Balıklı Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Balıklı Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  balıklı köyü bilgileri - balıklı köyü resimleri - balıklı köyü tanıtım  Balıklı Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  köyün eski ismi yörede degirmen işleten rum mendehure den gelmektedir sultan2.mehmet[fatih] manisa şehzadesi oldugu dönemde istanbula giderken köye balıgı bol oldugundan balıklı ismini vermiştir köyün içinden geçen dere üzerinde yıldırım beyazıt tarafından yaptırılmış tarihi köprü vardır.
  Kültür

  Köyün kaz yağlı pilavı ünlüdür. Köyde ata sporu güreşe merak halen devam eder. Köyün meşhur güreşçileri Ramazan Börekçi ve Birol Börekçi'dir. Birol börekçi ve Ramazan Börekçi pehlivanların Kırkpınarda bir çok başarıları vardır.Köyün manda kaymağı meşhurdur. Köyün futbol takımı vardır.
  Coğrafya ve İklim

  Balıklı köyü Balıkesir merkeze 12 km. mesafededir. Köy, bir ova köyüdür.Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1999
  2000 1653
  1997 1659
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sebzesi ve Manda kaymağı ile meşhurdur. Balıklı'da küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği hem süt üretimine hem de et üretimide yönelik yapılır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balıklı Köyü Merkez Forum Tarih
Balıklıçay Köyü Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 11 Mart 2010
Balıklı Köyü Hakkında Bilgi Uzundere Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Balıklıihsaniye Köyü Hendek Sakarya Sakarya Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Büyükbalıklı Köyü Köyü Nilüfer Bursa Bursa Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Eskibalıklı Köyü Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 29 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş