Balkaya Köyü Gündoğmuş Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Balkaya Köyü Gündoğmuş Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gündoğmuş Balkaya Köyü - Balkaya Köyü Hakkında - Balkaya Köyü Tanıtımı - Balkaya Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: SALİH ER

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (242) 787 10 45

  Cep Telefonu:
  535 440 1878

  Balkaya, Antalya ilinin Gündoğmuş ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eskiden şimdiki caminin yanındaki suyun yanına konya karamandan bir ailenin yerleştigi söylenir babam 1977 1984 arası muhtardı ahmet dogan 2006 da vefat etti allah rahmet eylesin ben biraz araştırdım mustafa dogan Eski adı "Samet"tir. samet sonradan semet olarak degiştirilmiş daha sonra çirkin olan köy isimleri 1960 larda degimiş hiç bir anlamı yok mesala çiçekoluk sünbüle daha sonra çiçekoluk gibi bölge daglık oldugundan balkaya olarak isimlendirilmiş babam öyle dedi o ne diyorsa ooo eski tarihte roma bizans yaşamış kalıntılar mevcut kilise var yıkılmış harabe bir rivayete göre çevre köylerden 7 sene sonra müslüman olmuş

  Coğrafya

  Antalya iline 180 km, Alanya'ya 65 km, Gündoğmuş ilçesine ise 30 km uzaklıktadır. sınırları susuz eskibağ ortakonuş alara çayı ırmagı geniş bir cografyaya sahiptir

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. kırsal alan yayla havası vardır

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 613
  1997 - 490

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.arazi yapısı bozuk oldugundan hayvancılık bitti daha çok köyde yaşayanların geçimi ormandır gençligin çogunlugu Alanyada serada 4/1 kölelik düzeninde çitcilik yaparlar okuma yazma var .

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

 2. Eğer müsade ederseniz Balkaya Köyünün tarihçesi ile ilgili okuduğum bir kitaptaki bilgileri paylaşacağım.Bu bilgiler bir profesörün.Üniversite tezi için hazırladığı,kaynağı osmanlı arşivi olan bilgilere dayanmaktadır.Kitabın adı:Gündoğmuş'un TarihçesiBu profesör aslen Ortaköylüdür.Adını şu anda hatırlayamıyorum.
  Anadolu Selçuklu Devleti ile Moğollar arasında 1243 yılında yapılan ve Anadolu Selçukluların yenilmesiyle biten Kösedağ Savaşı'ndan sonra zalim ve gaddar Moğol Ordusu ele giçirdiği şehirleri,köyleri yağmalamış erkekleri öldürmüş ve kadınları,kızları kaçırmıştır.O zamanlar Karaman'da yaşayan bizim atalarımız,bu durumdan haberdardırlar.Ne var ki korkarlar."Moğol Ordusu buralara gelir,bize de kötülük yaparlar" diyerek asıl memleketi olan Karaman'ı terk ederler.Bozkır tarafından gelerek Alara Çayı boyuna yerleşirler.Zamanla bir çoban köpeğinin bulduğu bu günkü köyün içindeki"Muhar Suyu"nu bularak bugünkü yerleşme alanına yerleşirler.O zamanlar Asar'da Rumlar yaşamaktadırlar.Karamandan gelenleri gören Rumlar da yerlerini terk ederek kaçarlar.
  Köyümüz,1474 yılına kadar tarihte ismine rastlanmaz.Çünkü o zamana kadar Karamanoğulları Beyliği'ne bağlı kalmıştır.Büyük Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmethan Hazretleri 1471 yılında Karamanoğulları Beyliği'ne son verdikten sonra köyümüz tarih sahnesinde adı geçmeye başlamıştır.1474 yılında yapılan nüfus sayımında köyümüzde 35-40 hane vardır.Aralıklarla Osmanlı döneminde pek çok nüfus sayımı yapılmıştır.1844 yılında padişa 2. Mahmut döneminde yapılan nüfus sayımı çok ilginçtir ve oldukça ayrıntılıdır.Çünkü bu nüfus sayımında köyde yaşayan bütün kişilerin isimleri,baba adları(Macaroğlu Mehmet,Bekiroğlu Akmehmet,Haliloğlu....vb gibi)sahip oldukları hayvan sayısı,meyve ağaçları sayısı,Ürettikleri ürünler okka ile miktarı,verdikleri vergi miktarı,sahip oldukları araziler...vb daha çok ayrıntılarıyla belirlenmiştir.İlgilenen olursa daha ayrıntılı bilgi verebilirim.Selamlar Emekli Öğretmen M.Emin Uygun
   

 3. balkaya

  balkaya Yeni Üye

  hocam emeginize saglik,
  aktarmis oldugunuz bilgiler kayda deger bilgilerdir,mumkun ise devamini beklerim,veya kaynak bilgisini mail adresime gondermenizi istirham ederim.
  saygilar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balkaya Köyü Gündoğmuş Forum Tarih
Balkaya Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Balkaya Köyü Hakkında Bilgi Saraykent Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Balkaya Köyü Vize Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Balkaya Köyü Kelkit Gümüşhane Gümüşhane Tanıtımı 7 Nisan 2010
Balkaya Köyü Sungurlu Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş