Balığa fıtık ameliyatı

'Garip olaylar' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Balığa fıtık ameliyatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Carla isimli melek balığı yaklaşık 10 yıldır Londra'daki bu büyük akvaryumda yaşıyor. 20 santim uzunluğundaki bu balık aynı bir insan gibi ameliyat masasına yatırıldı ve ameliyat edildi. Operasyonu gerçekleştiren veterinere iki tane de asistan eşlik etti. Anestezisi yapıldıktan sonra ağzına bir tüp yerleştirilen balığa...
  bu tüp aracılığıyla su pompalandı. Balık bu sayede solunumunu devam ettirdi.

  Akvaryum Müdürü James Oliver, Carla'nın fıtık sorununun ilk olarak balığın yan tarafında oluşan tümör benzeri bir şişlikle ortaya çıktığını ve bu durumun da yüzmesine engel olduğunu söyledi.

  Birkaç gün sonra oluşan bu şişliğin patladığını ifade eden akvaryum sorumlusu Oliver, sürekli büyüyen bu tümörü ilk farkettiklerinde zavallı balığın ölebileceğini düşündüklerini belirtti. Fakat yetkililerin tahmin ettiği korkulan sonuç gerçekleşmedi. Yalnız Carla'nın iç organlarında büyük ve açık yaralar oluştu. Fakat tedavi süresince kullanılan antibiyotiklerle bu sorunun da üstesinden gelindi.

  James Oliver Carla'nın on yıldır onlarla birlikte olduğunu ve hasta balığı artık ailenin bir ferdi gibi gördüklerini ifade etti. İstedikleri son şeyin O'nu kaybetmek olduğunu söyleyen James Oliver, gerçekleştirdikleri operasyonla çok iyi bir iş ortaya koyduklarını belirtti.

  Veteriner vet Sue Thornton ameliyatın biraz zorlu geçtiğini açıkladı. Ameliyat öncesinde bulunduğu akvaryumdan küçük bir fanusa transfer edilen Carla'nın içinde yüzdüğü suya özel bir anestezik işlem uygulandı.

  Ardından sudan çıkarılarak ameliyat masasına yatırıldı. Ağzına yerleştirilen özel bir tüple su pompalanan balığın bu sayede solunum yapması sağlandı.

  Yaklaşık 30 dakikalık ameliyatla tekrar eski sağlığına kavuşturuldu. Ardından temiz bir suya nakledilen Carla eskisi gibi yüzebilecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balığa fıtık ameliyatı Forum Tarih
Hangi Balığa Hangi Baharat Kullanılır? Deniz Ürünleri 12 Mayıs 2011
Denizden çıkmış balığa dönmek nedir - Denizden çıkmış balığa dönmek deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 14 Şubat 2011
vay canına balığa bak ! Akvaryum - Balık Dünyası 2 Mayıs 2009
Bu balığa çok dikkat! Genel Sağlık 14 Şubat 2009
Fıtık Nedir - Fıtık Çeşitleri Nelerdir - Fıtık Tedavisi Hakkında Bilgi Genel Sağlık 2 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş