Balaban Köyü Merkez Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Balaban Köyü Merkez Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  balaban köyü bilgileri - balaban köyü tanıtım - balaban köyü resimleri  Balaban, Kocaeli ilinin İzmit ilçesine bağlı bir köydür.

  Balaban Köyü, Kocaeli'nin güney doğusunda, Kartepe Dağı eteklerinde Büyük Derbent ile Suadiye köyü arasında bulunan bir dağ köyüdür. İl Merkezi İzmit'e olan uzaklığı 24 km, kendisine en yakın belde B.Derbent'e olan uzaklığı 2.5 km'dir

  Tarihçe

  Balaban çevresinde Astakos dönemine rastlayan bulgularla beraber, Subaşı olarak bilinen bölgesinde Bizans dönemine ait olduğu sanılan sarnıç ve tüneller, eski dönemlerde bir yerleşim birimi olduğunu gösterse de, bu konuda yapılmış kesin bir akademik araştırma yoktur.

  Bugün bilinen tarihine göre Balaban'ın kuruluşu 19. yüzyıl son çeğreğine raslar. Adını bu bölgede oturan Balabanlar ailesinden alan ve Balabanlar çiftliği olarak bilinen 5000 dönümlük çiftliği, Ayvacık'da kadılık yapan Osman Oğlu Fevzi Efendi satın almış, 93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus savaşının başlamasıyla Artvin - Batum'da bulunan ve kendisinin ölümünden sonra Karakadılar olarak anılacak ailesini Balaban'ın güney yamaçlarına getirmiştir.

  1880 de başlayan göçle beraber Karakadılar ve akrabalık bağı bulunan Dizdaroğulları bu yamaçlara yerleşerek bugünkü Balaban'ın temelini atmışlardır.
  Coğrafya

  1606 m yüksekliğindeki Kartepe etekleri tarıma son derece elverişli topraklardan oluşur. Kestane, Gürgen, ağaçlarıyla örülü ormanın altında hemen her türlü meyve ağaçlarının bulunduğu tarım alanları başlar.
  Ekonomi

  Köyde meyvecilik esas geçim kaynağıdır. Özellikle Armut ile ün yapmıştır. Bunun yanı sıra köyde Elma, Kiraz, Ceviz, Erik gibi meyveleri de yetiştirilir. Sebzecilik ve hayvancılık yok denecek kadar azdır. Daha çok sayfiye-dinlenme ve Tatil beldesi olarak bilinir. Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm Meslek Yüksek Okulu'nun açılması ve Kartepe Kayak Tesislerinin hizmete girmesi yöredeki turizmi arttırmıştır. Küçük Karadeniz benzetmesi yapılan köy, gerçekten de hem batıda iş ve sosyal imkanlara yakın olup, hem de doğa ile iç içe olmasıyla son derece mükemmel bir yaşanılacak alandır.
  Kültür

  Karadenizin vazgeçilmezi Kemençe, Horon, Halay, 3 ayak, Kasap, Damat oyunu düğünlerde hiç durmadan oynanır. Köy içerisinde hemen hemen herkes akraba olduğu için birlik beraberlik esastır ve köy içerisinde evlenme kesinlikle olmaz. Bu samimiyetle düğünlerde halaylar kolkola çok samimi geçer. Batumdan göç ile gelen gürcü kültürüne yakın oldukları için köy gürcü örf adetleri ve gürcü yemekleri ile bütünleşir. Tarhana, Kara lahana, Lahana dolması vazgeçilmezlerindendir.
  İklim

  Köy Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Balaban
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1117
  2000 770
  1997 1310
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi eskilerde Meyveciliğe dayalı iken şimdilerde fabrikalarda çalışan kesim çoğunluktadır.

  Yazları meyveden de gelir sağlanır. Köyde ayrıca sıkça Villa sitelerine raslanır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesikanalizasyon ve doğalgaz şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca izmit merkeze 5 dk bir otobüs kalmaktadır..
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balaban Köyü Merkez Forum Tarih
Balabanlı Köyü Hakkında Bilgi Ödemiş İzmir İzmir Tanıtımı 10 Haziran 2010
Balaban Köyü Hakkında Bilgi Kınık İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Balaban Köyü Kartepe Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 9 Mayıs 2010
Balaban Köyü Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 9 Mayıs 2010
Balaban Köyü Demirköy Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş