Balabanlı Köyü Ayvacık Çanakkale

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Balabanlı Köyü Ayvacık Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayvacık Balabanlı Köyü - Balabanlı Köyü Hakkında - Balabanlı Köyü Tanıtımı - Balabanlı Köyü Resimleri  Balabanlı, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Hasan Recep AYAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  7234324

  Cep Telefonu:
  0 533 368 2960

  Tarihi

  Balaban, 15. yüzyılda Halep bölgesinde yaşayan Köpekli Avşarının obalarındandır. Osmanlılar zamanında iskan politikası sonucu Maraş ve çevresi, Batı Anadolu'nun muhtelif yerleri, Belih Nehri ve Rakka çölleri ile Sıvas ve Karaman eyaletlerine iskan oldular. İlerleyen yıllarda bulundukları yerden göçe başlayan Balaban Avşarlarının (Balkanlardan Doğu Anadolu'ya kadar) Anadolu'nun çeşitli yerlerine yerleştikleri biliniyor. Nitekim günümüzde Aydın’ın Seferihisar ve Doğanbey yörelerinde yaşayan Balabanlılar ile Tunceli'de varlığını sürdüren Balabanlılar, bunların ahfadıdır. Köy, adını muhtemelen Balaban Avşarlarından almıştır[1].

  Köy adını, iri yapılı anlamına gelen balaban İnsandan mı? yoksa balaban böceklerinin varlığından mı? yoksa gerçekten yörük-manav Avşarlardanmı? aldı kesin olarak bilemiyoruz. Ancak bir gerçek varki, köy tahminen 1300-1400 yılları arasında denize 2km mesafede, yörüklerevi denen mevkide ve bir kaynak suyuna yakın yerde kurulmuştur. Yaklaşık 1450 yıllarında ise bugünkü yerine taşınmıştır. Sanırım korsan baskınlarından uzaklaşmak veya kuzey taraflara sonradan gelen yeni komşu köylere hayvan otlaklarını kaptırmamak için daha kuzeye doğru taşınarak denizden ve kaynak suyundan uzaklaşılmıştır. Bugünkü köy mezar taşlarından yaklaşık 1600 yıllarından önce buraya taşındığı anlaşılmaktadır.Yeni mezarlıkta granit bir şekilsiz mezar taşında eski türkçe 1111 ve mermer bir taşta 111V vb tarihler bulunmaktadır. Bununla birlikte eski mezarlık denen yerde ve ilk yerleşim yerinde tarihsiz mezar taşları mevcuttur. İlk yerleşimin yaklaşık 1300-1400 yılları arasında yörüklerevi denen yerde kurulduğu anlaşılmaktadır. Cenevizlilerin elinde bulunan Midilli adasından, Anadolu kıyılarına Korsan baskınlarının yapılmasına çok kızan Fatih Sultan Mehmet, Temmuz/1462 de bu Adayı fethetmiştir. Köyün de bu tarihten önce bugünkü yerine taşındığı anlaşılmaktadır. Köyün 1450'li yıllardan önce taşındığı kesin olmakla birlikte kökeninin, ya 1350 yıllarında Karamanoğullarından batıya göç eden obalardan, ya da Selçuklular zamanında batıya göç ettirilen uç beyliklerdendir. Bu yörede uç beyi olarak görevlendirilen Karesi bey, Selçukluların dağılmasıyla 1299 da Karesi beyliğini kurmuştur. Karesi beyin soyu, Sivas-Malatya civarından gelen Danişmentlilere dayanmaktadır. Çünkü civardaki Tuzla köyü 13.yy Karesi beyliği zamanında kurulmuş olup, Karesi beyliği 1361 de Osmanlılarla birleşmiştir. 14.yy'da(1366) Hüdavendigar Cami yapılmıştır. Şunu da unutmamak gerekirki Sarı Saltukla 1260'larda Trakya'ya geçen Türklerden, Bulgaristan Deliorman ve Romanya taraflarından bir grup 1306 yılında Ece Halil öncülüğünde Anadoluya geri geçmiş ve Çanakkale Kazdağları etrafında yerleştirilmiştir.


  Kültür

  Köyün gelenekleri; eski yıllarda her hane 365 gün sırayla yemek hazırlayarak köy odasına veya kahvesine misafirler için yemek getirirdi. Bu gelenek yaklaşık 30 yıldan beri sadece ramazan ayında sürdürülmektedir.

  Bayram namazlarından sonra yaş sırasına göre herkesin bayramlaşması ve topluca mezarlığa gidilerek kur'an okunması. Düğünlerin 2 gün 2 gece olması ve düğünlerde keşkek yapılması(Buğday ezmesi ve etle yapılan yemek). Ayrıca Çullama,çalkama, ısırgan otu böreği,un helvası,kalbura basma, hoşmelim, ekmek aşı, sütlü çorba, lokma ve pişi eski geleneksel yiyeceklerdendir.

  Köy kadınlarının günlük kıyafeti; Şalvar, entari denen(gömlek) ve ferace(siyah renkli pardesü)'dür. 40 yıl önceye kadar düğünlerde bindallı denen giysi ve kına gecelerinde kırmızı kadife elbise giyilirdi. Erkekler ise eskiden karakoyunların yününden dokunan pırpıt denen kumaştan elbise giyerlerdi. Pırpıt saf yünden yapılır yünün-ipliğe, ipliğin dokunup sonra keçeleştirilmesine ve dikillip elbise yapılmasına kadar köylerde yapılırdı. Pantalonun diz altı dar ve düğmeli, ceket ise normal kumaş dikimindedir. Halen bazı kişiler giymektedir. Göğnek ve kıl çorap günlük giysilerdendi.

  60 km. doğuda bulunan ve 1765 m yükseklikteki Kazdağının çıplak zirvesine, Sadece erkek çobanların yaz aylarında koyunlarını otlatmak için yüzyıllar boyu yaylaya gittiği bilinmektedir.(Artık gidilemiyor, Millipark ilan edildiği için hayvan otlatma izni verilmiyor)++++ Şemseddin Çağman

  Lehçeden örnekler:


  Aba : Ceket, Dada : Çocuk, Aga : Abi, Aş : Yemek, Tas : Su içme kabı, Çanak : Yemek Tabağı, Gıdışım : Küçük Kardeşim anlamında sevgi sözü, Pontul : Pantalon, Düdü : Çam kozalağı, Guzu : Kuzu, Yoğuz : İyi, Hadi Gali: Peki öyle olsun, geçti artık anlamında, Gocaman : Büyük, iri, Gobak : Olgunlaşmamış meyve, İngas : Mahsus,mecaz anlamında, Mazak : İrileşememiş meyve veya hayvan, Çomak : Sopa, değnek, Areklik : Ahretlik anlamında yakın arkadaşlar arasında kullanılır. Terezlemek: Düzenlemek,düzeltmek Dingil : Zayıf Hıştınmamak: Cevap vermemek,sessiz kalmak.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 95 km, Ayvacık ilçesine 30 km, Behramkale(Assos)'a 12 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 233
  1997 228

  Geçim şartları nedeniyle son yıllarda büyük şehirlere çok göç veren köy nüfusunda önemli değişiklik olmamıştır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa ve turizme dayalıdır. Köy sahilinde bulunan moteller insana huzur vermektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Fakat arıtma tesisi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balabanlı Köyü Ayvacık Forum Tarih
Balabanlı Köyü Hakkında Bilgi Ödemiş İzmir İzmir Tanıtımı 10 Haziran 2010
Balabanlı Köyü Muratlı Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş