Ballıpınar Köyü Erdek Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ballıpınar Köyü Erdek Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ballıpınar köyü bilgileri - ballıpınar köyü tanıtım - ballıpınar köyü resimleri  Ballıpınar, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Eski adı kocaburgaz Yeni adı Ballıpınar olan bu köyde 1924 Mübadelesi öncesi rumlar ikamet etmekte idi.1924 Lozan Mübadele Antlaşması ile Rumeli Selanik Sancağı,Drama Livası,Kavala Kazası,Kokala Köyünden gelmişlerdir. Erdek ilçesi,Ballıpınar,Yukarıyapıcı,Belkıs ve Düzler'de yaşamaktadırlar.Tamamı pomaklardan oluşmaktadır.Eski adı olan Kocaburgaz adını köyü eskiden çevreleyen kalelerden aldığı bilinmektedir (Burgaz) ın anlamı da kale dir.Daha sonra Ballıpınar olarak değiştirilmesinin nedeni Bal yetiştiriciliğine elverişli oluşu ve pınarın(dere)köyün içinden geçmesindendir.
  Kültür

  Köy halkını 1924 mübadelesinde,yakınları Çanakkale savaşlarında şehit olduğu için Mustafa Kemal Atatürk tarafından,yunanistanın selanik ili kavala ilçesi kokola köyünden şu anki yaşadıkları topraklara getirilen pomaklar oluşturmaktadır. Bundan dolayı Atatürk Köyde çok sevilmektedir.
  Coğrafya

  Balıkesir iline 125 km, Erdek ilçesine 35 km uzaklıktadır
  İklim

  Köyün iklimi, ılıman Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  [[2007 yılı 650 ]
  2000 yılı 630
  1997 yılı 600
  1990 yılı 610
  1985
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım (kırmızı soğan-Zeytin)arıcılık ve hayvancılığa dayanmaktadır. küçük çapta balıkçılık da yapılmaktadır kırmızı soğan (mor soğan) türkiyede sadece bu köyde küçük çapta da komşu iki köyde yetiştirilmektedir.Ballıpınar köyünde yaklaşık 1000 ton soğan,450-500 ton civarında zeytin yetiştirilmektedir.Köyde bulunan yaklaşık 13000 civarındaki zeytin ağacının 10000 ağacı yamaçların erozyona karşı korunması amacıyla sarp araziye ekilmiştir.Zeytinlerin sulanması genellikle damlama sistemiyle yapılmaktadır.Ballıpınar köyünde muz hariç,her meyve portakal mandalina hatta kivi bile yetişmektedir.Yörenin en lezzetli kirazları burada yetiştirilmekte olup, ihraç edilmektedir.köyün 7 km batısında eğridere mevkii,5 km güneyinde kirazlı manastırı ve köyün içinde bulunan kilisesi görülmeye değerdir.Ayrıca köyün üst taraflarında yolun alt tarafında bulunan şelaleler görülmeye değerdir. Köyün ekonomik kaynakları Balıkçılık, dünyaca ünlü sofralık kırmızı soğan ve az miktarda meyve bahçeleri ile zeytincliktir. Köyün coğrafi yapısı nedeniyle tüm alivyonlu toprakların biriktiği bir düzlük üzerinde kuruludur. Bu sebepten dolayı Kapıdağ Yarımadasın'da bahçecilik olanaklarının ve meyve yetiştirilmesinin kısıtlı yapılabildiği yerlerden birisidir. Kırmızı soğanını ise balıkla birlikte ama lüfer olursa makbul olur,bir yemeğinizde denemenizi kesinlikle öneririz.Köye geldiğinizde küçük teknesiyle çapariye çıkabileceğiniz İlhan reisi bulmanız yeterlidir.Derin dondurucusunda her mevsim her çeşit balık bulundurmaktadır.Geçen yıl manastır mevkii özelleştirilmiştirCem Mataracı işletmeciliğini almış olup turizm amaçlı ahşap evler yapmakyadır.Yaz aylarında yurt dışından gelen yabancı turistlere atlı rafting hizmeti verilmektedir.Adnan YAVUZ
  Muhtarlık

  Ballıpınar'nın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köydeilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.Köyün içme suyu 600 metre rakımdan, 7 km engebeli yol, 70 cm kazılarak köylüler tarafından imece usuluyle getirilmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.
  Dış bağlantılar

  Köyden her gün düzenli olarak Bandırmaya yolcu minibüsü gidip gelmektedir.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon: 0 (266) 849 10 02
  Cep Telefonu: 0 (532) 710 39 30
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ballıpınar Köyü Erdek Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş