Ballıca Köyü Merkez Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ballıca Köyü Merkez Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ballıca köyü resimleri - ballıca köyü bilgileri - ballıca köyü tanıtım  Ballıca, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Gümüşhane’nin merkez köylerinden biri olan Ballıca Köyü şehir merkezine 30 km.uzaklıkta, Harşit çayının büyük kollarından biri olan (kovas deresi)nin iki yakasında iki mahalleden oluşan bahçesiyle meşhur şirin bir köydür.Eski adıyla halk arasında “İdişe” diye anılır.Bölgenin Pontus döneminde önemli bir merkez olduğu kalıntılardan anlaşılmaktadır.Kilisenin bayırı sarbiya ve demirçi dereleri bu döneme ait yerleşim yeri ve halen bu isimlerin söylendiği anıldığı, en önemlisi o döneme ait eski kalıntılara azda olsa raslanmaktadır. Köy Osmanlı hakimiyetine Yavuz Sultan Selimin Çaldıran zaferi sonucu (1514) girmiştir. Köyümüzde 1850 yıllarında Ahmet Efendi adında bir Alimin bulunması ile Yine kendi adıyla anılan bir Medresenin varlığına kayıtlarda raslanmakda ve medresenin oyıllarda (181) talebesi var olması köyün önemine ayrıca bir değer katmıştır.Medrese Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar eğitim hizmetini devam ettirmiştir. Köyümüz Trabzon Araklı eski yaya yolu, yağmurdere geçit güzergahı üzerinde olması hasebiyle yolcuların bakkal ve otel ihtiyaçları nisbetınde ticaretide önemli sayılırdı. Çevre köylerin Değirmen ihtiyacını karşılayan Tarihi eskiye dayanan su değirmenlerinin varlığı önemli düzeyde idi.Buna bağlı olarak misafir perverliği misafir odaları, unutulmaz anılarıyla hala duyğu seli ile anlatılmakta. 1960 yıllarında başlayan göç furyasından köyümüzde nasibini almış çokda etkilenmiştir.İnsanlarımızın bir kısmı Erzurum hınısa daha sonra Marmara bölgesine yoğun bir şekilde,göç edilmiş, köyde yaşayanlarda aynı bölgeye uzun yıllara yayılarak yerleşmiştir.Tabi bu göç olayının ana nedeni geçimlerini seğladıkları toprakların yetersizliğidir. Bunu takiben sosyal ve ekonomik nedenler, köylülerimizi ülkemizinde ortak kaderi olarak, Avrupayı ikinci vatan edinmeye zorlamıştıİnsanlarımız göç ettikleri yerlerde genellikle inşaatcılığı, özünde betonculuğu, daha sonraki zaman larda ticareti,taşımacılğı, yakın yarihde ise memuriyeti uğraş ve hizmet aracı edinmiştir.

  Nufusu;Köyümüz 1960 larda 800 olan nufusu şimdilerde 100 civarına düşmüştür.Yaz aylarında yazlıkcı dediğimiz ğurbetçilerimizin gelmesiyle hayli bir nufus artışı ve canlılık kazandırmaktadır. İklimi; Karadeniz ve Doğu Anadolu iklim özelliklerini taşımakla birlikte karasal iklim hakim durumdadı Gecim kaynağı,hayvan yetiştiriciliği ve tarım alanlarından elde edilen ürünlerdir.Arpa,buğday çeşitleri!kartol,pakla,lahana ve sebzenin bir çok çeşiti&elma türleri, çevre köylerdeki adıyla (edişe elması-beyaz elma)erik, armut, ahlet,kuşburnu, aluç,fişne,kereste dalında kavak.

  Ulaşım ve enerji: İlk yıllarda geceleri aydınlatmada,çam ağacının yağlı olan türünden (çıra)ile sağlanıyordu,daha sonra gaz ocakları,fitilli gaz lambaları kulanılıyordu. 1979 yılında köyümüz elektriğe kavuşmasıyla bunlar malum nostaljı oldu. Haberleşmede tanıdık eliyle mektup,telgraf, tek merkezli telefon,şimdilerde her evde telefon 2007-ise cep telefonuyla sağlanmakta.Birde gurbetten gelenleri (müjdeleme)yoluyla haberleşme sağlanıyordu.Ulaşım önceleri kervan yoluyla sağlanıyordu.1952 yılında halk tabiriyle Topal Vali zamanında kazma küreklerle trafiğe uyğun yol açılmıştır. 1985 yılında yapılan genişletme ve stabilize çalışmalarıyla ulaşım rahatlatılmış daha sonraki yıllarda asfalt atılmıştır.Ançak yaylamızın yolu halen köye bağlanmamıştır.

  NOT;Önceki yıllarda karakovanda (fındık dallarıyla örülen tezekle sıvanan yuvarlak eni 50cm ,uzunluğu 120cm olan kovanlarda ) üretilen balın çokluğuyla BALLICA ismini almıştır. Kaynak Gençağa EREN www.ballica29.com
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri MEŞUR YEMEKLERİMİZ1-MAYALI 2-HERLE 3-ĞAŞIL 4-LAZUT ÇORBASI 5-BORANI 6-ZİRON 7-BURMA 8-DEN PAKLA 9-GENDİME ÇORBASI 10-KARTOL HAŞLAMASI 11-KARTOL KAVURMASI 12-LAĞANA DOLMASI 13-LAĞANA TURŞUSU 14-KÜPTE ELMA 15-SOĞANLI BULGUR PİLAVI 16-KUYMAK 17- KATIK ĞAŞILI 18-ĞAVUT ĞAŞILI
  Coğrafya

  Gümüşhane merkezine 30 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 Rahman Eren
  2004 Rahman Eren
  1999 Yusuf KUŞ
  1994 Süleyman EREN
  1989 Süleyman EREN
  1984 Süleyman EREN
  1977 Tahsin EREN
  1972 Abdullah KUŞ
  1968 Halit EREN
  1950 Yunus EREN

  Tarihi bilinmeyen yıllarda .İlyas KUŞ Muhtarlık yaptı
  Nüfus

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2008 80 HANE SAYISI 20

  İle Uzaklığı: 30 km MAHALLELERİMİZ KARŞIYAKA MAHALLESİ ÇERKEZ MAHALLESİ GÖZELERİN DERE MAHALLESİ MEREKLERİNDERE MAHALLESİ YENİ MAHALLE KÖPRÜ BAŞI MAHALLESİ
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 118
  1997 131
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır Arzular İlk Öğretime taşımalı yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır,ancak yetersizidr. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ballıca Köyü Merkez Forum Tarih
Ballıca Köyü Merkez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Ballıca Köyü Merkez Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010
Ballıca Köyü Merkez Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 6 Mart 2010
Ballıca Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Ballıca Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş