BalıkesiR Üniversitesi [Balikesir Uni'de Yasam,Ulasim,Barinma,Beslenme,Sosyal Hayat,Kulupler]

'Üniversiteler' forumunda Siraç tarafından 19 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  BalıkesiR Üniversitesi [Balikesir Uni'de Yasam,Ulasim,Barinma,Beslenme,Sosyal Hayat,Kulupler] konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ÜNİVERSİTENİN TARİHÇESİ

  Balıkesir Üniversitesi’nin kökleri 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebi’ne kadar dayanır. Balıkesir Devlet Mühendislik Akademisi, Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu ile Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nun 1975-1976 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmesi ile üniversitemizin kuruluşuna giden yolda önemli adımlar atılmıştır. Bu kurumlar , 1982 yılında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile isim ve statü değiştirmişler ve Uludağ Üniversitesi’ne bağlanmışlardır. Necati Eğitim Enstitüsü 1981 yılında üç yıllık statüsünden çıkarılmış , 4 yıllık “Yüksek Öğretmen Okulu” statüsüne alınmış, 1982 yılında da bu kuruma Necatibey Eğitim Fakültesi ismi verilmiştir. Aynı şekilde Balıkesir işletmecilik ve Otelcilik Yüksekokulu’nun ismi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu olarak değiştirilmiş, 2 yıllık Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nun ismi ise aynı kalmıştır. Uludağ Üniversitesi’nin çatısı altında on yıl kalmış olan bu kurumlar , sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme ile Balıkesir Üniversitesi için güçlü bir altyapı oluşturmuşlardır.

  Balıkesir Üniversitesi, 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3837 Sayılı Kanun gereğince kurulmuş ve 1 Ocak 1993 tarihinden itibaren de tüzel kişilik kazanarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

  üniversitenin resmi websitesi:
  http://www.balikesir.edu.tr

  YÖNETİM KURULU

  Prof. Dr. Şerif SAYLAN Rektör
  Prof. Dr. Edip ÖRÜCÜ Rektör Yardımcısı
  Bandırma İkt.ve İd. Bilimler Fak. Dekan V.
  Prof. Dr. Bedriye TUNÇSİPER İktisadi ve İdari Bilimler Fak. Dekanı
  Prof. Dr. Oktay ARSLAN Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı
  Prof. Dr. Ümit ÇAKIR Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanı
  Prof. Dr. Orhan REMAN Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan
  Prof. Dr. Mahir ALKAN Fen - Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi
  Prof. Dr. Cemal OKUYAN Balıkesir Meslek Y.O.Öğretim Üyesi

  BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK-KÜLTÜR-SPOR ETKİNLİKLERİ

  Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanlığı; Üniversitelerde hizmet verdiği kesimin bütünü için bir sağlık kuruluşu, öğrencilerin sosyal, kültürel, beslenme ile spor ihtiyaçlarını karşılayan bir hizmet birimi ve aynı zamanda eğitim-öğretimin desteklenmesi amacıyla bu alanda uygulama ve araştırmaların yapıldığı bir uygulama dairesidir.

  Balıkesir Üniversitesi Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nın amacı ; öğrencilerin beden ve ruh sağlığını korumak , hasta olanları tedavi etmek veya ettirmek, barınma, beslenme, çalışma, dinlenme ve ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmek, yeni ilgi alanları kazanmalarını sağla****** gerek sağlık ve gerekse sosyal durumlarının iyileşmesine, yeteneklerinin ve kişiliklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine imkan verecek hizmetler sunmak, onları ruhsal ve bedensel sağlıklarına özen gösteren bireyler olarak yetiştirmek, birlikte düzenli ve disiplinli çalışma, dinlenme ve eğlenme alışkanlıkları kazandırmaktır.

  Daire, amacını geliştirmek için bütçe imkanları nispetinde her türlü sağlık hizmetlerini yürüterek, sağlık merkezleri açar, bahar aylarında güzel sanatlar ve spor alanlarında çalışmalar ve gösteriler düzenlemek için Bahar Şenlikleri düzenler, öğrencilere burs ve kredi, beslenme, barınma, çalışma, dinlenme, boş zamanlarını değerlendirme, ulaşım ve iş bulma alanlarında yardımcı olacak hizmetlerde bulunur. Bütün bu hizmetlerin görülmesi için gerekli olan öğrenci kantin ve lokantaları, okuma salonları, toplantı, sinema ve tiyatro salonları, spor salon ve sahaları açar, kamp yerleri sağlar, bu ve benzeri diğer tesisleri kurar, kiralar, işletir ve işlettirir. Bu amaca yönelik olarak üniversitenin birimleri ve üniversite dışındaki kuruluşlarla işbirliği içinde çalışır.

  Balıkesir Üniversitesi Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde;

  - Sağlık Şube Müdürlüğü
  - Kültür Şube Müdürlüğü
  - Spor Şube Müdürlüğü
  - Beslenme Şube Müdürlüğü
  - Satınalma Şube Müdürlüğü mevcuttur.

  ResimLeri

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Şubat 2009

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Balıkesir Üniversitesi  Tarihçe

  Balıkesir Üniversitesi'nin kökleri 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebi'ne kadar dayanır. Balikesir Devlet Mühendislik Akademisi, Balikesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu ile Balıkesir Meslek Yüksekokulu'nun 1975-1976 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmesi ile üniversitemizin kuruluşuna giden yolda önemli adımlar atılmıştır. Bu kurumlar, 1982 yılında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile isim ve statü değiştirmişler ve Uludağ Üniversitesi'ne bağlanmışlardır. Necatibey Eğitim Enstitüsü 1981 yılında üç yıllık statüsünden çıkarılmış, 4 yıllık "Yüksek Ögretmen Okulu" statüsüne alınmış, 1982 yılında da bu kuruma Necatibey Eğitim Fakültesi ismi verilmiştir. Aynı şekilde Balıkesir İşletmecilik ve Otelcilik Yüksekokulu'nun ismi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu olarak değiştirilmiş, 2 yıllık Balıkesir Meslek Yüksekokulu'nun ismi ise aynı kalmıştır. Uludağ Üniversitesi'nin çatısı altında on yıl kalmış olan bu kurumlar, sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme ile Balıkesir Üniversitesi için güçlü bir altyapı oluşturmuşlardır.

  Yurt ve Barınma

  Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun bünyesinde bulunan 1250 erkek, 1250 kız öğrenci kapasiteli yurt hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Yurt bünyesinde, kuru temizleme, erkek ve bayan kuaför, terzi, lokanta, kırtasiye ve kantin bulunmaktadır. Lokantada 20 çeşit yemek yapılmakta, alakart tipi satış uygulanmaktadır. Öğrencilere, Yurtkur Genel Müdürlüğü'nde akşam yemeğine katkı için fiş yardımı da yapılmaktadır. Her gün sıcak su verilmekle birlikte isteyen jetonlu makinelerde çamaşırlarını yıkayabilmektedir. Her katta etüd odaları bulunmakta ve ayrıca zengin kaynakların bulunduğu

  kütüphane

  hizmeti sunulmaktadır. Kütüphane Merkez Kütüphane koleksiyonu Çağış Kampüsü'nde, Meslek Yüksek Okulu Binası, üçüncü katında ve Pazartesi-Cuma:9.00-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Merkez Kütüphane kitap koleksiyonunda fen bilimleri, eğitim, mühendislik ve mimarlık, sosyal ve beşeri bilimler ile ilgili konular ağırlıklı olmak üzere 11 972 başlıkta kitap ve danışma kaynakları, üniversite katalogları ve broşür tipi kaynaklar bulunmaktadır. 384 konu başlığında olmak üzere 1 142 839 cilt süreli yayın bulunmaktadır. (384 konu başlığının 257 sini dergi, 127 sini ise danışma serileri oluşturmaktadır.) Son sayılar, salonda konularına göre açık raf düzeninde, eski sayılar ise depoda süreli yayın adına göre alfabetik kapalı raf düzeninde kullanıma sunulmaktadır. Merkez kütüphanedeki bilgisayar terminallerinden süreli yayınları, adına ve konuya göre taramak mümkündür.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Teknoloji

  Balıkesir Üniversite'sinde, Necatibey Eğitim Fakültesi'nde 3, Balıkesir Meslek Yüksekokulu'nda 2 adet, diğer fakülte ve yüksekokullarında da da birer adet bilgisayar laboratuvarı, ayrıca her fakülte ve yüksekokulda bölüm ve programların gerektirdiği çeşitli laboratuvarlar bulunmaktadır. Bilgi İşlem Merkezi'nde Unix, Windows 98, Windows NT ve Novell Netware işletim sisteminin bilgisayarlardan oluşan bir alt yapı mevcut olup, kampus alanı içinde 200 adet bilgisayara hizmet veren yerel ağ (LAN) bulunmaktadır.

  Beslenme

  1999 yılında özelleştirilmiş olan yemek hizmetleri kapsamında günlük ortalama 2000 yemek üretilmektedir. Yemekhanede 4 çeşit öğle yemeği ayrıca akşam yemeği çıkmaktadır. Öğrenciler yemeklerini haftalık kartın yanı sıra günlük fişler ile yiyebilmektedirler. Ayrıca maddi durumu iyi olmayan öğrencilerle Türki Cumhuriyetler'den gelen öğrencilere ücretsiz yemek verilmektedir.

  Sağlık

  Öğrencilerin ve çalışanların sağlık ihtiyaçlarına cevap vermek için çalışan Mediko-Sosyal Merkezi'nde 3 pratisyen hekim, 1 dis hekimi, 2 saglik memuru ve 4 hemşire görev yapmaktadir. Ayrica bir ambulans ve laboratuvarlar da öğrenci ve çalışan personele hizmet vermektedir.

  Kampus Hayatı

  Öğrencilerin spor yapmaları için 2 tenis kortu, 2 basketbol sahasi, 1 voleybol sahasi, 1 hali saha, kosu parkuru ve kapali spor salonu bulunmaktadır. Merkez kampüste 1 adet Konferans Salonu mevcuttur. Çagis Kampüsü'nde ise 2,500 kisilik spor salonu bitmek üzeredir.

  Ulaşım

  Balıkesir Üniversitesi kampüsleri Balıkesir'de ve Balıkesir'in ilçelerinde yer almaktadır. Biri şehir içinde biri şehre 17 km. uzaklıkta olan Balıkesir - Bigadiç yolu üzerinde olan 2 kampüse ulaşımlar belediye otobüsleri ve minibüsler ile sağlanabilmektedir.

  Burslar

  BAÜ'de egitim - ögretim gören yardıma ihtiyacı olan öğrencilere, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma Fonu, Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Birimi, Bandırma Teknolojik Araştırma Vakfı, Balıkesirli hayırsever vatandaşlar ve Balıkesir Üniversitesi Vakfı aracılığıyla her yıl burs verilmektedir.
   

 4. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  Atatürkçü Düşünce Topluluğu
  Avrasya Topluluğu
  Bilgisayar ve İnternet Topluluğu
  Doğa, Çevre ve Gezi Topluluğu
  Edebiyat ve Kitap Topluluğu
  Endüstri ve Teknoloji Topluluğu
  Engelli ve Yardıma Muhtaç Çocukların Eğitimi Topluluğu
  Etik Değerler Topluluğu
  Gönüllü Abla-Ağabey ve Torun Topluluğu
  Halk Oyunları Topluluğu
  Müzik Topluluğu
  Resim Topluluğu
  Sağlıklı Yaşam Topluluğu
  Sinema ve Fotoğrafçılık Topluluğu
  Sivil Savunma Topluluğu
  Tiyatro Topluluğu
  Yeşilay Topluluğu

  Fakülteler ve Bölümler

  FenEdebiyat Fakültesi
  Biyoloji (SAY)
  Biyoloji (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Coğrafya (SÖZ)
  Fizik (SAY)
  Fizik (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Kimya (SAY)
  Kimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Matematik (SAY)
  Tarih (SÖZ)
  Tarih (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (Ikinci Öğretim) (SÖZ)


  MühendislikMimarlik Fakültesi
  Endüstri Mühendisliği (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Jeoloji Mühendisliği (SAY)
  Makine Mühendisliği (SAY)
  Makine Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Mimarlik (SAY)


  Necatibey Eğitim Fakültesi
  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr (SAY)
  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri (SAY)
  Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Biyoloji Öğretmenliği (SAY)
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Fizik Öğretmenliği (SAY)
  Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (SAY)
  Ilköğretim Matematik Öğr (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Ingilizce Öğretmenliği (DİL)
  Kimya Öğretmenliği (SAY)
  Matematik Öğretmenliği (SAY)
  Sinif Öğretmenliği (EA)
  Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)
  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati Öğretmenliği (SÖZ)
  Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)
  Türkçe Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SÖZ)


  Balikesir Sağlik Yüksekokulu
  Ebelik (SAY)
  Sağlik Memurluğu (SAY)


  Turizm Işletmeciliği ve Otelcilik YO
  Konaklama Işletmeciliği (EA)
  Konaklama Işletmeciliği (Ikinci Öğretim) (EA)
  Seyahat Işletmeciliği (EA)
  Seyahat Işletmeciliği (Ikinci Öğretim) (EA)


  Balikesir Bandirma Sağlik YO
  Hemşirelik (SAY)


  Bandirma Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Iktisat (EA)
  Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)
  Kamu Yönetimi (EA)
  Maliye (EA)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - BalıkesiR Üniversitesi [Balikesir Forum Tarih
Balıkesir Üniversitesi Havran Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 14 Haziran 2011
Balıkesir Üniversitesi Bigadiç Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011
Balıkesir Üniversitesi Bandırma Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011
Balıkesir Üniversitesi Balıkesir Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011
Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksekokulu Üniversiteler 17 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş