Ballıtaş Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ballıtaş Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum Köyleri - Aşkale Ballıtaş Köyü - Ballıtaş Köyü Hakkında - Ballıtaş Köyü Tanıtımı - Ballıtaş Köyü Resimleri


  Ballıtaş, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün asıl adı kerol dur.Köyün yeni adı Ballıtaş Köyüdür. Bu köy adını köyde bulunan ve balkaya olarak adlandırılan ve köylüler tarafından geçmiş yıllarda bal elde edilen ballıtaşdan almaktadır.

  Kültür

  köyün ana dili dadaşcadır Köy; bölgede düğünleri ve düğünlerde söylenen türkü ve manileri ile meşhurdur. Çeper kırdım vs. halen türkü, koşma ve ağızdan söyleme geleneği köy gençleri arasında yaygındır. Köy, sünni ve dadaşdır.

  Köyün kültürü gelenek ve görenekleri Erzurum ve bölgesiyle aynıdır. Lor olarak tabir edilen ve sütle göğertilerek yapılan peyniri, lahana pancarı, tandırda pişirilen güveçte lor dolması, ketesi ünlüdür. Köy ekonomik geçim sıkıntısından dolayı İstanbul başta olmak üzere, bağlı bulunduğu ilçesi Aşkale'ye Erzurum'a ve Türkiye'nin bir çok iline göç vermiştir.

  İstanbul'da 1992 yılından beri faaliyet gösteren dayanışma derneği mevcuttur. Ayrıca Bursa'da 2006'da kurulan yardımlaşma derneği de mevcuttur. ...istanbul dernek başkanımız Güngör ORBAK Bey'e sevgiler ,selamlar.Köyümüze yolu düşünler veya ziyaret edenler caminin hemen yanında bulunan çeşmeden yazın soğuk kışın sıcak akan suyu içmeden köye giriş yapmazlar.

  Coğrafya

  Erzurum iline 67 km, Aşkale ilçesine 14 km uzaklıktadır. ayrıca da gecan dağı iseheybetli göruntusuylebir başka durur kerol un üst basinda adetakale görevini üstlenir

  İklim

  Kışları soğuk ve karlı geçer, yazlar özellikle sıcak ve kurak geçer. Kış erken başlar ve ortalama olarak 150 gün karın yerde kalma süresi vardır. Yazlar da kış kadar erken başlar ve sıcaktır fakat nem az olduğundan bu sıcaklık fazla hissedilmez. Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık ve yıllık sıcaklık farkı çok fazladır. Yıllık sıcaklık ortalaması 4-6 °C’dir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 628
  1997 294

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Paşabey tuzcuoğlu
  1999 - Temel çatal
  1994 - Fuat kayalı
  1989 - Süleyman özil
  1984 - Süleyman özil
  1979 - Süleyman özil
  1974 - Süleyman özil
  1969 - süleyman özil

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değil, çok bozuk patikadır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş