Balmumu Heykelciliği -Balmumundan Yapılan Heykel Resimleri

'El Sanatları' forumunda Mavi_inci tarafından 2 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Balmumu Heykelciliği -Balmumundan Yapılan Heykel Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Balmumu Heykelciliği -Balmumundan Yapılan Heykel Resimleri


  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  [​IMG]
  Balmumundan bir heykel ve asıl kişi

  Balmumu heykel, tarihi Romalılar zamanında ölen kişinin yüzünün şeklinin alınarak, odanın bir köşesinde saklanmasına dayanan balmumundan yapılmış heykel.

  Balmumu, yumuşak ve şekil alıcı özelliği nedeniyle, kalıp çıkarma amaçlı çok eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Romalılar döneminde başlayan balmumu mask geleneği daha sonraları geliştirilerek, boyama yoluyla daha gerçekçi heykellere dönüşmüştür.

  Dünyanın birçok yerinde balmumundan yapılmış heykellerin bulunduğu müzeler vardır. Burada ünlü kişilerin gerçeğe çok yakın heykelleri sergilenmekte ve çok büyük ilgi çekmektedir.
  Balmumu heykelciliği, Eski Yunanistan, İskenderiye ve Roma'da biliniyordu. Balmumundan adak eşyaları, tanrı heykelcikleri (laris'ler , penates), atrium'da sergilenen ata büstleri, çeşitli çiçek, mjyve ve hayvanları temsil eden ve daha çok beğenildiği için çoğu zaman boyanan küçük figürler yapılıyordu. Roma, çok usta balmumu heykelcilerine sahip olmasıyla ünlüydü. Columella, bunların kullandıkları çeşitli yöntemleri sayar. İtalya'da özellikle Floransa'da çok tutulan bu sanat, Rönesans döneminde değerli yapıtlar meydana getirdi. Balmumu heykelciliği, bugün artık yalnızca maketler ve anatomik parçalar yapımında kullanılmaktadır


  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG]
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

 3. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balmumu Heykelciliği Balmumundan Forum Tarih
Balmumundan batik yapılışı Hobiler Ve Videolar 25 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş