Balina Niçin Su Fışkırtır?

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Siraç tarafından 24 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Balina Niçin Su Fışkırtır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Balina Niçin Su Fışkırtır?

  Balina bir balıktır ama, aynı zamanda memeli hayvanlar türündendir. Başka türlü söylemek gerekirse ,yavrularını yumurtayla,yumurtlayarak değil, doğurarak dünyaya getiren sıcak kanlı hayvanlar gurubuna girer. Yavru balina, tıpkı öteki memelilerde olduğu gibi annesinin sütüyle beslenerek büyür.

  Bu açıklamadan çıkan sonuç, balinanın da denizde yaşayan diğer bazı memeliler gibi,bir zamanlar karada yaşayan atalarının soyundan geldiğidir. Zamanla kendilerini suda yaşamağa uydurmuş olan balinaların bu hale gelmesi, kuşkusuz binlerce, milyonlarca yıllık bir değişimin sonucudur.

  Balinalar solungaçlarla değil,ciğerleriyle soluk alıp verirler. Zamanla oluşan en büyük ve en önemli değişim, onların solunum sistemindedir. Burun delikleri başlarının ön kısmında ve tepededir. Balinalar suyun altında bulundukları süre burun delikleri küçük sübabçıklar vasıtasıyla kapalıdır. Hava ağızlarından ayrı tutulmuş durumdadır.Dolayısıyla ciğerlerine su almak tehlikesi söz konusu değildir.Ciğerdeki kullanılmış havayı verir. Bunu yaparken,uzaklardan,belirli bir mesafeden işitilebilecek bir ses çıkarır işte bu esnada görülen fışkırma aslında su değil, kullanılmış havadır.Sadece su buharıyla yüklüdür.

  Böylece soluk alan balina,ciğerlerine yeterince hava gönderinceye kadar yüzeyde kalır. Birkaç kez soluk alır ve her seferinde aynı fışkırma görülür. Sonra suya dalar. Bazı balinaların 600 metreye kadar dalabildikleri tespit edilmiştir.Büyük balinalar,sudan çıktıklarında kuyruklarını çırparcasına hareket ettirir,hatta sudan yukarı sıçrarlar.

  Bir balina genellikle her beş veya on dakikada soluk almağa çıkar. Fakat suyun altında üç çeyrek saat (45 dakika) kaldığı da olabilir.  [​IMG]

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balina Niçin Fışkırtır Forum Tarih
Balinalar Denizde Nasıl Uyur? Akvaryum - Balık Dünyası 27 Aralık 2011
Balinalarda İletişim Nasıldır Akvaryum - Balık Dünyası 24 Ekim 2011
Balinalar Nasıl Solunum Yaparlar Akvaryum - Balık Dünyası 21 Ekim 2011
Balinalar Nerede Yaşarlar Akvaryum - Balık Dünyası 21 Ekim 2011
Balinalar Nasıl Çoğalırlar Akvaryum - Balık Dünyası 19 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş