Balkaynak Köyü Merkez Bayburt

'Bayburt Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Balkaynak Köyü Merkez Bayburt konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Balkaynak Köyü Bilgileri - Balkaynak Köyü Hakkında - Balkaynak Köyü Tanıtımı - Balkaynak Köyü Resimleri  Balkaynak Köyü, Bayburt ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:Merkez

  İl: Bayburt

  Tarihi

  Köyün ismi özellikle ermenilerin yaşadığı dönemde hadırak olarak tarihi kaynaklarda geçmektedir.ancak cumhuriyetin ilanından sonra köye balkaynak ismi verilmesi uygun görülmüştür.bunun sebebide bal üretiminin o yıllarda köyde çok olmasındandır.köy tarihi ipek yolunun erzurum-trabzon bağlantısının olduğu bir alanda bulunmaktadır.ayrıca ipek yolunun etkisiyle köyün hemen alt kısmında birçok fırın,değirmen,hamam,han ve kervansaraylar bulunduğu yine kaynaklarda geçmektedir.

  Coğrafya

  Bayburt merkezine 35 km uzaklıktadır.bayburt trabzon yolu üzerindedir.hava şartları bakımından bakıldığı zaman karadeniz bölgesinde olmasına rağmen iklim özellikleri doğu anadoluda yaşanan karasal iklime benzerlik gösterir.ancak köyün karadeniz bölgesinde olmasının nedeni nüfus ve yapılanma ayrıca insan profili bakımından karadeniz insanına yakın olmasındandır. iklimi karadeniz iklimi değildir.karadeniz iklimi sert bir iklim değildir. oysa köyümüzde yazları çok sıcak ve kurak kışları kar soğuk hava koşulları hakimdir. buda karadeniz ikliminin özellikleri değildir. bu olsa olsa hadrak iklimidir. dört ayı yaz dört ayı ayaz dört ayı beyaz

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 88
  2000 77
  1997 80

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Recep KÖROĞLU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 458 246 5140
  Cep Telefonu: 0 535 972 1005

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - recep köroğlu
  2004 - Recep Köroğlu
  1999 - zeki köroğlu
  1995 -şeref adıgüzel

  Altyapı bilgileri

  balkaynak köyü ilköğretim okulu 1992 yılından itibaren kapatılmış ve bu tarihten itibaren köye 6 km mesafede olan akşar kasabasında bulunan ilköğretim okuluna taşımalı olarak öğrenciler taşınmaktadır.köyde okul binası bulunmaktadır ancak okul il özel idaresi tarafından köy muhtarlığına tahsis edilmiştir.okul binası köy muhtarlığı olarak kullanılmaktadır.köyde kanalizasyon çalışmaları 1994 yılında başlanmıştır ve daha sonra 2000 yılında bu kanalizasyon hattı köyün altından geçen dereye bağlanmıştır.ancak 2007 yılında avrupa birliği fonları tarafından desteklenen proje ile köyün tamamına kanalizasyon bağlantısı yapılmıştır.ayrıca arıtma tesiside kurularak arındılan atık su köy deresine bağlanmıştır.köyde içme suyu şebekesi vardır.ancak köye özellikle yazın yaz tatilini geçirmek amacıyla gelen yazlıkçıların evlerinin etrafında tarla kadar bahçe yapmalarından dolayı yazları su sıkıntısı yaşanmaktadır.köyde ptt şubesi yoktur.köyün yolları tamamen asfaltlanmıştır.telefon bağlantısı vardır.ayrıca tüm gsm operatörlerinden kolaylıkla faydalanılmaktadır.

  İle Uzaklığı:35 km

  İlçeye Uzaklığı: 0 km

  Rakım:m

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Balkaynak Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balkaynak Köyü Merkez Forum Tarih
Balkaynak Köyü Hakkında Bilgi Merkez Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Balkaynak İlköğretim Okulu Merkez Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş