Balık alırken dikkat edilmesi gerekenler..

'Deniz Ürünleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Balık alırken dikkat edilmesi gerekenler.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BALIK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER...


  Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.

  Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Halbuki bayatlamış balıklarda bu iz kalır. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Çünkü tezgahtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilirler.

  Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir. Ancak bazı balıkçıların solungaçları kırmızı mürekkep ile boyadklarını belirtmek lazım. Solungaçlardan aşağı doğru akan kırmızı sıvıyı çok kişi kan zannedersede aslında bu mürekkeptir. Böyle bir aldatmacaya başvuran tezgahtan kesinlikle balık alınmamalıdır.

  Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar. Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda sıkıca yapışıktır. Elimizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir.  HANGİ BALIK HANGİ MEVSİM YENİR...
  Her balığı her mevsim bulamadığınız gibi hepsinin tutulma mevsimi ve lezzetli oldukları zamanlar farklıdır. İşte aylara göre balığı ne zaman bulabileceğinizin kısa bir listesi.

  Ocak...
  Uskumru lüfer palamut istavrit lezzetini korur. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop kofana ve mezgit ise pazarlarda kolayca bulunur. Tekir ve kırlangıç; bolca avlanır. Barbunya kılıç ve mercan az tutulur.

  Şubat...
  Şubatta başlayan kalkan mevsimi mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Tekir bolca çıkar. Uskumru lüfer palamut ise yağını kaybetmeye başlar. Gürnüşbalığı ve kefal lezzetle yenir.

  Mart...
  Kefal levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru çiroz olmaya yüz tutmuştur; tavası ve pilakisi yapılabilir. Gürnüşbalığı fazlaca çıkmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybettiğinden sadece tava ve pilaki yapılmaya elverişlidir. Kofananın ise ızgarası olur. Tekir lezzetlidir.

  Nisan...
  Kalkanın en bol zamanıdır. Mercan levrek kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya baslar. Bu nedenle diğer aylara göre daha ucuzdurlar. Ancak kılıç çok lezzetli değildir. Gürnüşbalığı kefal mezgit tekir ve barbunya çok tutulur. Eşkina bu ayda görülür.

  Mayıs...
  Levrek barbunya dil balığı tekir kılıç ve iskorpit zevkle yenir. Fazlaca çıktığından her gün pazarlarda bulmak mümkündür. Uskumru torik palamut hamsi ve istavrit yağlarını kaybetmişlerdir. Kefal ise lezzetlidir.

  Haziran...
  Haziranda balık az tutulur. Dip balıkları yumurtalarını dökmüş olduklarından dağınık gezerler. Bu nedenle balıkçılık açısından verimsiz bir aydır. Tekir barbunya mercan levrek ve eşkina bulunur; ama pahalıdırlar.

  Temmuz...
  Mevsimi başlayan sardalya ekim ortasına kadar lezzetini sürdürür istavrit ile uskumru kızartmaya ve haşlamaya elverişlidir. Tekir ve barbunya lezzetli kefal ise lezzetsizdir.

  Ağustos...
  Çingene palarnutu mevsimi açılır. Boyu uskumru kadar ya da biraz daha iridir. Sardalyanın en lezzetli zamanıdır. Ağustos ayında kılıcın tadına doyum olmaz izmarit lezzetini bulmuştur. Kefal tavsiye edilmez.

  Eylül...
  Sardalya ve kılıç lezzetlidir. Palamut irileşir her türlü pişirmeye elverişlidir. Lüfer bu dönem pahalıdır istavrit ve kırlangıç bolca çıkar.

  Ekim...
  Geçici balıkların yazın Karadeniz'de beslenip Marmara'ya göçe başladıkları dönemdir. Bu nedenle bol miktarda balık çıkar. Uskumru turfanda olarak kendini gösterir. Lüfer tam lezzetini kazanmıştır istavrit yağlanmıştır. Palamut bolca çıkar. Tekir barbunya kılıç levrek mercan sardunya eşkina torik izmarit gibi balıkları ucuz almak mümkündür.

  Kasım...
  Uskumrunun en iyi zamanıdır. Torik akışı başlamıştır. Pisinin en lezzetli olduğu aydır. Ekim ayında bol bulunan ve'lezzetii olan balıklar kasım ayında da vardır.

  Aralık...
  Uskumru lüfer palamut ve torik yağlı olduklarından her türlü pişirilebilirler. Hamsi lezzetlidir. Tekir bol bulunur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balık alırken dikkat Forum Tarih
Akvaryum Balıkları Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Akvaryum - Balık Dünyası 21 Ekim 2013
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
2017 Balıkesir nüfusu Balıkesir Tanıtımı 31 Ocak 2017
Dünyanın en kalabalık ülkesi neresidir kısaca Ülkeler Coğrafyası 27 Ocak 2017
Balıkçılığın ülke ekonomisine katklıları maddeler halinde kısaca Eğitim Bilgileri 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş