Baklan hakkında bilgi

'Ege Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 21 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Baklan hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Baklan


  Tarihçe :
  İlçenin kesin kuruluş tarihi bilinmemekle beraber, tahminen 1200 yıllarında Anadolu Selçuklu Devleti zamanında, Horasan Beylerinden Abdi Bey, oymağı ile Baklan ovasında ilk yerleşimi kurmuştur. Baklan Arapça'da zahire anlamına geldiğinden ovaya, Baklan denilmiştir. Daha sonra Anadolu Selçuklu Uç Beyleri'nden Hüsamettin Bey (Dede) gelerek buraya yerleşmiştir. Çarpışmalar sonucunda ölen Hüsamettin Bey için bugün hala ayakta duran türbe inşa edilmiştir. Bundan sonra ilçeye Dede'nin adından dolayı Dedeköy denilmiştir.  Coğrafi Yapı ve Nüfus :
  Beşparmak dağının batı eteğinde kurulmuş olan Baklan'ın doğusunda Dazkırı ilçesi,batısında Çal,kuzeyinde Bekilli ve Çivril,güneyde Bozkurt ilçeleri bulunmaktadır. Denizli iline 60km. uzaklıktadır. 950 mt. rakımı ile bölgenin en yüksek yerleşim birimidir. İlçeye bağlı bütün köyler Baklan ovasındadır.

  Büyük Menderes akarsuyu ilçeden geçmektedir. En büyük ovası Baklan ovası,en yüksek dağı 1307 mt. yüksekliğindeki Beşparmak Dağıdır. İlçe, İç Anadolu yayla iklimi (kışın soğuk ve yağışlı, yazın serin ve kurak) hakimdir.

  2000 yılı nüfus sayımına göre; merkez ilçe nüfusu 2.800, toplam nüfusu 8.500'dir
  Ekonomik Durum :
  İlçe merkezi kasaba ve köylerinde iş ve çalışma hayatı genel olarak tarıma dayalıdır. Sanayi kuruluşu yoktur. Halk genelde kendi arazilerinde çalışmakta ancak sulama imkanı olmadığından istenilen verim alınamamaktaydı. Baklan ovasında yapılmakta olan toprak ıslah çalışmaları,sulama kanalı ve kanaletlerin devreye girmesiyle ilçe ve köylerinde yeni ve bereketli bir dönem başlamaktadır.

  Baklan ovasının tamamının sulanmasıyla birlikte, hem Denizli hem de Ege Bölgesi'nin çok büyük tarımsal potansiyelinin ekonomik olarak değerlendirme imkanı bulacağı, çeşitli uzmanlarca ifade edilmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Baklan hakkında bilgi Forum Tarih
Acı Bakla Hakkında / Acı Baklanın Faydaları Şifalı Bitkiler 28 Nisan 2009
Bitli Baklanın Kör Alıcısı Olur Atasözünün Anlamı Açıklaması Atasözleri & Deyimler 8 Temmuz 2011
Beyelli Kavaklar İlköğretim Okulu Bilgileri Baklan Denizli Denizli Tanıtımı 6 Temmuz 2011
Dağal İlköğretim Okulu Bilgileri Baklan Denizli Denizli Tanıtımı 6 Temmuz 2011
Cumhuriyet İlköğretim Okulu Bilgileri Baklan Denizli Denizli Tanıtımı 6 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş