Ballı Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ballı Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum Köyleri - Tortum Ballı Köyü - Ballı Köyü Hakkında - Ballı Köyü Tanıtımı - Ballı Köyü Resimleri  Ballı, Erzurum ilinin Tortum ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyün tarihi Akkoyunlular'a dayanmaktadır, çünkü o dönemin kalıntıları bulunmaktadır. Eski adı moğostur. Benim gördüğüm ve Akkoyunlulara ait olduğunu tahmin ettiğim koç heykelleri bulunmaktadır. Fakat son zamanlarda bilgisiz kişilerin hazine arama merakı yüzünden o güzelim tarihi belgeler ne yazıkki kırılmışlardır(katledilmişlerdir).Ben bu konuda ilgili kişileri duyarlı olmaya davet ediyorum. Örneğin arkoologlar için bilunmaz bir imkandır. Tarihçiler, incelenmiş araştırılmış konular yerine tarihin bu kılcal damarlarına inebilirler. Köyden epey uzakta (2-3 km)Vahylar denilen semtte bir kilise kalıntısı vardı. şimdi yeri nerdeyse görülmeyecek kadar kaybolmuş. Köyde bir zamanlar birkaç ermeni ailenin de yaşadığı bilinmektedir.bugün bile maşatlık olarak bilinen bir yer mevcuttur Bunun dışında HASANIN PUNGARI, KEL DEDE NİN MEZARI gibi yerler hakkında isim dışında bir bigi yokytur.Burada yazılanlar bir belgeye dayanmamaktadır. Sadece söylentilerdir. Benim Bulgu ve tahminlerim buranın çok eski bir Türk köyü oluşudur.Örneğin Köyümüzde kullanılan alet ve edavat ın isimleri bugün Azaerbaycanda birebir kullanılmaktadır.

  Kültür

  Köyün kültürü gelenekleri görenekleri hakkında bir araştırma yapılarak daha sonra bilgi verilecektir. Bu konuda Ballı köyü hakkında bilgisi olan herkesten yardım bekliyoruz

  Coğrafya

  Erzurum iline 77 km, Tortum ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün iklimi hakkında şu bilgileri verebiliriz. Genel olarak Yazlar kurak,Kışlar soğuktur Erzurum'la mukayese edilirse sıcaklık 5-8 derece daha yüksektir. Bahar 10-15 gün daha erken gelir. Kısmen bağlık bahçeliktir. Köyde kalanlar daha çok hayvancılık ve tarımla uğraşırlar.Dağ köyü dere köyü tabiri doğru kabul edilirse Ballı köy tam ortadadır. Dağ köyü Genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşılan, bağ, bahçenin az olduğu köylere denir. Dere köyü Daha çok bağ bahçenin bol olduğu ve meyveciliğin yaygın olduğu köylere denir.(bu bilgiler bilimsel değil tecrübeye dayalı bilgilerdir. )

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 52

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ballı Köyü Hakkında Forum Tarih
Ballıhisar Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Ballık Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Ballıdere Köyü Hakkında Bilgi Akıncılar Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Ballıca Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Ballıca Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş