Balkıca Köyü Tavas Denizli

'Denizli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Balkıca Köyü Tavas Denizli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Balkıca Köyü Tavas Bilgileri - Balkıca Köyü Hakkında -Balkıca Köyü Tanıtımı - Balkıca Köyü Resimleri
  İlçe: TAVAS - İl: DENİZLİ

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok  Bilgiler
  Nüfus 935 (2000)
  Rakım 1220 metre
  Koordinatlar 37°19′27″K, 29°5′56″D
  Posta Kodu 20536
  Alan Kodu 0258 [629 8x xx]
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
  İl Denizli
  İlçe Tavas
  Web Sitesi


  Balkıca, Denizli ilinin Tavas ilçesine bağlı bir köy.Kuruluşu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak Türklerin Anadolu'ya yerleşmelerinden önce de Romalılar döneminde yerleşimin olduğu bilinmektedir. Yorga Köyü ile Balkıca Köyü arasındaki "Devlengeç" mevkiinde ve "Tahtalı Mezarlık " ile "Zerdeli" mevkilerindeki buluntular bunu ispatlamaktadır. Bu döneme ait süs eşyalarını zaman zaman çiftçiler bulmaktadırlar.

  Romalılar döneminde bölgeye Barza denilmekteydi. (Tavas'a bağlı Yorga köyü sınırları içerisinde bulunan bu şehir kalıntısı Roma devrine aittir. Yıkık durumdadır. 1945 yıllarında bir Alman bilim adamı kabristan ve cami avlusundaki antik şehir kalıntılarını incelemiş ve bu yerin büyük bir yerleşim merkezi olduğunu saptamıştır.) Son araştırmalarla antik kentin adının Kidrama (Kidramos) olduğu ; Karya döneminde kurulan kentin altın çağını Roma devrinde yaşadığı bulunan ve okunan yazıtlardan tespit edilmiştir. Antik dönemlerde kurulan kentlerin mitolojik bir efsane veya mitolojik bir kahramanın adının bulunduğunu unutmamak gerekir. Tabenos adlı bir kahramanın Tabae kentini (Bugünkü Kale) kurduğunu ve onun gibi Kibiras'ın da Kibyra'yı (Bugünkü Gölhisar ), diğer kardeşi Kidramos'un ise Kidrama'yı (bugünkü Yorga köyü ) kurduğunu gerek tarihçilerden gerek günümüz araştırmacılarından öğreniyoruz. Kibiras ve Kidramos , Tabenos 'un kardeşleridir

  Türklerin Anadolu'ya yerleşmeye başlamasıyla birlikte Muğla ve Tekeli plâtolarına yerleşen "Yörükler" yaz aylarında hayvanlarını otlatmak için yaylaya çıkarlar, kışın da geri dönerlermiş. Zamanla bu yürük boyları Nikfer (Büyük Konak), Yorga ve Balkıca Köylerinde devamlı oturmaya başlamışlardır.

  Köye ilk gelenlerin Kocabaş ailesi olduğu ve 1600 yıllarında burayı kurdukları rivayet edilmektedir. Kocabaş ailesinin Kırım’dan geldikleri söylenmektedir.

  Köyün yerleşim yeri; Bozdağların batı eteğinde kurulmuş olup, Barza ovasına bakmaktadır. Ova düz bir araziye sahiptir.

  Konumu

  Köyümüz Denizli'nin Tavas İlçe'sine bağlıdır. Tavas'a 32 km, Denizli'ye 76 km. dir. Denizli'nin güneydoğusunda Tavas-Acıpayam sınırını oluşturan Bozdağ'ın eteğinde kurulmuştur. Güneyinde 2421 m yüksekliğindeki Gölgeli Dağlarının devamı olan Bozdağ uzanır. Kuzeyinde, Barza Ovası olarak anılan yüksek ova bulunmaktadır. Dünya üzerinde 29° 5' 56 E(Doğu) ' doğu boylamı ile 37° 19' 27 N kuzey enlemi üzerinde yer alır. Komşuları; 3 km kuzey doğusunda Yorga Köyü, 7 km güneybatısında Derinkuyu Köyü,12 km batısında Çağırgan Kasabası, 10 km kuzeyinde Gümüşdere köyüdür.Denizden yükseltisi; 1226 metredir.

  Nüfus

  2007 Adrese Dayalı Nüfus Sayımına göre Köyümüzün nüfusu 440 erkek ve 465 kadın olmak üzere toplam 905 olarak tespit edilmiştir.Bu nüfus sadece adresini "Balkıca" olarak verenlerin sayısıdır. Yurdışı ve Türkiye'nin diğer il ve ilçelerinde oturanlar hariçtir. Köyün, dış nüfus ile birlikte 2000 civarında nüfusu olduğu tahmin edilmektedir. Nüfusun büyük çoğunluğu köy dışında yerleşmişlerdir. Denizli-Bağbaşı Beldesi ve Denizli'de, Aydın İncirliova, Söke Bağarası, Fransa, Almanya, Avusturya ve Kanada'da yaşamaktadır. Toprağın sınırlı ölçüde kullanılması geçim kaynaklarının azlığı, sulama suyu olmaması köyde nüfus planlamasını sağlamıştır. Balkıca Köyü dışa özellikle yurt dışına büyük göç vermektedir. Köy evlerinin çoğu boştur.


  İklim

  Akdeniz ikliminin karasal iklime geçiş tipi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülür. Yükseltinin fazla oluşu ve dağlarla çevrili oluşu Akdeniz ikliminin ulaşmasını engellemektedir. Göller yöresi iklimi görülmektedir. Yaz aylarında pek yağış görülmez. Ancak yaz yağmurları etkilidir ve sel felaketlerine yol açar.

  Bitki örtüsü

  Ova kısmı bozkır, dağ çam ormanları ile kaplıdır. Dağların yükseklerinde andız(sedir) ve ardıç ağaçlarına rastlanır. Dağın eteklerinde iğne yapraklı sarı, kızıl ve karaçam ormanları bulunur. maki bitki örtüsü görülür genellikle

  Geçim Kaynakları

  Balkıca Köyü halkı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Özellikle tütüncülük en başta gelen geçim kaynağıdır. Bunun yanında buğday, arpa, nohut, mısır, yulaf, ekimi de yapılmaktadır. Ancak bu üretim ailenin kendi ihtiyacı kadarlıktır. Son yıllarda besi hayvancılığı yaygınlaşmaya başlamıştır. Ayrıca sonbaharda bazı aileler çevre il ve ilçelerde pamuk toplamaya gitmektedir.

  Hayvancılık

  Süt üreticiliği ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.Bu amaçla Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulmuştur. Sütler Ay-süt firması tarafından toplanmaktadır.

  Eğitim

  Köyümüzde bir 5 sınıflı ilköğretim okulu vardır. Öğrenciler 6. sınıftan itibaren Yorga Köyü İlköğretim Okulu'na taşınmaktadır. Öğrenci sayısı gittikçe azalmaktadır. Okuma ve yazma oranı % 85–90 civarındadır. Yüksek tahsil hızla artmaktadır. Kız çocuklarının okutulması için yoğun bir çaba sarf edilmektedir. Yaygın eğitim olarak Halk Eğitim Müdürlüğü’nün kursları açılmaktadır. Köy eğitim ve öğretimin değerini kavramıştır eğitime önem verilmektedir.

  Haberleşme

  İletişim ve haberleşme araçları hızla artmaktadır. Ev telefonu olmayan aile yok denecek kadar azdır. Köy Muhtarlığı önünde umuma açık 1 ankesörlü telefon bulunmaktadır. ADSL hızlı internet bağlantısı vardır. Evlerde de bilgisayar kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.

  Sağlık

  Sağlık evi 1995 yılından beri boş ve atıl durumdadır. Ebe ve sağlık memuru ataması yapılmamıştır. Avrupa ve Kanada da çalışan işçi kardeşlerimizin maddi destekleri ile alınan ambulans da kullanılamamaktadır.

  Ayrıca; Köy muhtarlığına ait 1 misafirhane, 1 itfaiye ve ambulans binası, 1 köy kahvesi, dükkânlar vardır. Ayrıca kira getirisi olan araziler vardır. Köyde 1 mini market, 2 bakkal, 4 kahvehane vardır. 1 Cami ve Kur'an Kursu binası bulunmaktadır.Köyümüzün imamı Sabit özlendir.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balkıca Köyü Tavas Forum Tarih
Balkıca İlköğretim Okulu Bilgileri Tavas Denizli Denizli Tanıtımı 30 Ekim 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş