Balıklıgöl kirleniyor

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Balıklıgöl kirleniyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Balıklıgöl kirleniyor  [​IMG]  ŞANLIURFA’da kutsal olduğuna inanılan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Balıklıgöl’de kirlenme meydana geldi. Gölün yüzeyi oluşan kirlenmenin ardından çamurlu bir görünüme kavuşurken, yetkililer kirlenmenin gerekçesini belirlemek için çalışmalara başladı.

  Zehirlenme ve kirlilikten kaynaklanan balık ölümlerinin önüne geçmek amacıyla kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde 2 yıl önce temizlik çalışması yapılan Balıklıgöl, yine kirlendi. Alt tabakada oluşan çamurdan kaynaklandığı tahmin edilen kirliliğin yaşandığı gölde balıkların sürekli suyun yüzünde olması ve hareketsiz şekilde kalması, yüzeyin de bulanık renge bürünmesi vatandaşların ihbarıyla ortaya çıktı. Gölde inceleme başlatılırken, yetkililer göldeki kirliliğin, çevrede yapılan inşaatlardaki kazı çalışmalarının yeraltı suyuna karışmasından kaynaklanabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Bu arada kirlilik nedeniyle rengi değişen göl suyuna, zararlı mikroorganizmaların balıklara zarar vermemesi için özel kimyasallar eklenirken, sıcaklar nedeniyle suyu azalan göle su ve oksijen takviyesi de yapılıyor.

  Gölü ziyaret eden turistler karşılarında çamurlu su içerisinde yüzen balıkları görmenin şaşkınlığını yaşarken, başlatılan çalışma kapsamında inceleme yapan Şanlıurfa Tarım İl Müdürlüğü görevlisi su ürünleri mühendisi Mehmet Yüksel, sudan numune alındığını ve analizler yapılacağını söyledi. Göl suyunda gözle görülür renk değişiminin söz konusu olduğunu kaydeden Yüksel, “Göl suyunun rengi değişmiş. Büyük ihtimalle yakın çevrede temel kazısı yapılırken yeraltı suyu patlamıştır ve o su göle karışmıştır. Kanalizasyon suyu karışıp karışmadığını da bilemiyoruz. Aldığımız numunenin tahlilinde belli olacak. Gerekli tedbiri o zaman daha etkili ve detaylı alacağız. Balıklıgöl’ün suyuna toprak veya çamur olmasına sebep olacak şeylerin sürekli karışması halinde balıkların yaşaması zorlaşır. Oksijen yetersizliğinden ölebilirler” diye konuştu.

  Çamur deryasına dönen tarihi Balıklıgöl’de kutsal balıklar solunum zorluğu çektiklerinden göl kıyılarına toplanırken, ziyaretçiler ise balıklara yem atmaya devam ediyor.  AA

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balıklıgöl kirleniyor Forum Tarih
Balıklıgöl'de balık ölümlerinin sırrı bulundu Yurt İçi Haberler 22 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş