreyi istedigimiz zaman açip kapamak için , devreye bir adaptör baglayalim.Adaptörden gelen bir kabloyu anahtarin girisine baglayalim diger ucunu ise motora direk baglayalim. Anahtarin girisine bagladigimiz kabloyu üzerini kapatalim çünkü elektrik kaçagi olabilir. Anahtarin girisinden sonra çikisinada bir kablo baglayip onu da motora baglayalim ve kablonun üstünü öretelim. Elektrik motorunu yaptiktan sonra devreyi açalim. Sayet motorun akim makarasinda hafif bir kipirdama varsa elimizle akim makarasina dönderelim. Elektrik iletken tel içerisinden geçerken miknatisin etkisiyle dönmeye baslayacaktir.
  Elektrik enerjisi bu deneyde gördügümüz gibi bir dönme hareketiyle çevrilmis olur.
  Motorun miline bir pervane baglarsaniz motor vantilatör veya aspiratör görevi görür.
  Motorun miline bir karistirici düzenegi baglarsaniz bir mikser elde edersiniz.
  Bu sekilde elektrik motorunun kullanildigi bir çok yer sayabiliriz. Önemli olan motorun dönme hareketini uygun yerlerde , uygun sekilde kullanabilmektir.
   

 7. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Basit Devreler
  Bu bölümde elekronige yeni baslayan arkadaslar için basit çapta ögrenme amaçli devreler bulunmaktadir. Asagida devrelerin semalari ve Elektronik WorkBench 5.0 dosyalari bulunmaktadir. Dosyalari indirmek için resimlerin altlarindaki yaziyi tiklamaniz yeterlidir. Sitemizin yeni açilmasi nedeniyle devre sayisi ve çesidi az sayidadir. Ileride tüm eklemeler yapilacaktir. Hadi size basarilar.

  YÜKSELTEÇ DEVRESI

  TRANSISTÖRÜN ANAHTAR OLARAK KULLANILMASI

  FLASÖR

  KARE DALGA ÜRETECI
   

 8. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  nalog Giris ve Basit Robot Gözü
  Tüm elektronik hobi okurlarina merhaba. Geçen ay paralel port üzerinden DC motor kontrolünü anlatacagimi söylemistim. Fakat ondan önce Sayisal/Analog veri dönüsütürücülerine deginmek gerektigini farkettim. En azindan bir DC motor hiz kontrol devresi yapabilmemiz için, böyle bir dönüsüme ihtiyacimiz olacaktir. Bu ay analog sinyalleri sayisal veriye dönüstürmekten bahsedecegiz ve robotlarin etrafindaki cisimleri algilamasini saglayacak basit bir robot gözü uygulamamiz olacak.
  Bizim bu güne kadar ugrastigimiz sinyallerin hepsi sayisaldi. Yani sinyalin “1” yada “0” olmasi durumunu inceliyorduk. Dolayisi ile lojik voltajimizin degeri, “1” oldugunda +5 Volt, “0” oldugunda ise 0 Volt oluyordu. Analog sinyallerde ise bu voltajin degeri 0 ile 5 volt arasinda degisebilir. Bir ADC ile (Analog – Digital Converter) fiziksel degerleri ( isi, basinç, kütle, isik yogunlugu ) sayisal degerlere çevirebilirsiniz. Böylece PC ‘nizi dis dünyayi izleme aracina çevirebilirsiniz. Daha sonra bu ölçümler sonucunda üzt düzey kararlar vermeye programlayabilirsiniz. Örnegin oda sicakligi belli bir dereceye ulastiginda PC ‘nizle isitma sistemini kapatabilirsiniz.Bir sicaklik sensörü, elde ettigi sicakligin sonucunda bize 0-5 volt arasinda bir deger verebilir. Biz de bu deger üzerinden gerekli dönüsümü yaparak hangi voltajin hangi sicakliga denk geldigini hesaplayabilir ve islemler yapabiliriz. Herhangi bir ölçüm sonucunda elde edecegimiz voltaj eger 5 volt ise bu voltaji ADC ile sayisal veriye dönüstürdügümüzde elde edebilecegimiz deger 255 olacaktir. Kisacasi 0 ile 5 volt arasindaki analog degerler, 8-bitlik sayisal veriye dönüstügünde 0-255 arasinda degerlere denk gelecektir.Analog-Dijital dönüsüm yapilabildigi gibi bunun tam tersini de yapmak mümkündür. Örnegin DATA pinlerine gönderecegimiz 0-255 arasi sinyaller ile 0-5 Volt arasinda bir voltaj gerilimi elde etmeniz mümkün olabilir. Kullandiginiz ADC ve DAC (Digital-Analog Converter) tipine göre analog giris degerleri degisebilir. Örnegin 255 sayisal sinyali ile +12 volt elde edebilmenizde mümkün olabilir.
   

 9. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  BASITLESTIRILMIS HESAPLAMA METOTLARI
  CHP isi ve elektrigini tam dogru olarak hesaplayabilmek için her zaman elimizde yeterli bilgi ve pratik olasiliklar olmayabilir. Bu durumlarda basitlestirilmis hesaplama metotlari istatistiksel amaçlarla kullanilabilir. Bu metotlarin uygulanmasinda çok az miktarda bilgi yeterli olabilir, özellikle de yillik bazda yapilan hesaplamalarda.
  GERI BASINÇ GÜÇ ÜNITESI
  Yardimci yogunlastiricilari ya da yardimci sogutuculari olmayan tipik geri basinç güç ünitelerinde üretilen elektrik her zaman CHP elektrigi olarak düsünülmelidir. Bunun bir kuraldisi durumu olabilir. Bu da düsük isi yüklerinde elektrik üretimini artirmak için geri basinç buharinin disariya üflenmesidir. Oysa bu metot yüksek operasyon maliyeti nedeniyle genellikle kullanilmaz, çünkü buharin yerine alinan yeni su arindirilmalidir.
  Geri basinç güç ünitelerinde CHP isi miktari genellikle araliksiz olarak ölçülür. Yardimci sogutucu ve yogunlastiricida ki isi kaybi da ayni sekilde alinir. Eger bu mümkün degilse, CHP elektriginin payi asagidaki veriler elimizde bulunuyorsa yillik bazda güvenilir bir sekilde hesaplanabilir.
  Yillik üretilen elektrik miktari
  Buhar türbininin yillik ortalama çalisma saati
  Üretilen yillik kullanilabilir isi miktari
  Buhar türbininin özellikleri
  Örnegin, 60 MWe/ 120 MWt lik yardimci sogutucusu olan bir bölgesel isitma güç ünitesini ele alalim.
  Güç ünitesinin yillik 315 000 MWh elektrik ürettigini ve buhar türbininin yilda 7000 saat çalistigini kabul edelim. Bu har türbininin yaklasik ortalama yükü;
  315 000 MWh / 7000 h = 45 MW olur.
  Buhar türbininden çekilen ortalama isi miktari asagida verilen temel türbin özelliginden okunabilir. Bu özellik öyle bir seçilmelidir ki yillik ortalama geri basinç seviyesine karsilik gelebilsin. (Fig1)
  Figürden görülebildigi gibi, ortalama isi etkisi 93 MW dir bunun sonucunda türbinden çekilen yillik isi miktari su sekilde hesaplanir.
  93 MW·7000h = 651 000 MWh
  Bütün bir yillik çalisma zamani sirasinda üretilen bölgesel isi miktarini 413 000 MWh olarak kabul edersek, geri kalan isi yardimci sogutucuda kaybolmak durumundadir.
  651 000 MWh – 413 300 MWh = 237 700 MWh
  CHP elektriginin ve yogusan elektrigin payi artik kullanilan isi miktarlarina baglantili olarak hesaplanabilir.
   

 10. haftaya bilim şenliğimiz var,fizik ile ilgili bir proje arıyorum,yardımcı olursanız sevinirim.
   

 11. daha ilginç şeyler varmı yardımcı olabilir misiniz lütfen
   

 12. seher:iyi de ben bişi anlamadım kii nasıl oluyoo ??? :) yardımcı olabilirmisiniz??
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Basit İcatlar Basit Forum Tarih
Evde Yapılabilecek Basit İcatlar Ve Yapımları Konu Dışı Başlıklar 23 Şubat 2012
Evde Yapılabilecek Basit İcatlar - Limon Pili İcadı Bilim & Teknoloji 4 Mart 2011
Çocukların Yaptığı İcatlar - Çocukların Yaptığı Basit İcatlar Bilim & Teknoloji 22 Şubat 2011
Birim kesir nedir, Bileşik kesir nedir, Basit kesir nedir, Tam sayılı kesir nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014
Basit Kesirler kısaca Eğitim Bilgileri 17 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş