Bakanlık'tan üniversite adaylarına devam genelgesi

'Eğitim Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 23 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bakanlık'tan üniversite adaylarına devam genelgesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bu yıla mahsus olmak üzere, üniversiteye hazırlanan lise son sınıf öğrencilerine ailelerinin başvurması halinde devamsızlık yapma hakkı verdi.

  BETÜL KOTAN 'nın haberi


  Üniversite adaylarının dikkatine:


  ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bu yıla mahsus olmak üzere, üniversiteye hazırlanan lise son sınıf öğrencilerine ailelerinin başvurması halinde devamsızlık yapma hakkı verdi. Çubukçu, ilk kez bu yıl uygulanacak sınav sistemi kapsamında nisan ve haziran aylarında olmak üzere iki aşamalı sınav yapılacağını anımsatarak, ‘Sınav streslerinin azaltılması, derslere motivasyonlarının sağlanması ve sınavlara psikolojik olarak daha rahat girmeleri amacıyla’ böyle bir karar alındığını duyurdu. Çubukçu’nun kararında, sınava hazırlanan yüz binlerce öğrenci tarafından her yıl alınan sahte raporların önüne geçme isteğinin de etkili olduğu belirtiliyor.
  Çubukçu, her eğitim yılının ikinci dönemindeki sınavlar nedeniyle, yapılan devamsızlıkların ‘usulune uygun’ olması için bir genelge yayımladı. ‘Özürlü devamsızlık’ başlığı altında dün yayımlanan genelgeyle, Çubukçu, sınava hazırlanan lise son sınıf öğrencilerini ‘sahte rapor’ peşinde koşmaktan ‘kurtardı’.

  Özürsüz devam hakkı 20 gündü
  Çubukçu imzalı genelgede, ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin özürlü devamsızlıklarıyla ilgili tereddütlere düşüldüğüne ilişkin duyumlar alındığı belirtilerek, Bakanlığın Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği’nde bulunan ‘Ders yılı içinde toplam 20 gün okula özürsüz olarak devam etmeyen öğrenciler notları ne olursa olsun başarısız sayılır’, ‘Özürlü ve özürsüz devamsızlıklarla okul yönetimince verilen izinlerin toplamı 45 günü aşamaz. Kaza, ölüm, doğal afet, yangın, göz altına alınma, tutuklanma ve uzun süreli tedaviyi gerektiren hastalık nedeniyle yapılan devamsızlıkların özürlü devamsızlıktan sayılabilmesi için özrün, resmi kurumlardan alınacak belge veya resmi/özel sağlık kurum veya kuruluşlarınca düzenlenecek raporla belgelendirilmesi ve özrü takip eden beş iş günü içinde okul yönetimine bildirilmesi gerekir’ hükümlerine dikkat çekildi.

  Amaç, moral ve motivasyon
  Çubukçu, ortaöğretimde öğrenim gören son sınıf öğrencilerinin, yoğun bir çalışma temposu göstererek yükseköğretime hazırlandıklarını anımsatarak şöyle dedi:
  “2010 yılında yükseköğretime geçişin, YGS ve LYS şeklinde iki aşamalı sınavla yapılacağı ve bunlardan YGS’nin nisan ayında yapılacak olması da göz önünde bulundurularak, öğrencilerimizin, sınav streslerinin azaltılması, derslere motivasyonlarının sağlanması ve sınavlara psikolojik olarak daha rahat girmeleri amacıyla bu öğretim yılına mahsus, yönetmelikte belirtilen özürlerin yanı sıra öğrenci velisinin okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurması halinde beyan edeceğin sürenin özürlü devamsızlıktan sayılması öğrenci ve velilerine moral kazandıracaktır.”

  Süre net değil
  Genelgede, ilgili yönetmeliğin özürlü ve özürsüz devamsızlık süresinin toplam 45 günden fazla olmayacağına hükmettiğine dikkat çekiliyor. Ancak genelgede, öğrenci velisinin çocuğu için en fazla kaç gün devamsızlık başvurusunda bulunabileceğine ilişkin bir ifade yer almıyor.

  Radikal
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bakanlık'tan üniversite adaylarına Forum Tarih
Türkiye'nin ilk üniversitesi hangisi kısaca Üniversiteler 26 Ocak 2017
Üniversite yatay geçiş hakkında bilgi Üniversiteler 4 Ekim 2015
İstanbul'da kaç üniversite var isimleri nelerdir? Üniversiteler 4 Temmuz 2015
Üniversite tercihleri sonrası yerleştirmeler nasıl yapılacak? Üniversiteler 2 Temmuz 2015
Türkiye'de Olan Özel Üniversiteler Üniversiteler 5 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş