Baklacı Köyü Alaşehir Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Baklacı Köyü Alaşehir Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  baklacı köyü bilgileri - baklacı köyü tanıtım - baklacı köyü resimleri  Baklacı, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy adını Baklacıoğlullarından almıştır.Köy 1948 deki sel baskını nedeniyle Süleymanağa Köyü ile birleşip bugünkü yerine taşınmıştır.Köyün ismi daha sonra Musaağa olduysada tekrar isim değişikliğine gidilmiş ve Baklacı olarak değiştirilmiştir.1969 yılındaki depremde köy Yukarı ve Aşağı Baklacı olarak ikiye ayrılmıştır.Fakat tek muhtarlık bulunmaktadır.Yapılan deprem evleri hala kullanılmaktadır. Köy sınırları içinde CBÜ Alaşehir MYO ve KYK Alaşehir yurdu bulunmaktadır. Köyde yapılan tarım işletmeleri köy ve ilçe halkına iş imkânı sağlamaktadır. Köy sınırları içerisinde petrol kuyuları açılmaya başlanmıştır.Buralardan çıkan petrol tankerlerle Aliağa rafinerisine gönderilmektedir.(Kaynak :Ali TOPALOĞLU, Yazan: Mestan TOPALOĞLU)
  Kültür

  Köyün kendine has gelenek ve görenekleri olmamakla birlikte köyde genel Ege kültürü ve şivesi hakimdir.
  Coğrafya

  Manisa iline 113 km, Alaşehir ilçesine 3 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 738
  1997 865
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde ziraat yüksek okulu vardır. Yaş meyve sebze işletmeleri de vardır,Tariş,Empa vs. Askeriye şoför birligi de köy sinirlari icerisindedir. Bir haylide küçük işletme vardır, parke beton boru, kahve haneler belediye gazinosu, yüksek okulun karşısında iki tane çay bahcesi de vardir. Düzenli olarak minibüs seferleride yapılır her 10 dakikada bir minibüsle istediginiz yere ulasabilirsiniz.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş