Balcıçakırı Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Balcıçakırı Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri - Balcıçakırı Köyü Yahyalı - Balcıçakırı Köyü Hakkında Bilgiler - Balcıçakırı Köyü Resimleri  Kayseri
  Bilgiler
  Nüfus 654 (2007)
  Rakım 850 metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 38500
  Alan Kodu 352
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Kayseri
  İlçe Yahyalı

  Balcıçakırı, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Balcıçakırı, ilçeye bağlı köylerden biridir. Eski bir Türkmen boyunun adı olduğu söylenen Varsaklar'ın Oğuz Türkleri'nden olma ihtimali kuvvetlidir. Büyük bir Türk boyu olan Varsaklar'ı, XIII-XV. Yüzyıllarda göçebe olarak Çukurova ve Toroslar'da görmekteyiz. Değişik sebeplerle Anadolu'daki ilk yerleşim yerlerinden ayrılan Varsaklar muhtelif bölgelere dağılmışlardır. Bunların bir kısmı da Toroslar'ın kuzeyine doğru giderek bugün Yahyalı sınırları içerisinde bulunan köylere yerleşmişlerdir. Varsaklar'dan önce bu köylerde Çakırlar denilen bir yörük topluluğunun yaşadığı ve bu topluluğa nispeten bu köylere çakır ibareli isimler verildiği rivayet edilir (Balcıçakırı, Büyükçakır). 250-300 yıllık tarihe sahip olan köyün kurucuları Büyükçakır köyünden buraya gelip yerleşmişlerdir.

  Bellibaşlı sülaleler;Bacaksız,lar Sarıkayalar, Akgünler, Sapmazlar, Karaboğalar, Akçakocalar, Önerler, Ekimler'dir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Balcıçakırı köyü Kayseri iline Develi üzeri 130 km yeşilhisar üzeri 150 km dir.Yahyalı ilçesine uzaklığı ise 46km dir.Köyümüz bir orman köyüdür.Zamantı nehrinin kapuzbaşı şelalesine giderken sol tarafında kalır.Doğusunda burhaniye köyleri vardır.Batısı değirmen ocağı mezrasıdır.Güneyinde çubukharman köyü bulunmaktadır.Kuzeyinde ise çavdar uşağı köyü ve yeşilköy köyü bulunmaktadır.Bol yeşili olan etrafı ormanlarla çevrili , adeta karadeniz bölgesini andıran bir köydür.Yayla türizmine elverişli yerleri vardır. Gezip görülmeye değer.Köyümüzde orman toplu koruma merkezi vardır.Köyümüzün girişinde orman işletme binası var.Köyümüzden adana kozana bağlayan yol geçmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi ile Akdeniz iklimi karışımı bir özellik gösterir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 653
  2007 654
  2000 628
  1997 604
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım arazisi kısıtlı olduğundan ve arazi dağlık olduğundan köyde genelde keçi yetiştirilir. Var olan tarım alanlarında da sadece kişisel tüketime yönelik buğday, arpa, çavdar, domates, biber, mısır, fasulye ve çeşitli meyveler (ceviz, kiraz, elma, erik vb.) ile Akdeniz iklimine özgü nar ve incir yetiştirilmektedir. Ormanlık bölgede yer aldığından orman ürünleri de köyün ekonomisine önemli katkılar sağlar. Ayrıca köyde zengin çinko ve krom yatakları vardır. Ancak köy imkânları köylünün ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığından sürekli bir dışa göç söz konusudur. Köyden, çoğunlukla, Yahyalı, Kozan ve Mustafakemalpaşa ilçelerine göçler olmuştur.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - mustafa öner
  2004 - hüseyin karabulut
  1999 - lütfü sapmaz
  1994 - Duran ali erdil
  1989 - Mehmet akcakoca
  1984 - İbrahim akgün

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balcıçakırı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş