Barzani: PKK sorununun çözümü için diyalog içindeyiz

'Yurt Dışı Haberler' forumunda NeslisH tarafından 12 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Barzani: PKK sorununun çözümü için diyalog içindeyiz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Londra (AA)- Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani, Türkiye ile ilişkilerinin son aylarda ''daha iyiye'' gittiğini ve terör örgütü PKK sorununun çözümü için diyalog içinde olduklarını söyledi.

  İngiltere'nin başkenti Londra'da ünlü düşünce kuruluşu Chatham House'ta yapılan ''Irak'taki Kürdistan Bölgesi ve Gelecekten Beklentiler'' konulu toplantıda konuşan Barzani, izleyicilerin sorularını da yanıtladı. Türkiye ile ilişkilerle ilgili bir soru üzerine Barzani, Türkiye ile karşılıklı anlayış içinde olduklarını belirtti. Barzani, ''Türkiye ile
  ilişkilerimizin normal olmasını isteriz. Son aylarda Irak bölgesel hükümetiyle Ankara birbirini daha iyi anlar hale geldi ve ilişkiler daha iyiye gidiyor'' dedi.

  Terör örgütü PKK ile ilgili tavırlarında değişiklik olup olmadığı da sorulan Barzani, ''PKK konusundaki tavrımız değişmedi. Biz bu sorunun barışçıl yollardan çözülmesini istiyoruz. Ankara ile diyalog içindeyiz. Ama bu diyaloğun ayrıntılarını basına açıklamak istemiyorum'' diye konuştu. Bölgesel yönetim olarak ''tecrit edilmiş bir konumda'' kalmak istemediklerini ifade eden Barzani, Türkiye ve İran gibi ülkelerle iyi ilişkiler kurma hedefinde olduklarını kaydetti.

  Bir soru üzerine, bağımsızlığın bütün Kürtlerin arzusu olduğunu, ''ancak şu anda bölge gerçeklerinin buna müsait olmadığını'' belirten Barzani, ''Bir gün bağımsızlık olacaksa, bunun şiddetle, savaşla değil, barışçıl yollardan olmasını isteriz. Şu anda biz Kürtlerin Irak ile, Irak'ın da Kürtlerle güçlü olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle Irak Anayasası'na bağlıyız'' diye konuştu.
   

Bu Sayfayı Paylaş