Balikesİr Ünİversitesi Tanitimi

'Üniversiteler' forumunda RiVeR_Nn tarafından 18 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Balikesİr Ünİversitesi Tanitimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Balikesİr Ünİversitesi Tanitimi

  ÜNİVERSİTENİN TARİHÇESİ

  Balıkesir Üniversitesi’nin kökleri 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebi’ne kadar dayanır. Balıkesir Devlet Mühendislik Akademisi, Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu ile Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nun 1975-1976 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmesi ile üniversitemizin kuruluşuna giden yolda önemli adımlar atılmıştır. Bu kurumlar , 1982 yılında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile isim ve statü değiştirmişler ve Uludağ Üniversitesi’ne bağlanmışlardır. Necati Eğitim Enstitüsü 1981 yılında üç yıllık statüsünden çıkarılmış , 4 yıllık “Yüksek Öğretmen Okulu” statüsüne alınmış, 1982 yılında da bu kuruma Necatibey Eğitim Fakültesi ismi verilmiştir. Aynı şekilde Balıkesir işletmecilik ve Otelcilik Yüksekokulu’nun ismi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu olarak değiştirilmiş, 2 yıllık Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nun ismi ise aynı kalmıştır. Uludağ Üniversitesi’nin çatısı altında on yıl kalmış olan bu kurumlar , sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme ile Balıkesir Üniversitesi için güçlü bir altyapı oluşturmuşlardır.

  Balıkesir Üniversitesi, 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3837 Sayılı Kanun gereğince kurulmuş ve 1 Ocak 1993 tarihinden itibaren de tüzel kişilik kazanarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

  üniversitenin resmi websitesi:
  http://www.balikesir.edu.tr

  YÖNETİM KURULU

  Prof. Dr. Şerif SAYLAN Rektör
  Prof. Dr. Edip ÖRÜCÜ Rektör Yardımcısı
  Bandırma İkt.ve İd. Bilimler Fak. Dekan V.
  Prof. Dr. Bedriye TUNÇSİPER İktisadi ve İdari Bilimler Fak. Dekanı
  Prof. Dr. Oktay ARSLAN Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı
  Prof. Dr. Ümit ÇAKIR Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanı
  Prof. Dr. Orhan REMAN Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan
  Prof. Dr. Mahir ALKAN Fen - Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi
  Prof. Dr. Cemal OKUYAN Balıkesir Meslek Y.O.Öğretim Üyesi

  BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK-KÜLTÜR-SPOR ETKİNLİKLERİ

  Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanlığı; Üniversitelerde hizmet verdiği kesimin bütünü için bir sağlık kuruluşu, öğrencilerin sosyal, kültürel, beslenme ile spor ihtiyaçlarını karşılayan bir hizmet birimi ve aynı zamanda eğitim-öğretimin desteklenmesi amacıyla bu alanda uygulama ve araştırmaların yapıldığı bir uygulama dairesidir.

  Balıkesir Üniversitesi Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nın amacı ; öğrencilerin beden ve ruh sağlığını korumak , hasta olanları tedavi etmek veya ettirmek, barınma, beslenme, çalışma, dinlenme ve ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmek, yeni ilgi alanları kazanmalarını sağla****** gerek sağlık ve gerekse sosyal durumlarının iyileşmesine, yeteneklerinin ve kişiliklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine imkan verecek hizmetler sunmak, onları ruhsal ve bedensel sağlıklarına özen gösteren bireyler olarak yetiştirmek, birlikte düzenli ve disiplinli çalışma, dinlenme ve eğlenme alışkanlıkları kazandırmaktır.

  Daire, amacını geliştirmek için bütçe imkanları nispetinde her türlü sağlık hizmetlerini yürüterek, sağlık merkezleri açar, bahar aylarında güzel sanatlar ve spor alanlarında çalışmalar ve gösteriler düzenlemek için Bahar Şenlikleri düzenler, öğrencilere burs ve kredi, beslenme, barınma, çalışma, dinlenme, boş zamanlarını değerlendirme, ulaşım ve iş bulma alanlarında yardımcı olacak hizmetlerde bulunur. Bütün bu hizmetlerin görülmesi için gerekli olan öğrenci kantin ve lokantaları, okuma salonları, toplantı, sinema ve tiyatro salonları, spor salon ve sahaları açar, kamp yerleri sağlar, bu ve benzeri diğer tesisleri kurar, kiralar, işletir ve işlettirir. Bu amaca yönelik olarak üniversitenin birimleri ve üniversite dışındaki kuruluşlarla işbirliği içinde çalışır.

  Balıkesir Üniversitesi Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde;

  - Sağlık Şube Müdürlüğü
  - Kültür Şube Müdürlüğü
  - Spor Şube Müdürlüğü
  - Beslenme Şube Müdürlüğü
  - Satınalma Şube Müdürlüğü mevcuttur.
   

 2. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  RESİMLERİ.................

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balikesİr Ünİversitesi Tanitimi Forum Tarih
Balıkesir Üniversitesi Havran Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 14 Haziran 2011
Balıkesir Üniversitesi Bigadiç Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011
Balıkesir Üniversitesi Bandırma Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011
Balıkesir Üniversitesi Balıkesir Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011
Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksekokulu Üniversiteler 17 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş