Basat Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Basat Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zonguldak Köyleri - Çaycuma Basat Köyü - Basat Hakkında Bilgiler - BasatKöyü Resimleri  Basat, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köy orta asyada gelen gemici sülalesinin yerlesmesiyel basat köyü oluşmuştuır.

  Kültür

  Köyümüz diğer köylere örnek olacak şekilde kültür ve geleneklerine bağlı kalmıştır. Her yıl düzenlenen kurban bayramı etkinlikleri ( Her ne kadar giderek yitirilsede ), Ramazan bayramı etkinlikleri ve diğer özel günlerle bağlılığını ortaya koymaktatır.

  Coğrafya

  Zonguldak iline 65 km, Çaycuma ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 1385
  1997 1357

  Nüfus verilerinden de görüleceği üzerine göç köyümüzde son yıllarda gözle görülür derecede artmıştır. Sitemiz aracılı ile yetkililere sesleniyoruz. Artık bizde yatırımlar bekliyor ve bu yönde çalışmalar istiyoruz. Biz mecbur değiliz anne,baba, eş, dost hasretliği çekmeye....

  Ekonomi

  Köyümüzde yaşayan halkımız genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Geçimi ne derecede etkilediği düşündürsede halkımız azimle bu işi yapmaktadır. Genel olarak maden ocakları ve inşaat sektörü halkımız geçim kaynakları arasındadır. Büyüklerimizden bu doğrultuda bir çalışma bekliyor ve yeni yatırımlarla köyümüzün ekonomisini yüksldiğini görmek istiyoruz.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ramazan Özbay
  1999 - Yusuf Inamoglu
  1994 - Yusuf Inamoglu
  1989 - Yusuf Inamoglu
  1984 - Mehmet Kuzucu

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak su ana kadar faliyete gecirilememistir. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltgörünümünde olsada su anda cok büyük tamir istiyor yollarin yeniden yapilmasi en dogru olanidir.köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca internetde vardır

  [​IMG]

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş