Balatçık Köyü Germencik Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Balatçık Köyü Germencik Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  balatçık köyü bilgileri - balatçık köyü resimleri - balatçık köyü tanıtım  Balatçık, Aydın ilinin Germencik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Çok eskiden kurulmuş olan bu köyün ilk adı o zaman arıcılık yaparken buranın balı açık olurmuş o nedenle ilk önceleri balı açık denilirken balatçık olarak değiştirilmiş.hatta köyün beldesi olan ortaklar da eskiden balatçık iskelesi olarak anılıyordu.

  Balatçık köyü geçmişten gelen kültürünü muhafaza etmektedir. Köydeki dügünler hala geçmişteki düzeniyle olmaktadır. Köy turizm yerlerine yakınlığı sebebiyetiyle kültür bakımından üst düzeydedir.

  Coğrafya

  Aydın iline 32 km, Germencik ilçesine 10 km uzaklıktadır.Ortaklar beldesine 1,8 km'dir. Ayrıca şirin bir turizm köyü olan Şirince'ye dağ yolundan 20 km civarı uzaklıktadır.Köylünün büyük bir kısmı yazın incir işi için incir bahçelerine göçmektedir.Özellikle tercih edilen yerler turgutlu yaylası,darderesive cevizli mevkileridir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 820
  2000 763
  1997 743

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Germencik İlçesinin Zeytin ağacı sayısı bakımında en fazla olan 2. Köyüdür. Bu nedenle Balatçık köyü civar köylere göre sanayi alanında çok gelişmiştir. Zeytin, Zeytinyağı , Kuru ve Taze İncir,köyün başlıca gelir kaynağıdır. Balatçık Köyünde 4 tane kontinü sistem zeytin yağı fabrikası olup, bu fabrikaların iş gücünü köy halkı karşılamaktadır. balatçık Köyünde birçok orta çaplı işletmede vardır. Balatçık Köyünde birde petrol istasyonu vardır.Köyde ayrıca S.S Balatçık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi vardır.Kooperatif günde 60 ton/yağ kapasiteli zeytinyağı fabrikası kurmuştur.Yönetim kurulu Mustafa Karakaya, Mehmet Köylü, Bilgin Özdemir ,Salih Sezer ve Yusuf Şahin den oluşmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  köyde muhtarlık seçimleri her zaman çekişmeli gecer.hatta son 2004 seçimlerinde 3 aday yarışmıştır.adaylar süleyman arayan muhittin azman ve bilgin özdemir idi.gelecek seçimlerde büyük cekişme olcağı kesindir. 2009 yılı yerel seçimlerinde süleyman arayan ile recai azman yarışmış.köy muhtarı 8 oyla recai azman olmuşyur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Köyün kanalizasyon şebekesi vardır.. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Sağlık evi vardır.Ama sağlık görevlisi olmadığı için köy halkı Ortaklar a gitmek zorundadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balatçık Köyü Germencik Forum Tarih
Balatçık İlköğretim Okulu Germencik Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 26 Ocak 2011
Balatçık İlköğretim Okulu Çiğli İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Eylül 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş