Balıbey Köyü Kula Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Balıbey Köyü Kula Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  balıbey köyü bilgileri - balıbey köyü resimleri - balıbey köyü tanıtım  Balıbey, Manisa ilinin Kula ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Derler ki; 1800 lü yıllarda düşman kaçan 7 aile bu bölgeye sığınmış. Çünkü burası ormanlıkmış. Bunlar İŞMANLAR, GAFFARLAR, ÇAKIRLAR, MUSAOĞULARI, YÖRÜKOĞULLARI, YETİMLER ve MOLLALAR sülalesi olarak bilinir. bu ailelerden biri arıcılık konusunda bayağı iyiymiş. Çevreden sadece bu köyün balından yemek için gelenler olurmuş. Ovası deresi köyü bucağı buraya gelirmiş. Ayrıca kaymağı da meşhurmuş. Daha sonra zamanla buraya BALLI KÖY demeye başlamışlar. Gel zaman git zaman köyün adı BALIBEY Olmuş.....
  Kültür

  balıbey köyünün geleneklerrinden en önemli unsurları düğünler 2 gün üzerinden yapılır yemekli olur.kına gecesi günü sabahtan başlayan yemek büyük kula kazanlarında pişirilen 5 çeşit yemek vardır ve bunlar çorba,etli patates,nohutyemeği,pilav,keşkek kulaya özgü yemeği,cacık isteyene ayran,helva,turşu verilir.ikinci gün gelin alımlarında damat gelini alırken seymen havası eşliğinde at üzerinde köy meydanına getirilir ve ordan köy gençleri atın önünde durarak gelinin geçmesini önler ve damattan bahşiş alır ondan sonra gelin arabasıyla beraber köyden ayrılır.
  Coğrafya [değiştir]

  Manisa iline 134 km, Kula ilçesine 15 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 513
  2000 499
  1997 496
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda tütüncülük azalmaya başlandı. çünkü KOTA geldi. Halk ne yapsın: Hayvancılığa ağırlık verdi. Köyümüzde tekrar HAŞHAŞ ekimi serbest oldu. Bir yıldır da meyve dikimi başladı. Fakat yabancılar çoğunlukta. İşsizlik gençleri köyden soğuttu ve şehre yöneltti. Örneğin Kula'nın KARATAŞI, Menemen'in OVASI Balıbey'lilerden sorulur.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak ilköğretim 3.sınıfa kadar okunuyor.bunun sebebi çocuk sayısı az olduğu için çocuklar eğitimini civar köylerde bebekli ve başıbüyük köylerinde ilköğretimini alıyor.liseyi kulada okuyor gençler.köyün yolları köy girişine kadar asvalt olup köyün içlerine doğru girildiğinde taş döşenmeye başlandı.köyde cami işlek durumdadır.köyün içme suyu şebekesi faal olup fakat ilgisizlikten dolayı akmamaktadır.kanalizasyon şebekesi yoktur fakat bir çalışma başlatılmış oda ilgisizlikten dolayı yapılamamıştır.elektrik ve köy aydınlatmaları yetersizdir.köyde bir bakkal,üç adet kahvehane vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balıbey Köyü Kula Forum Tarih
Balıbey Köyü Merkez Erzincan Erzincan Tanıtımı 25 Mart 2010
Balıbey Köyü Merkez Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş