Balıbey Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Balıbey Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  balıbey köyü resimleri - balıbey köyü tanıtım - balıbey köyü bilgileri  Balıbey, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Elazığın eski alevi Türkmen köylerinden biridir.Anadili Türkçedir.Akkoyunlu Uzun Hasana kadar dayanır.Hatay erzindeki uzunhasanlarla kanbağı köken bağı mevcuttur. köyümüz koruk,pirinçci,esenkent,sünköy,mığı,fatmalı,sarıçu buk,gülümuşağı,hozik,karaçavuş köylerine yerleşen akkoyunlu alevi-türkmen aşiretidir.osmanlı arşiv kayıtlarında tarihü mamurutül azizü harputu eskanda balakgaziden sonra yerleşen akkoyunluların saydığım köylere iskan oldukları ve bir kısmının ise diyarbakır çınar ilçesi şükürlü köyünde iskan oldukları yazmaktadır.
  Coğrafya

  Elazığ merkezine 30 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 45
  2000 48
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda şaraplık üzüm üretimi (Öküzgözü, Boğazkere gibi) konusunda olumlu gelişmeler olmuştur. Yörede (Elazığ bölgesinde) öküzgözü ve boğazkere üzümlerinin en kalitelileri yetişmektedir.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş