Bardakçı Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bardakçı Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bardakçı Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Bardakçı Köyü - Seyitgazi - Bardakçı Köyü Hakkında  Bardakçı, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  köyümüzün tarihi çok eskilere dayanmakla birlikte Şu Çılgın Türkler kitabında da bahsi geçmektedir köyün isminin daha önceden bu köyde yaşayan ve tahtadan bardak yapan bir şahıstan geldiği varsayılır. Eski ismi ile de Santa Baris olarak anıldığı rivayet edilir.

  Kültür
  Köy, eski Anadolu kültürüne sahip olup günümüzde unutulmaya yüz tutmuş imece gibi yardımlaşmalar hala devam etmektedir. Köylü; düğün, vefaat ve özel günlerinde birbirine elinden geldiğince yardımcı olmaktadır.
  Özel bir yemeği olmamakla birlikte, bir zamanlar, gelen misafirlere kebap ikiramı ile tanınır. Ayrıca eti ve et yemekleri ile tanınır. Hamamı ve meşe közünde olan cayı'yla da meşhurdur. Köylülerin kendilerine ait yöresel mani ve sözleri vardır. Bu manilerden bazıları:

  “ Tarlanın taşlısına,
  Kızın uzun saçlısına,
  Bulgur pilavının yanında,
  Kuru soğana doyulurmu? ”

  Coğrafya
  Eskişehir iline 62 Km., Seyitgazi ilçesine 18 km uzaklıktadır. Köy, İlçenin en büyük köylerinden biri olup, yaklaşık 125 Km2 alan üzerine yayılmıştır. Meranın tamamı orman alanıdır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir..

  Nüfus
  Toplam nufus, köy merkezine 3 Km. uzaklıkta bulunan 30 haneden oluşan Ortaoba mahallesi ile birliktedir. Köyün genç nüfusunun büyük bölümü memur olmakla birlikte Türkiye'nin değişik illerinde görev yapmaktadırlar. Hemen hemen her hanede en az bir polis veya askeri personel vardır. Yaz aylarında nüfus artış göstermektedir.

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 859
  1997 833


  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca son yıllarda mermer ve taş ocakları kurulmuş bu da köye katkı sağlamıştır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Gazi Taşçı
  2004 - Gazi Taşçı
  1999 - Gazi Taşçı
  1994 - Eyüp Yeşil
  1989 - Namık Yıldırım
  1984 - Sami Zeybek

  Altyapı bilgileri
  Köyde bardakçı ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt ve mahalle araları kaldırım taşlı olup köyde elektrik ve her evde sabit telefon vardır. Ayrıca Türkcell oparötörü çekmektedir.
  Köye ait değirmen ve bir sağlık ocağı ve görevli bir ebe hemşire mevcuttur. Köye 22 Km. mesafede Çifteler, 18 Km. Seyitgazi ilçesine yakın olup genelde köylüler bu ilçeye alış veriş için gitmektedirler. 5 dükkân 8 kahve 1 mandıra 1 market bulunmaktadır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bardakçı Köyü Hakkında Forum Tarih
Bardakçı Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Midyat Bardakçı (Batê) Köyü - Midyat Bardakçı Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 28 Kasım 2009
Bardakçılar Köyü Çan Çanakkale Marmara Bölgesi 25 Nisan 2010
Bardakçı Köyü Demirci Manisa Manisa Tanıtımı 15 Nisan 2010
Bardakçı Köyü Pülümür Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş