Balın Fizyolojik Etkileri Nelerdir - Bal Hakkında Bilgi

'Pratik Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 1 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Balın Fizyolojik Etkileri Nelerdir - Bal Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Balın Fizyolojik Etkileri Nelerdir - Bal Hakkında Bilgi

  Balın Fizyolojik Etkileri

  Bal insanoğlunun tükettiği en eski gıdaların başında gelmektedir. Bal binlerce yıldan beri hem enerji sağlayan değerli bir besin maddesi olarak, hem de yara ve yanıkların tedavisinde ve bir çok hastalıklarda ilaç niyetine kullanılmaktadır. Balın şifa verici özellikleri başta Kur'an olmak üzere birçok kutsal kitapta da belirtilmektedir. Balın fizyolojik özellikleri ve kullanımı konusunda yüzlerce literatür bulunmaktadır.

  [​IMG]

  * BAL bir doğal enerji kaynağıdır. Bu nedenle bebekler, yaşlılar, sporcular, hasta ve düşkünlerle birlikte normal sağlıklı insanlar tarafından da severek ve bilinçli olarak tüketilmektedir.
  * BAL yeni doğan bebeklerde sütten yararlanmayı ve kemiklerde Kalsiyum fiksasyonunu artırmaktadır. Sadece süt ile beslenen bebeklerde oluşan kansızlığı (anemi) ve anorexia yı önlemektedir.
  * BAL iştah artırmakta, enerji ve direnç kazandırmaktadır.


  Balın Sindirim Sistemine Etkileri
  Bal besinlerin daha hızlı sindirilmesine neden olmakta, sindirim sistemi enfeksiyonlarında, kabızlığın giderilmesinde oniki parmak bağırsağı ülserlerinde, ve karaciğer rahatsızlıklarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Balın Solunum Sistemine Etkileri
  Bal karasal iklime sahip ve gün içi ısı farkının fazla olduğu bölgelerde soğuğa ve soğuk algınlığına karşı, ağız, boğaz, ve bronşlardaki rahatsızlıklarda ve enfeksiyonlarında doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu özellikler balın antimikrobiyel etkisinin yanı sıra baldaki fruktozun doku ve kasları yumuşatıcı ve gevşetici özelliğinden kaynaklanmaktadır.

  Balın Yara ve Yanıklarda Kullanımı
  Bal günümüzde modern tıpta besleyici ve nemlendirici özelliği nedeniyle birçok kozmetik kremlerinde, açık yaralarda, yatak yaralarında, ülserlerde, ve yanıklarda doğrudan sürülen ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Bal enfeksiyonları önlemekte, doku oluşmasını hızlandırmakta ve yara ve yanık izlerini azaltmaktadır (Hutton 1966; Manjo, 1975; Armon, 1980 and Dumronglert, 1983). Eşit miktardaki Bal, çavdar unu ve zeytin yağı karışımı ile hazırlanan kremin günde 3 kez kullanımı ile inek ve atlarda görülen ve kangrene dönüşen yaraları dahi tedavi ettiği bildirilmektedir (Lu~hrs, 1935; Lu cke 1935)

  Balın Göz Hastalıklarında Kullanımı
  Balın bazı ülkelerde doktorlar tarafından katarakt ve kojuktivit ile bazı kornea rahatsızlıklarında başarı ile kullanıldığı bildirilmektedir (Mikhailov, 1950). Ayrıca kornea ülserinin de saf bal ile veya vazelin yerine bal ile hazırlanan % 3 lük sulphidine pomadı ile başarılı bir şekilde tedavi edildiği bildirilmektedir.

  Şeker Hastalığı ve Bal
  Zaman zaman hakiki balın şeker hastalığına iyi geldiği şeklinde yazılar çıkmakta veya söylentiler duyulmaktadır. Bunun bilimsel bir dayanağı yoktur ve yanlıştır. Bal da kan şekerini yükseltir ve fazla alındığında şeker hastalarını komaya sokabilir. Ancak eşit miktarda alınan bal, kan şekerini çay şekerine oranla daha az yükseltmektedir. Bu nedenle şeker yerine az miktarda bal kullanılabilir.

  Balın Antimikrobiyel Aktivitesi
  Balda mikrop üreyemez çünkü;


  * Şeker konsantrasyonu çok fazladır.
  * Balın pH sı 3.5-4.0 civarındadır.
  * Baldaki enzimler inhibin (H2O2) oluşmasına neden olur.

  Not: Isıtılmış ballarda antimikrobiyel aktivite görülmez veya yok denecek kadar azdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balın Fizyolojik Etkileri Forum Tarih
Balinalar Denizde Nasıl Uyur? Akvaryum - Balık Dünyası 27 Aralık 2011
Arının Dikenini Görüp Balından El Çekmek Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 3 Aralık 2011
Balinalarda İletişim Nasıldır Akvaryum - Balık Dünyası 24 Ekim 2011
Balinalar Nasıl Solunum Yaparlar Akvaryum - Balık Dünyası 21 Ekim 2011
Balinalar Nerede Yaşarlar Akvaryum - Balık Dünyası 21 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş