Baritin Kullanım Alanları Nelerdir

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 14 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Baritin Kullanım Alanları Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bartin Tanımı - Türkiye 'de Bulunan Barti Yatakları - Britin Kullanıldığı Yerler - Barit Hakkında


  Barit (BaSO4) baryum sülfattan oluşan bir mineraldir. Genellikle beyaz ya da renksizdir , bazen de sarı ve gri olabilir. Baryumun ana kaynağıdır. Işıma yapan şekline bazen Bologna Taşı da denir.
  Genellikle kurşun, bakır, çinko, gümüş, demir ve nikel cevherleri arasında kalsit, kuvars, flüorit, dolomit ve sideritle birlikte bulunan bir baryum minerali. Baritin de denir. Bazen yumru, bazen de kumtaşları içinde, "çöl gülleri" denen ve güle benzer parçalar hâlinde bulunur. Renksiz ya da beyazın sarı, kahverengi, mavi, yeşil ya da kırmızıya çalan tonlarında çeşitleri vardır. Muş bölgesinde zengin barit yatakları bulunur.

  Barit ismi Yunanca βαρύς (ağır) sözcüğünden türetilmiştir. Mohs sertliği 3. Kırılma indeksi 1,63. Özgül ağırlığı 4,3-5. Kristal yapısı ortorombiktir.


  Türkiye'deki barit yatakları

  Türkiye'de [Adana] Feke ilçesi Belenköy Mahallesınde, Konya İlmen Beldesinde,Antalya iline bağlı Alanya - Gazipaşa ilçeleri çevresinde, Giresun ilinde, Muş ilinde, Çanakkale ilinde, Kocaeli ilinde, Karaman ilinde, Gümüşhane ilinde, Bayburt ilinde, Isparta ilinde Sivas-Koyulhisar ilçesi Yenice Köyü ve EĞRELİ ilinde barit yatakları bulunmaktadır.

  Baritin kullanıldığı yerler

  Öğütülmüş baritin en önemli kullanım alanı sondaj sektörüdür. Dünya barit üretiminin % 85-90′ı bu sektörde kullanılmaktadır. Baritin yoğunluğunun yüksek olması, aşındırıcılığının düşük olması, yüksek basınç ve ısıya karşı stabil olması, manyetik özelliğinin olmaması, çeşitli kaynaklardan kolay ve uygun maliyetle elde edilebilmesi sondaj sektöründe yaygın olarak tüketilmesini sağlamaktadır.
  Cam endüstrisinde değişik baryum bileşikleri kullanılmaktadır. Özellikle preslenmiş camlarda, baryum oksit kurşun oksitten daha fazla parlaklık sağlamaktadır.
  Boya sanayinde badana tipi boyalarda, beyazlatıcı pigment olarak, yağlı boyalarda inceltici olarak kullanılmaktadır. Öğütülmüş baritin sentetik kauçukla karıştırılması ve asfalt ilavesiyle, havaalanı pistleri ve yüksek standartlı yol kaplamaları yapılır.
  Baryumun X-ışınlarını zararsız hale getirme özelliğinden dolayı röntgen çekimlerinde, nötronları engelleme özelliğinden dolayı atom reaktörlerinde kullanılır.
  Lastik sanayinde dolgu malzemesi olarak kullanılan barit, seramik sanayinde seramik cilası olarak kullanılır.
  Baritin kimya sanayinde de önemli bir kullanımı mevcuttur. Litofon, baryum hidroksit, baryum siyanat, baryum kromat, baryum nitrat vs. eldesinde kullanılır.
  Cam endüstrisinde kullanılan barit, 16-20 mesh boyutlarında öğütülmelidir. % 98 BaSO4, en fazla % 1.5 SrO2, % 0.15 Al2O3, % 0.15 Fe2O3 değerlerine sahip olmalıdır.
  Kimya sanayinde kullanılan baritin BaSO4 oranı % 95′den fazla ve tane boyu 4-20 mikron arasında olmalıdır
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş