Balkonunuzu Bahçeye Çevirin - Balkon Bahçesi İçin Öneriler -

'Dekorasyon' forumunda Mavi_inci tarafından 8 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Balkonunuzu Bahçeye Çevirin - Balkon Bahçesi İçin Öneriler - konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Balkonunuzu bahçeye çevirin
  Balkonunuzu bahçeye dönüştürün
  Balkon bitlkileri


  [​IMG]

  Uygun bir balkonunuz varsa yeşillikler içinde bir bahçeyi balkonunuza taşımak için bu yolları denemelisiniz.


  Öncelikle bir alışveriş listesi çıkartmalısınız. Bahçeyi balkona taşımak öyle kolay değil. Biraz emek ve çaba istiyor. Balkon bahçesinde yemek yenilecek mi? Dinlenmek için köşeler yapılacak mı? En önemlisi de döşemesinin ve tarzının nasıl olacağı sorularına cevap vermelisiniz.
  Fonksiyonel ve verimli

  Temel malzemeleriniz, mobilya, çömlekler ve bitkilerdir. Balkonda yaşayan bitkiler seçmeye de önem verin. Gölgede yaşamayı seven, düşük su gereksini olan ve hastalıklara kolay yakalanmayan türleri seçmeniz önemli. Dracaena marginata bitkisi favori bitkiniz olabilir. Olgun bir bitkidir. Nandina domestica bitkisi de balkonunuza güzel renk verebilir. Büyüme hızı düşüktür.Hem güneş hem de gölge de rahatlıkla yetişir. Bambu palmiye ( Chamaedorea erumpens )yoğun bitki örtüsü ile kaplanmış yerlede büyümeyi seviyor. İçerisinde küçük bitkilerin yetiştiği geniş kaplarda yetiştirmelisiniz.


  Balkon çiti
  Balkon kenarlarına çit görünümü verebilirsiniz. Böylece aşırı güneşten ya da soğuk ve kardan balkon bitkilerinizi koruyabilirsiniz.

  Hem dinlen hem yetiştir

  Büyükçe ve yatay şekilde bir çömleği ikiye bölüp, bir kısmına bitki ekip bir kısmını da dinlenme alanı yapabilirsiniz. Böylece daha çok doğada olacaksınız. Toprağa oturur gibi hissedeceksiniz.

  Su sakinleştirir

  Bahçenizde suyu farklı şekillerde kullanmak kolay. Ancak balkonda iş değişiyor. Ama suyun sakinleştirici özelliğinden yararlanabilmeniz için süper ir fikrimiz var. Balkonunuza bitki kenarlarına yerleşecek şekilde su kapları koyun. Bunların içerisine telight mumlar koyarak romantik bir görünüm elde ederken, aydınlatma işini de çözebilirsiniz.

  Sandalyeler

  Çok geniş alanınız yoksa çeşitli malzemeleri de içinde saklayabileceğiniz kutulardan oturma alanları yapabilirsiniz. Üstlerine atacağınız yastıklarla doğal bir oturma alanı yaratabilirsiniz.

  Aydınlatın!

  Bahçenizde bir karnaval atmosferi vermek için kağıt fenerlerden yararlanabilirsiniz. Parlak ve renkli olanları tercih edin.

  Kuşlar da gelsin!

  Bir kafes ve bir iki kuş ile balkonunuz canlı bir bahçeye dönüşebilir. Hem sizi rahatlatan kuş sesleri hem de kuşlar için güzel bir mekan hazırlamış olursunuz.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balkonunuzu Bahçeye Çevirin Forum Tarih
Bir Ceylan Bahçeye Götürdü Beni Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 21 Aralık 2011
Bahçe Ağaç Dikimi Nasıl Yapılır? - Bahçeye Ağaç Ekimi Püf Noktaları Doğa ve Bitkiler 8 Kasım 2010
Lale Dikimi Nasıl Olur Saksı Ve Bahçeye Lale Nasıl Dikilir Doğa ve Bitkiler 16 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş