Balonla beş hafta kitap özeti - Balonla beş hafta özet

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 23 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Balonla beş hafta kitap özeti - Balonla beş hafta özet konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Balonla Beş Hafta Romanının Özeti Jules Verne,
  Balonla Beş Hafta Kitabının Özeti Jules Verne,
  Balonla Beş Hafta Kitanının Geniş Özeti,
  Balonla Beş Hafta (Jules Verne) Kitap Özeti,

  [​IMG]
  Balonla Beş Hafta, (Fransızca: Cinq semaines en ballon) Fransız yazar Jules Verne'in, 1863 yılında basılan macera romanı.

  Eser, “Üç İngiliz'in Afrika Gezisi ve Keşifleri” alt başlığını taşır. Yazar Jules Verne’in ilk romanıdır. Kitap olarak yayımlanır yayınlanmaz büyük ilgi görmüş; yazarı üne kavuşturmuştur .

  Dr. Fergusson adlı bilim adamının önderliğinde bir sıcak hava balonu ile o dönemde Avrupalılar için gizemli bir kıta olan Afrika’da yapılan bir geziyi anlatan roman; hayal ürünü serüvenlerden bahseder ama gerçek bir gezi günlüğü gibi kaleme alınmış; karşılaşılan doğal olaylar, bulunulan yerlerin enlem ve boylamları not edilmiştir. Bu nedenle Fransızca ilk baskısı yayınlandığında okuyucular kitapta anlatılanların gerçek mi kurgu mu olduğu konusunda kuşkuya düşmüşlerdi. Eser, Jules Verne’nin daha sonra pek çok örneğini vereceği “bilim-romanı” diye adlandırılan edebi türün ilk örneğidir.

  Verne'nin eserini kaleme alırken hayranı olduğu Amerikalı yazar Edgar Allan Poe'nun sıcak hava balonu ile gezileri içeren öykülerinden esinlendiği düşünülür.

  Roman, yazılmasından yüz yıl sonra filme çekildi. 1962 yılında Irwin Allen yönetmenliğinde çekilen film, kitapla aynı adı taşır.

  Kitabın Özeti

  Birgün doktor Ferguson İngiltere'ye gitmek istemiş. Doktor Ferguson kırk yaşlarında bir bilim adamı ve kaşifmiş. Doktor Ferguson yola çıkmak üzere bir balon hazırlamış. Kenedi de bir bilim adamı imiş. Ferguson , Kenedi ve uşakları Co'yu yanlarına alıp balona binmişler.

  Ferguson ile iki arkadaşı yola çıkmışlar. Kenedi çok dikçe etrafa bakınmış. Sonra bir kasabanın üstünden geçerken kasabada yaşayan insanlar balona ok atmışlar. Balonun dağların üzerine gelmesi lazımmış. Ama dağlara epey bir mesafe varmış, ilerlemeye devam etmişler. Aşağıya baktıklarında bir orman görmüşler. Balonu ormana indirmişler. Ormanda bir aslan üç arkadaşa saldırmış. Co aslanı vurmuş. Üç arkadaş balona geri dönmüşler. Sabah olmuş, bir bakmışlar ki bir fil onları doğru yola götürüyor. Fil balonun ipine dolanmış ve çok hızlı bir şekilde koşmaya başlamış. Başta filin onları sürüklemesi hoşlarına gitmiş ama sonra bakmışlarki ilerisi çok sık orman fili durdurmak istemişler ama fil durmamış.Co fili vurmuş. Nil Nehri'nin üzerinden geçmişler.

  Dağların arkasında pek çok kabile köyleri vardı. Aşağıdan insanlar hırsla bağırıyorlardı. Dik bir tanesinin şapkasına nişan aldı ve ateş etti, aşağıda büyük kargaşa başladı. Oradan çabukça ayrıldılar. Gece olmuştu. Doktor balonu bir ağaca bağladı. Aşağıda yerliler vardı. Ağaca tırmanıyorlardı. Co tüfeğini aldı ve ateşledi. Biri fransızca yardım edin diye bağırıyordu. Yerlilerin elinde bir fransız vardı. Balondan inip onu kurtardılar. Fransız adam onlara teşekkür etti. O bir rahipti. Adam hastaydı. Biraz yol aldıktan sonra adam öldü. Uygun bir yere inip onu gömdüler. Sonra geriye dönüp baktılar, Co altın madeni! diye bağırdı. Biraz altın almışlar. Giderlerken rüzger Co' yu balonun ipine savurmuş.

  Co altınların hepsini aşağıya atın dedi. Sonra Co ipe tutunup balona çıkmış. Yolculukları bitmiş. Herkes onları coşkulu bir şekilde karşılamış. Onlar da tek bir şey söylemişler.

  Balonla beş hafta harikaydı.

  Konu:Ferguson ve arkadaşlarının seyahatlari boyunca başından geçen olaylar.

  Ana Fikir:Hiç bir şey bizim canımızdan daha kıymetli değildir.

  Kitabın Konusu

  Bir gezgin ve gözüpek bir kâşif olan Doktor Fergusson arkadaşı Dick Kennedy ve sadık uşağı Joe ile, herkesi heyecana sürükleyen bir düşü vardır: Balonla seyahat.. Tek amacı, Victoria adını verdiği balonuyla Afrika'yı bir uçtan bir uca kat etmek, daha önce hiçbir gezginin ayak basmadığı bölgelerini keşfetmektir. Bir gün, yardımcısını ve arkadaşı olan Dick Kennedy'yi bu olağanüstü yolculuğa çıkmaya ikna ederek yola koyulur. Yolda Birçok macera yaşarlar. Vahşi yerlilerle karşılaşırlar, akbabalarla mücadele ederler. Fakat en sonunda yılmayıp. bugüne kadar hiçbir insanın ayak basmadığı Afrika'nın o muhteşem şehirlerine ulaşırlar.

  Jules Verne'in yazdığı ilk roman olan Balonla Beş Hafta, okuyucuya, hem olağanüstü bir macera, hem de düş tadında bir Afrika seyahati sunuyor. Bu seyehatte hem kötü hem de iyi maceralar yaşıyorlar ama gene de yılmıyorlar...

  Yazarı: Jules Verne
  Dili: Türkçe
  Türü: Dünya Klasikleri
  Yayınevi: Timaş Yayınları
  Basım Tarihi: 2003 (3. Basım)
  ISBN: ISBN 975-362-777-7
   

 2. yeah supeah mukemmelah
   

 3. ben sevdim çok güeldi ödevimi tam yapmamdan bu gönderiyi gördüm. ama bu gerçekten ödevimin işine yaramış grünüşe bakılırsa güzel not alabilirim.Şimdi kaldığım yerden devam edeceğim.. :))
   

 4. süpeeer yhaaaaaaa çok güzel
   

 5. özet ödevimi çıkara bildim be
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balonla beş hafta Forum Tarih
Balonla beş hafta kitap özeti - Jules Verne Kitap Özetleri & E-Kitaplar 27 Ağustos 2013
Balonla Beş Hafta Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 23 Mayıs 2013
Balonların Belli Bir Seviyeye Ulaştıktan Sonra Patlamalarının Nedeni Nedir Konu Dışı Başlıklar 8 Aralık 2013
Uçan Balonlara Etki Eden Kuvvetler Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 16 Mayıs 2013
Doğum Günü İçin Balonlar Diğer Resimler 2 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş