Bakan Atalay'dan seçim güvenliği açıklaması

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 18 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bakan Atalay'dan seçim güvenliği açıklaması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atalay, Kayseri Valiliğini ziyaretinde, gazetecilerin bir siyasi partinin Diyarbakır'daki yürüyüşüne valilik tarafından izin verilmemesi ile ilgili düşüncelerini sormaları üzerine, konu hakkında kendisine bilgi verildiğini söyledi.

  Bugün Kayseri'de yapacakları toplantının konusunun da seçim güvenliği olduğunu belirten Atalay, şöyle devam etti:

  ''İdare olarak daima hukukun içinde olmaya özen gösteriyoruz. Hükümet olarak, İçişleri Bakanlığı olarak, bütün güvenlik birimleri olarak bunu çok önemli görüyoruz. Düşünce ve ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanılması yönünde gerçekten azami gayret gösteriyoruz. Hele hele seçim ortamında bütün siyasi partilerimizin, bütün adayların özgürce çalışma yapmalarını, vatandaşlarımıza iletecekleri bütün mesajları iletmelerini arzu ediyoruz. Bunun için gerçekten bütün kanalları açıyoruz ve bu konuda onların bütün güvenliğini sağlıyoruz. Yani seçim güvenliğinin birinci boyutu seçim çalışması yapanların özgürce bu çalışmayı yapmalarıdır. İkinci boyutu ise vatandaşlarımızın özgürce oylarını kullanmalarıdır. Biz bunun için gayret ediyoruz.''

  Seçim sürecinde hem partilerin, hem adayların hem de vatandaşların gözetmesi gereken hukuk kuralları olduğunu, Yüksek Seçim Kurulu kararları olduğunu anımsatan Atalay, herkesin hukukun içinde kalmaya özen göstermesi gerektiğini vurguladı.

  Atalay, birkaç gün önce bazı illerde gösteri, yürüyüş ve olaylar olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

  ''İdari olarak ve güvenlik birimleri olarak çok olgun, başarılı bir yönetim, yöntem izlendi. Ne vatandaşlarımız zarar gördü, ne üzücü önemli olaylar oldu. Ona gayret ediyoruz. Katiyyen vatandaşlarımızla güvenlik güçlerimizi karşı karşıya getirmek istemiyoruz, ama buna herkesin özen göstermesi gerekiyor. Vatandaşımızın huzurunu da seçim ortamının huzurunu da kimseye bozdurmayız. Bu dengeyi sağlamak bizim görevimiz. Bu çerçevede Diyarbakır'da hem valilik hem güvenlikten sorumlu arkadaşlarımız diyalog içinde gerekeni yapıyorlar. Taleplere izin vermeme diye bir şey söz konusu değil. Hukukun içinde olan her şeye, olumlu bakıyoruz.''

  Bir gazetecinin ''Ergenekon davası kapsamında operasyonların devam edip etmeyeceğini'' sorması üzerine de Atalay, ''O konular yargının önünde olan ve yürüyen bir süreç. Bizim çok fazla bir şey söylememize gerek yok'' dedi.

  Atalay, Kayseri'de Ortaanadolu'dan ve diğer bölgelerden de bazı illerin valilerinin, emniyet müdürlerinin, jandarma komutanlarının katıldığı güvenlikle ilgili toplantı yapacaklarını söyledi.

  Bu toplantıları oldukça önemsediklerine dikkati çeken Atalay, şöyle devam etti:

  ''Özellikle seçim güvenliği ile ilgili arkadaşlarımızı dinleyeceğiz. Bizim onlara söyleyeceklerimiz var, değerlendirmeler yapacağız. Toplantının ilk kısmı basınımıza açık olacak. Daha sonra da arkadaşlarımızla uzun uzun güvenlikle ilgili konuları görüşeceğiz. Toplantının güvenlikle ilgili kısmı bittikten sonra da valilerimizle illerimizdeki bölünmüş yollarla ilgili değerlendirmelerde bulunacağız.''

  Atalay, Kayseri'nin güzelliği ve özelliği olan, örnek, zenginliği, kalitesi, kültürü, medeniyeti, geleneği ve insan kalitesi ileri olan bir il olduğunu ifade ederek, burada yapılan örnek çalışmalarla her zaman övündüklerini kaydetti.

  Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'nin eski çalışma arkadaşı, eski Kayseri Valisi Osman Güneş'in de müsteşarı olduğunu belirten Atalay, ''Bu nedenle özellikli olan, anıları olan bir ziyaret oluyor. Emniyet Genel Müdürümüz, Ankara Valimiz, Jandarma Genel Komutanlığından Hareket Daire Başkanımız ve diğer arkadaşlarımızla bugün Kayseri'de bu önemli çalışmamızı yapacağız'' dedi.

  Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a portresinin dokunduğu duvar halısı hediye etti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bakan Atalay'dan seçim Forum Tarih
Başbakan nasıl olurum hangi okullara gitmeliyim kısaca Meslekler Rehberi 26 Ocak 2017
Kalkınma Bakanlığı görevleri maddeler halinde kısaca Konu Dışı Başlıklar 26 Ocak 2017
Osmanlıda davalara bakan kişilere ne denirdi Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Maliye bakanı görevleri madde madde Diğer Mesleki Bilgiler 26 Aralık 2015
Yanan bir alanın ağaçlandırılması ile ilgili çevre ve orman bakanlığına yazı Doğa ve Bitkiler 10 Mayıs 2014

Bu Sayfayı Paylaş