Baki İlkin: Afganistan seçimleri önemli

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Baki İlkin: Afganistan seçimleri önemli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyükelçi İlkin, BM Güvenlik Konseyinin Afganistan konulu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin BM'nin uluslararası toplumun Afganistan'daki yardım çabalarını koordine etmede oynadığı önemli rolü takdir ettiğini belirtti.

  ''Afganistan bugün hala kritik bir dönemden geçmekte'' diye konuşan İlkin, uluslararası toplumun Afganistan'a yardım etme yolunda henüz istediği yere gelemediğini, bunun için bölgesel ve uluslararası düzeyde kararlı ve uyumlu çabalara gereksinim duyulduğunu vurguladı.

  Afganistan'daki durumun kötüleşmesinin bu ülkenin çok ötesinde olumsuz etkilerinin olacağını belirten İlkin, ancak Afgan halkının umutlarını, beklentilerini karşılayarak ve onların kalplerini kazanarak ülkede barış ve güvenliğin sağlanabileceğini ifade etti.

  İlkin, Afganistan'da sorunların çözümü için kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu belirterek ülkede ''ekonomik kalkınmanın sağlanmasının, ulusal güvenlikten sorumlu güçlü Afgan ordusu ve polis gücünün varlığının, ulusal uzlaşmanın sağlanmasının ve modern eğitimle adalet sisteminin kurulmasının'' en öncelikli konular olduğunu vurguladı.

  Büyükelçi İlkin, Afganistan'da ağustos ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimin kritik öneme sahip olduğunu, seçimin özgür ve adil bir şekilde yapılması gerektiğini de kaydetti.

  Türkiye'nin Afganistan'daki durumun düzelmesi için harcanan çabalara katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğinin altını çizen İlkin, Türkiye'in İSAF'a verdiği desteğin dışında ülkenin yeniden yapılanmasına da yardım ettiğini anlattı.

  2008 yılında Türkiye'nin bu ülkeye yaptığı kalkınma yardımı taahhüdünü ikiye katlayarak 200 milyon dolara çıkardığını söyleyen İlkin, Türkiye'nin Afganistan'daki seçimler için toplam 5 milyon dolarlık, ulusal ordu fonuna da 1,5 milyon Avroluk katkıda bulunacağını bildirdi.


  -''TÜRKİYE-AFGANİSTAN-PAKİSTAN ÜÇLÜ TOPLANTISI TÜRKİYE'DE YAPILACAK''


  İlkin, Türkiye-Pakistan ve Afganistan arasında bölgesel işbirliğini güçlendirmek için sürdürülen üçlü süreçten de bahsettiği konuşmasında, sürecin ilk üçlü devlet başkanları toplantısının Nisan 2007'de, ikincisinin de 5 Aralık 2008'de Türkiye'de düzenlendiğini anımsatarak, Türkiye'nin yeni bir üçlü devlet başkanları zirvesine de yakında yine ev sahipliği yapmayı amaçladığını belirtti.

  ''Afganistan'da başarısız olmak düşünülemez, başarmamız gerek ve başaracağımıza eminiz'' diye konuşan İlkin, bu ay içinde Moskova'da ve Lahey'de düzenlenecek üst düzey toplantıların, uluslararası toplumun Afganistan'a yardım etme yönündeki toplu isteğini ve taahhüdünü bir kez daha göstermesi açısından mükemmel fırsatlar sunacağını da söyledi.

  Türkiye'nin bu çabalara katılmaya, bu yönde üzerine düşeni yapmaya her zaman hazır ve istekli olduğunun altını çizen İlkin, Afganistan'ın demokrasi, barış, refah ve istikrar içinde yaşamayı hak ettiğini ve Türkiye'nin de Afgan halkına yardımlarını sürdüreceğini sözlerine ekledi.

  (aa)
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş