Balıklı Köyü Ezine Çanakkale

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Balıklı Köyü Ezine Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ezine Balıklı Köyü - Balıklı Köyü Hakkında - Balıklı Köyü Tanıtımı - Balıklı Köyü Resimleri  Balıklı, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Eskiden balıklı köyünün alt kısmında(şu anda okulun bulunduğu bölgede)bir bataklık olduğu ve bu bataklıkta balık bulunduğundan buraya balıklı dendiği söylenmektedir.Balıklının ilk kurulduğu bölge şu anki camiinin biraz daha aşağısında imiş.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 50 km, Ezine ilçesine 3 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köy her ne kadar Marmara bölgesi sınırlarında bulunsada ege ikliminin etki alanındadır.Buna kanıt olarak da köyde bulunan zeytinlikleri gösterebiliriz.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 190
  2000 220
  1997 -

  Köydeki nüfus giderek azalmaktadır.Gençler evlenip ilçe merkezine yerleşmekte köyde kalan yaşlılarda vefat etmektedir.Bu duruma göre köy nüfusunun 200-150 arası olduğu düşünülmektedir.Balıklı ovasının Ezine ovasıyla çok yakın olması ve artık şehirleşmeyle birlikte Ezine ovasının kalmayıp Ezinelilerin köy ovalarına yönelmesi ve buna bağlı olarak Balıklı ovasının Ezine ovasıyla birleşmesi sonucu köyde köylüleri tutan bir neden kalmamış arazilerini ilçe merkezinden de idare edebilecekleri düşüncesiyle ve de daha iyi bir yaşam sürdürmek düşüncesiyle ilçe merkezine göç etmektedirler.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Halkın ekonomik düzeyi çok yüksek olmamakla birlikte köydeki hemen hemen her hanenin üzerine kayıtlı bir arazisi bulunmaktadır.Zaten 60 haneli olan köyde herkesin evi kendinindir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:2009 abdullah aslan

  2004 - Hüseyin Zehir
  1999 - Hüseyin Zehir
  1994 - Mehmet Yıldız
  1989 - Hüseyin Zehir


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balıklı Köyü Ezine Forum Tarih
Balıklı Köyü Hakkında Bilgi Uzundere Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Balıklıihsaniye Köyü Hendek Sakarya Sakarya Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Büyükbalıklı Köyü Köyü Nilüfer Bursa Bursa Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Eskibalıklı Köyü Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 29 Nisan 2010
Balıklıdere Köyü Susurluk Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 24 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş