Baraklı Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Baraklı Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Delice Baraklı Köyü - Baraklı Köyü Hakkında - Baraklı Köyü Tanıtımı - Baraklı Köyü Resimleri
  Tarihi

  Oğuzların Bayad boyuna bağlı bir Türk aşiretidir.Bazı araştırmalara göre 15.yy da Yen ilin Dulkadirli koluna mensup Barak adlı bir cerit obasıdır.Bazı araştırmalara göre ise Dulkadiroğlularına mensup cerit obasıyla, Oğuzların Bayad boyuna bağlı BARAK obası yüzyıllarca iç içe yaşamış kardeş obalardır. Baraklar Orta Asya göçünden sonra Güneydoğu Anadolu da, Nizip,Gaziantep ve kilis’in güneyinde ve yine Fırat nehri boyunca Suriye topraklarında yerleşmişlerdir.Barak köylerinin bir kısmı Suriye de olmalarına rağmen örf ve adetlerindeki birlik onları birbirlerine bağlar.Bugün ülkemiz sınırları içinde 44 baraklı köyü vardır ve hepsinin örf şive ve adetleri aynıdır.

  Yerleşik bulundukları Güneydoğu Anadolu da otlak ve geçim sorunu nedeniyle dağılmalar başlayınca Barakların çoğu Çukurova ya ve Akdeniz kıyılarına doğru gitmişler, bir kısmı da nehir kıyılarını takip ederek anadolu içlerine yerleşmişlerdir. Şu an Delice ırmağına 8 kilometre uzaktaki köyümüze yerleşim ise Gaziantep Baraktan çıkıp sürüleriyle Kahramanmaraş Nurhak üzerinden nehirleri ve çayırları takip ederek Sivas Gemerek yaylasına doğru gelmişlerdir.

  Oradan kızılırmak havzasına düşerek kayseriye doğru gelip , oradan da Karasu Çayı nı takip ederek Yozgat üzerinden Delice ırmağı boyunca ilerlemişler ve bugün Delice (KIRIKKALE DELİCE) ilçesinin güneydoğusundaki Geyik Uçan tepe bölgesindeki Örenbağları diye bilinen bölgeye yerleşmişlerdir. Bir süre orada yerleşik kaldıktan sonra 1800 lü yılların ortalarına doğru köyümüzün bulgünkü bulunduğu bölgeye yerleşmişlerdir. Bugün yerleşik olduğumuz yer Kırıkkale ili Delice ilçesinin güneydoğusunda Denek dağının başlangıç yerinde bir konumdadır. Sosyal yapı olarak baraklar yörük değil türkmen kiltürüne aitdirler.


  Coğrafya

  Kırıkkale iline 45 km, Delice ilçesine 9 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 160
  2000 100
  1997 270

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Baraklı Köyü Hakkında Forum Tarih
Baraklı Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Öz Baraklı İlköğretim Okulu Taşova Amasya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Aralık 2010
Aşağı Baraklı Şh.özcan Özen İlköğretim Okulu Taşova Amasya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 10 Aralık 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş