Balığın Sağlığa Faydaları Yararları

'Diyet Beslenme' forumunda Siraç tarafından 4 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Balığın Sağlığa Faydaları Yararları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Balığın Sağlığa Faydaları Yararları

  Balık kalp hastalığı ve kansere karşı etkili bir koruma sağlıyor.

  Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Hüseyin Atar, son yıllarda obezite ve bununla birlikte koroner kalp hastalıkları, diyabet gibi hastalıkların görülme sıklığının gelişmiş ülkelerde daha fazla olmak üzere arttığını belirtti.

  HAFTADA İKİ KEZ

  Atar, açıklanan pek çok çalışma sonucunun ortak noktasının günlük diyette özellikle esansiyel yağ asitlerini içeren besinlerin de bulunmasının sağlıklı bir yaşam için elzem olduğunu belirtti. Atar, Amerikan Kalp Derneği'nin tüm yetişkinlerin haftada en az iki kez özellikle yağlı balık yenmesini önerdiğini söyledi.

  HASTALIKLARA BİRE BİR

  Atar, şu bilgileri verdi: ''Doymamış yağ asitlerinden omega yağ asitleri ile önlenebilen, geciktirilebilen veya hafifletilebilen hastalıklar; koroner kalp hastalıkları ve inme, yeni doğanlarda zorunlu yağ asidi yetersizlikleri (retina ve beyin gelişiminde), otoimmün hastalıkları (nefropati, lupus), crohn hastalığı, meme, kolon, prostat kanserleri, hipertansiyon, romatoid artrit, alzheimer ve astımdır. Tüm bu özellikleriyle beraber su ürünleri neredeyse yok sayılabilecek karbonhidrat içeriği, protein kaynağı oluşu ve vitamin özellikleriyle çok sağlıklı ve vücut gelişim dönemi yanı sıra hamilelik döneminde de tüketilmesi özellikle istenen besin maddesidir.''

  KANSERE KARŞI KALKAN GÖREVi

  Su ürünleri ağırlıklı beslenen toplumların bazı kalp damar hastalıklarına daha az yakalandıklarına birçok çalışmada değinildiğini vurgulayan Atar, omega yağ asitlerinin anne karnından yaşlılık dönemine kadar alınması sağlık açısından oldukça önemli olan yağ asitleri olduğunu belirtti.

  GÖRME KAYBI

  Yapılan bir çalışmaya göre özellikle yaşla birlikte gelen görme kaybının Omega 3 ile yavaşladığını ve yenilenme sürecini desteklendiğini anlatan Atar, ''Son zamanlarda yapılan bir çalışmaya göre alzaimer hastalığını Omega 3 yağ asitlerinin önleyebildiği saptanmıştır. Amerikan kanser araştırma kurumu yaptığı bir çalışmada fiziksel aktivite ile birlikte su ürünlerini içeren sağlıklı bir diyetin kanser riskini azalttığını belirtmiştir'' dedi.

  DİYET DOSTU

  Obezitenin başlıca nedeninin diyette yoğun karbonhidrat ve doymuş yağ oranı fazla olan besin maddelerinin bulundurulması olduğunu vurgulayan Atar, obeziteye karşı da balık yenmesi gerektiğini söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balığın Sağlığa Faydaları Forum Tarih
Hangi Balığın Eti Yenilmez Dini Sorular ve Cevaplar 9 Temmuz 2013
Som Balığının Faydaları Nelerdir? Diyet Beslenme 25 Aralık 2011
Zebra Ciklet Balığının Bakımı Akvaryum - Balık Dünyası 21 Haziran 2011
Yunus Ciklet Balığının Bakımı Akvaryum - Balık Dünyası 21 Haziran 2011
Balığın Tazeliği Nasıl Anlaşılır? Deniz Ürünleri 16 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş