Bardakoğlu' Mardin Fetvasını Geçersiz Kılmak Anlamsızdır

'Mardin Tanıtımı' forumunda Dine tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bardakoğlu' Mardin Fetvasını Geçersiz Kılmak Anlamsızdır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geçen hafta içinde Mardin’de ve İbn-i Teymiyye'nin 700 yıl önce verdiği 'Mardin Fetvası'nın yeniden yorumu için yapılan “Barış Yurdu Mardin Konferansı” toplantısına Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, tepki gösterdi.
  Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, “Aradan asırlar geçtikten sonra bir grup insanın toplanıp asırlar önce verilmiş bir dini görüşü geçersiz kılmaya çalışması fevkalade anlamsızdır” dedi.
  [​IMG]
  Asırlar önce verilmiş ve kitapların satırları arasında kalmış fetvaların günümüze taşınmasını ve daha bilinir hale getirerek tartışmaya açılmasını doğru bulmadığını belirten Bardakoğlu, “Günümüzdeki terör ve şiddeti İbn-i Teymiye’nin Mardin Fetvası ile ilişkilendirmek, günümüz dünyasında olup bitenleri anlamamak anlamına gelir. Hatta olup bitenlerden İslam’ı ve İslam âlimlerini sorumlu tutmak anlamına gelir. Orta Doğu’da kan, şiddet, gözyaşı, terör ne varsa hepsini Mardin Fetvası’na bağlayıvermek, olayların gerçek nedenlerini göz ardı eden ciddi bir körlük olduğu kadar asırlar önce yaşamış İslam âlimlerini bunlardan sorumlu tutmak gibi bir talihsiz yaklaşımı da içerir. Bağdat’taki terör kadar Moskova, Tokyo, Londra, İspanya metrolarındaki terör de bizi üzmektedir. Böyle olaylarda İslam, Hıristiyanlık, Musevilik gibi evrensel dinleri sorgulamaya kalkmak yerine şiddete başvuranların neden bu yola girdiklerini ve bu olumsuz durumu besleyen şartları analiz etmek gerekir. Terör ve şiddeti besleyen kaynakları kurutmadan bunların önlenmesi mümkün değildir.”


  kiziltepeajansi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bardakoğlu' Mardin Fetvasını Forum Tarih
2017 Mardin nüfusu Mardin Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Mardin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
Mardin evlerinin tarihçesi kısaca Mardin Tanıtımı 25 Haziran 2015
Mardin ve ilçelerinin toplam nüfusu 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
Mardin Büyükşehir belediyeleri ve bağlı belediyelerin nüfusları 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş