Balbay ve Özkan'ın tahliye talebi reddedildi

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Balbay ve Özkan'ın tahliye talebi reddedildi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İkinci Ergenenkon davasının 46. duruşmasında sanık ve avukatlarının talepleri alındı.

  Duruşmada muvazzaf teğmenler ile Neriman Aydın ve Kemal Aydın’ın avukatı Yusuf Erikel ile mahkeme başkanı arasında tartışma yaşandı. Mahkemeyi morga benzettiğini ifade eden Erikel, "Burası mahkeme mi, ölü yıkayıcı bir morg mu?" dedi.

  Erikel’in bu sözü üzerine Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, "Saygısızlığın daniskasını yapıyorsunuz. Doğru bir savunma yapın" cevabını verdi.

  "Perinçek ve köylü ifade verdi"
  Ayrıca Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı’nın isteği üzerine Ergenekon davalarının tutuklu sanıklarından İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek ile Albay Cengiz Köylü’nün Karargah evleri soruşturması kapsamında "tanık" olarak ifadelerinin alındığı öğrenildi.

  Askeri savcılık, MİT’in "İP/Karargah Evleri" belgesinde ismi geçen askeri kişilerin karargah evleri veya başka bir siyasi yapılanma çerçevesinde askeri yargının görev alanına giren eylem ya da eylemleri gerçekleştirip gerçekleştirmedikleri gerekçesiyle açtığı soruşturma kapsamında birinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı Doğu Perinçek ile ikinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı Cengiz Köylü’nün tanık sıfatıyla ifadelerinin alınmasını istedi. Silivri 4 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Perinçek’in ifadesi Silivri Cumhuriyet Savcılığı’nda alınırken, Köylü’nün ifadesi muvazzaf subay olduğu için tutuklu bulunduğu Hasdal Askeri Cezaevi’nde askeri savcılık tarafından alındı.

  "Karargah evleri ile ilgili MİT belgesini basından duydum"
  Köylü, savcılığa verdiği ifadesinde, bu soruşturma kapsamında tutuklanan Yarbay Selami Selçuk Çakmaklı’nın daha önce emrinde öğretim elemanı olarak görev yaptığını, aralarında ast üst ilişkisi dışında bir ilişkinin olmadığını söyledi. Karargah evleri ile ilgili MİT belgesini de Yarbay Çakmaklı tutuklandığında basından duyduğunu ifade etti. MİT belgesinin detayını ise 2009 yılının ocak ayında Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı tarafından ifadesi alındığı sırada öğrendiğini savundu.

  Ergenekon davasını izleyen Süheyl Batum: "Çocuklarla öpüşmeye geldim"
  Öte yandan Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Süheyl Batum, Ergenekon davası duruşmasını izledi. Batum, gazetecilere "Çocuklarla öpüşmeye geldim" dedi.

  Ergenekon soruşturmasının ikinci davasını dün Anayasa hukukçusu Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Süheyl Batum da izledi. Sanıklar ve izleyicilerle uzun uzun sohbet eden Batum, ‘’Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Adil Serdar Saçan ile görüştük, çocuklarla öpüştük. Çok mutlu oldular. Beni görüp moralleri düzelsin diye geldim’’ dedi.

  Köksal Şengün 12 sanığın tahliyesi yönünde oy kullandı
  Diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilirken, Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 12 kişinin tahliye edilmesi yönünde oy kullandı. Ancak bu sanıkların oy çokluğuyla tahliyesine karar verilmedi. Duruşma, 16 Mart 2010 Salı günü saat 09.00'a ertelendi.


  (ekolay)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balbay Özkan'ın tahliye Forum Tarih
Zulümhane Kitabı - Mustafa Balbay Kitap, Resim ve Dergi 22 Şubat 2011
Balbay: Makul süre geçti Haber Arşivi & Gündem 14 Mart 2010
Mustafa Balbay (Mustafa Balbay Kimdir? - Mustafa Balbay Hakkında) Biyografi & Otobiyografi 22 Haziran 2009
Mustafa Balbay'ın şok eden günlükleri Yurt İçi Haberler 17 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş