Banaz Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Banaz Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Banaz Köyü Yıldızeli - Banaz Köyü Hakkında Bilgiler - Banaz Köyü Resimleri
  Bilgiler
  Nüfus 401 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58540
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Yıldızeli
  Banaz, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi
  Sivas İli, Yıldızeli İlçesine bağlıdır.

  Ankara-Sivas Devlet Karayolu üzerinde, Yıldızeli İlçesinin çıkışından hemen sonra sola, Çırçır istikametine dönülür. 30 km. sonra, Altınoluk Köyü içinden geçilerek sağa dönülür ve 5 km. gidildikten sonra, Banaz Köyüne ulaşılır.

  1960’lı yıllarda, köyden büyük kentlere göç öncesinde, en fazla 110 haneye kadar ulaşan köyün fiziki büyüklüğü, şimdilerde 70-80 hane sayısına düşmüştür. 2000’li yıllarda, emeklilerin ve yurtdışında yaşayanların köye dönüş yapmaları, Banazlılar tarafından, Banaz’ın tarihsel özelliğini sürdürme kararlılığının bir işareti olarak algılanmaktadır.

  1800’lü yıllara değin, çevresi tamamen çeşitli ağaç türleriyle kaplı olan Banaz’ın, tarla açma ve Sivas'a yakacak odun satarak, ihtiyaç karşılama zorunluluğu nedeniyle, 1970'lere değin tam bir yağma durumuyla karşı karşıya kalması, ormanımızın neredeyse tükenmesine neden olmuştur. 1970'lerde köy muhtarlığının 'keçi besleme yasağı' ve düzenli kesim usulünü getirmesinden sonra, kesim işi düzene girmiş, fundalığımız kurtulmuştur.

  Köy ortasında "Pir Sultan Pınarı-Ilıcak" denilen ve kutsal olduğuna inanılan bir kaynak bulunmaktadır. Köy halkı, hayvan sulama ihtiyacını bu çeşmeden gidermektedir.

  Pir Sultan Abdal'ın 15-16. yüzyılda yaşamış olması, bu olaydan gidilerek Banaz'ın yakın tarihini öğrenmemize, kısmen de olsa olanak sağlamaktadır. Köyün, Babai isyanları nedeniyle, üç kez yer değiştirdiği bilinmektedir. Bu durum rivayetten öte, köye çeşitli uzaklıklarda yer alan ören yerlerinden de anlaşılmaktadır.

  Kültür
  Pir Sultan Abdal Anıtı ve Amfi Tiyatrosu [değiştir]
  Görülmesi gereken eserlerin başında, Pir Sultan Abdal Anıtı ve 2 Temmuz Sivas Şehitleri Anıtı gelir. Her iki anıtın tasarımcısı da, Sn. Cahit KOÇÇABAN dostumuzdur. Ziyaret Dağı eteğinde, Yıldız Dağı’nı karşılayacak şekilde kurgulanan ve inşa edilen 9 m. yüksekliğindeki Pir Sultan Abdal Anıtının yapımına 1979 yılında Murtaza Demir'in girişimleriyle başlanmış, 1980 yılının 24 Haziran’ında Geleneksel II. Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri kapsamında açılışı yapılmıştır. Anıt, Banaz Köyü Turizm ve Tanıtma Derneği yönetimi ve Rahmetli Haydar Aslan’ın başkanlığı döneminde gerçekleştirilmiştir.

  Amfi
  Aynı yıl Kültür Bakanlığı Ahmet Taner Kışlalı’nın Bakanlığı dönemi tarafından projelendirilmiş, inşasına ise 1990 yılında dönemin PSAKD Genel Başkanı Murtaza Demir yönetimi tarafından başlanılmıştır. İnşaat, daha sonra rahmetli İlyas Budak canımız tarafından kendi olanaklarıyla devam ettirilmişse de, bitirilmesine ömrü vefa etmemiştir. Amfi halen eksik ve bakıma muhtaç durumdadır.

  2 Temmuz Sivas Şehitleri Anıtı
  Anıt düşüncesi, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Alaaddin Türkoğlu tarafından 2002 yılında Banaz’da yapılan bir Vakıf YK. toplantısında gündeme getirilmiş, bilahare Vakfın 13.01.2006 tarih ve 122 sayılı YK. toplantısında yapımına karar verilmiştir. Anıtın yapım süreci baştan sona kadar Vakıf Bşk. Sn. Murtaza Demir'in yakın ilgisi içinde sürdürülmüş ve bitirilmiştir. 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta, bir yobaz saldırısında kaybettiğimiz canların anıları adına yapılan Anıt, bir platform üzerinde 35 güvercin figürüyle temsil edilmektedir.

  Son yıllarda ülkemizde yapılan en güzel anıtlardan biri olduğu ifade edilen Anıt’ın temeli 21 Mayıs 2006 tarihinde atılmış, 1 Eylül 2006 tarihinde ise tamamen bitirilerek, açılışı yapılmıştır. Bu anıtımız da yine Ziyaret Tepesi’nin Banaz’a bakan yüzüne, PSA Anıtına yaklaşık beşyüz metre uzaklıkta inşa edilmiştir.

  Hasan Dede Tekkesi
  Tekke, Köyün tam ortasında, Pir’in evi olduğu kabul edilen Mehmet Şimşek’e ait evin bitişiğinde bulunmaktadır. Söylencede, Pir Sultan Abdal’ın “Horasan’dan gelirken asasına takıp getirdiği taş” olarak bilinen delikli taşın sergilendiği Hasan Dede tekkesi, daha önce bir kez daha onarılmışsa da bakımsızlıktan yıkılmış, yine 2006 yılında vakfımız tarafından tekrar onarılmış, eksikliklerinin tamamlanmasından sonra bu yıl 2007 yılı şenlikleri öncesinde açılışı yapılmak üzere planlanmıştır.

  Pir Memmet ve Seyid Ali Yatırları
  Pirimizin erkek evlatları olduğu bilinen, Pir Memmet ve Seyid Ali yatırları onarılmayı beklemektedir. Ziyaret dağı zirvesinde bulunan Seyid Ali yatırı kısmen onarılmışsa da, aslına uygun, ya da aslına yakın bir proje olarak tasarlanmamış ve rast gele bir türbe çalışması yapılmıştır. Yine Ziyaret Dağı eteğinde bulunan Pir Memmet yatırı ise, yüzyıllar öncesi hangi durumdaysa, bugün de aynı konumda bulunmakta, kutsal kabul edilmesi nedeniyle, yüzbinlerce küçük taşın atıldığı bir taş yığını altında, Pir Sultan’ın gerçek gönüldaşlarının ilgisini beklemeye devam etmektedir.

  Ilıcak Pınarı
  Pir Sultan’ın, Binbir Bacalı Banaz’da yaşadığı dönemde (eski köy) kaybolan ördeklerini bu pınarın suyunda yüzerlerken bulduğu ve pınarın güzelliği karşısında büyülendiği; bu nedenle “Banaz’ı buraya taşıyalım” dediğine dair, söylenceye konu olan köy çeşmesi.

  Banaz’lılar ve çevre insanları, Ilıcak suyunun şifalı ve kutsal olduğunu kabul ederek, bu suyla yıkananların “bütün dertlerinden kurtulacağına” inanırlar.  Coğrafya
  Sivas iline 45 km, Yıldızeli ilçesine 38 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 401
  1997 406

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ali Tam
  1999 - Haydar çakmak
  1994 - Haydar çakmak
  1989 -
  1984 -
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Banaz Köyü Hakkında Forum Tarih
Yazıtepe Köyü Banaz Uşak Uşak Tanıtımı 20 Nisan 2010
Yenierice Köyü Banaz Uşak Uşak Tanıtımı 20 Nisan 2010
Yeşilyurt Köyü Banaz Uşak Uşak Tanıtımı 20 Nisan 2010
Susuz Köyü Banaz Uşak Uşak Tanıtımı 20 Nisan 2010
Şaban Köyü Banaz Uşak Uşak Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş