Bakkal Salim Müzesi

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bakkal Salim Müzesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bakkal Salim Müzesi - Çanakkale

  Milli Parkın belki de en ilgi çekici yeri Bakkal Salim’in müzesi. Yanlış okumadınız, Eceabat’ta on km. uzaklıktaki Alçıtepe Köyü’nde, hem de ikinci kez kurulan bir özel müze var. Salim Mutlu çocukluğunda savaştan kalan metalleri toplayıp hurdacıya satarmış diğer çocuklar gibi. Delikanlı olunca bakkal dükanı açmış, bir yandan da çevrede bulunanları biriktirmeye başlamış.

  Topladığı savaş anılarını evinin iki odasında ziyarete açmış. Sonra bu koleksiyonu götürüp Kocatepe Müzesi’ne hediye etmiş. Salim Mutlu meraklı bir adam. Bu kez bütün illerin vali ve belediye başkanlarına mektuplar yazıp yöreye ait kaplar içinde toprak göndermelerini istemiş. Pek ilgilenen olmayınca da bütün yurdu dolaşıp kendisi toplamış. 71 ilin toprak ya da seramik örneğini, toprağını edinmiş. Çevrede "müzeci" tanındığı için bir şeyler bulan getirip ona veriyormuş. Savaşın anılarının yitip gitmesine gönlü el vermemiş ve yeniden başlamış koleksiyon oluşturmaya.

  Kurşunla delinmiş bir tütün tabakası, bir matara, kopmuş bir asker düğmesi, dağılmış bir tesbihten kalanlar... Ne bulmuşsa toplamış.

  Mutlaka gidip görün ve bu güzel insana bir "Merhaba!" deyin.
   

Bu Sayfayı Paylaş