Balkusan Köyü Hakkında Bilgi Ermenek Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Balkusan Köyü Hakkında Bilgi Ermenek Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ermenek Balkusan Köyü - Balkusan Köyü Hakkında - Balkusan Köyü Resimleri - Balkusan Köyü Tanıtım
  Balkusan, Ermenek ilçesine bağlı bir köydür.

  Bilinen eski adı "Balkasun"'dur ve günümüz Kırgızistan'da Bişkek ile Issık Gölü arasında tarihi bir şehir Balasagun'la eş değerdedir. Karamanoğullarının ilk yerleşme yerlerindendir. Balkason Uygurların kurduğu Uygur Devleti'nin telaffuz edilmeye başlanmıştır. Yörenin yayla olması nedeniyle arıcılık da yapılmaktadır. Bundan dolayı da “Balkusan” ismi kullanıldığı söylenebilir. Bir ara köyün adı “Bağbelen” olmuşsa da tekrar eski adı “Balkusan” verilmiştir.


  Karamanoğulları hanedanı ilk yerleştikleri yer olan yaylamıza,orta asyada bırakıp geldikleri yer olan BALGASUN Adını vermişlerdir.Anlamı balkabağı ikram et olabilir..şu anda türkistan da KARABALGASUN diye bir yer vardır.Bu tür adlar tükçede çok bulunur,mesela KONYA/ÇUMRA da ARMUTSUN ELMASUN Gibi.

  Balkusan köyümüz,Güneyyurda Kuşbakışı 10-12 km kadardır.
  Karaman iline Ermeneğin sınır köyüdür.
  Güneyyurdun bir yaylası olan bu bölgeye yani Türbe bölgesine 1800 lü yıllarda Güneyyurt dan yerleşip kalanlar Balkusan köyünün bir kısmını oluşturmaktadır.Bir kısmını da 1930 lardan sonra Bahşişlerden yerleşen Kolankaya,Şencan ve Söylemez aileleri oluşturmuştur.
  Güneyyurtdan malcılk maksadıyla orada kalan aileler;civiller,tontonalar ve dikicilerdir.Aynı sülaleler Kasabamızdada mevcuttur.


  Köyün Muhtarlık Bilgileri  [​IMG]

  Yörük Bükü  [​IMG]

  Karamanoğlu Mehmet Bey Anıtsal Büstü  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyden Bir Manzara
  [​IMG]

  Balkusan Köyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş